Автор Тема: Репарација на едно старо сузуки 750-ка  (Прочитано 41820 пати)

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #135 на: 22 Август 2012, 16:37:58 pm »
може клуч на темава... или не мора, нека си коментираат луге... нема да има ништо ново-позитивно за моторов...

не ми изгледаш на човек што лесно се предава. НЕМОЈ на крајот !!!
да видиш ти ја колку проблеми имав и ќе имам со фичото..... видов на едно место си пишал дека си у дупка 1,500 евра верувај не си.....ако стварно сакаш да го возиш моторчево не треба да ги гледаш парите....ако правев рачуници за фичото до сега десет требаше десет пати да се откажам и да го фрлам... а да ти кажам како ми доаѓало да земам да го исчукам со три килски чекич и да го остаам така....ама после 10 секунди размислување си викам ама па кога ќе го направам ќе бидам горд и среќен со тоа од ништо сум направил нешто.
Не се заебавај засукај ракави или соблечи кошулата пошто е жешко и фаќај се за работа...ако ти е проблем резерварот дојди ќе го направиме....а за возврат ќе частиш пиво :)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #136 на: 22 Август 2012, 21:25:40 pm »
Ако треба црево у литроипол шише од пелистерка ќе брцнам, ама ќе го возам! :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #137 на: 23 Август 2012, 19:58:43 pm »
Напиши го серискиот број или број на модел од резервоарот или точен модел на моторот, дај ми точна референца за делот да видам дали можам да го најдам...

сузуки катана 1982-ро година... два модели на тој мотор се, потполно исти само различни машини... едниот е 750 цц како мојот а другиот е 1100 цц... значи нема сериски броеви на резервоарот, зашто унифицирани се од тоа време. истиот резервоар и рам и тркала се исто е користен 1-2 пред и 3-4 години после него... ај ќе го сликам и ќе ги турам сликите тука... уствари овака визуелно надворешно има слики од него на првата страна... ама целосниот и нај битниот изглед од него е уствари одоздола како изгледа.. ако не е таков нема да легне на рамот... барав јас денес... ама со пола воља сум... уствари, треба да го ставам резервоарот, седиштето, неколку пластики и да идам да се возам... толку...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #138 на: 23 Август 2012, 20:04:44 pm »
...ако ти е проблем резерварот дојди ќе го направиме....а за возврат ќе частиш пиво :)

за пиво ли е проблем? не е дефинитивно... туку мислам дека не се оправа.. а и ако го опраиш пак ке потече на друго место... реков ке сликам и ке ви стане јасно... тој скапал од стоење, и бојата го држела бензинот... кога му турив бензин првиот пат ја нагризало до сега бојата и тече од 3-4 места... тоа значи дека ке има уште места за течење... ај да видам нгоцевски што ке каже овие ден-два па ако не ке се чуеме и ке ти го донесам да видиш дали знаеш и умееш нешто да му направиш....
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #139 на: 23 Август 2012, 20:06:17 pm »
Ќе се распрашам ќе развидам и ќе ти кажам, нема да е за брзо ама нема да заборавам...

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #140 на: 23 Август 2012, 21:02:52 pm »
...ако ти е проблем резерварот дојди ќе го направиме....а за возврат ќе частиш пиво :)

за пиво ли е проблем? не е дефинитивно... туку мислам дека не се оправа.. а и ако го опраиш пак ке потече на друго место... реков ке сликам и ке ви стане јасно... тој скапал од стоење, и бојата го држела бензинот... кога му турив бензин првиот пат ја нагризало до сега бојата и тече од 3-4 места... тоа значи дека ке има уште места за течење... ај да видам нгоцевски што ке каже овие ден-два па ако не ке се чуеме и ке ти го донесам да видиш дали знаеш и умееш нешто да му направиш....

све може да се направи :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #141 на: 24 Август 2012, 03:02:06 am »
да... се може да се направи... koлку се исплати.. ќе видиме... туку имам нов телефон и никако да се снајдам да ги префрлам сликите од него на лап топов.. ги употребив сите логики и логични начини и не успеав... кога ке успеам, ке ги префрлам сликите и ке ги ставам тука...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #142 на: 24 Август 2012, 03:08:45 am »
Префрли ги во друг телефон (преку блутут) сликите, и преку другиот стави ги на пц...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #143 на: 24 Август 2012, 10:59:21 am »
Префрли ги во друг телефон (преку блутут) сликите, и преку другиот стави ги на пц...

се снајдов... ипак, прв пат имам контакт со андроид... уствари сум имал контакт ама колку онака да го расчепкам... претходно имав виндовс мобиле, на него бааги поедноставно беше...ова имало еден куп сетинзи да ги направиш, еднаш, за прв пат и после е лесно.... ваљда...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #144 на: 24 Август 2012, 11:06:31 am »
значи....

прво изгледот, тоа е за сите оние што мислат дека можат да ми помогнат да најдам резервоар друг, за да го видат како изгледа....


одозгора



одоздола



од десна страна



од лева страна


и сега се проблематичните делови. таа со штравчето е конкретно дупка што се отвори, па му натепав штравче што ми дојде до рака за да прекине да тече.... другите се гледа дека се поткожурени и дека само бојата го држи бензинот да не тече. во принцип, сите се од доле или апла од доле ама од страна....









ете... а пред неколку месеци кога сефте го наполнив резервоарот ни поткожурено имаше, ни течеше, ни дупче ни ништо... знам дека уствари било оно труло, ама бојата убаво легната држела... е сега после тоа време бензинот ја раскопал и омекнал бојата и ете го проблемот...

некој вчера ми спомна со месинг можело или со олово....пошто резервоарот е железен, демек додека со оксиген го топиш месингот или оловото, он успат ке ја изгори сета корозија и ке нема ич... слушнал некој за ова? можно е? и што е подобро, месинг или олово? оловото има пониска точка на топење... а месингот бајаги повисока...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #145 на: 24 Август 2012, 12:10:48 pm »
па ништо не е ова се прави. Прво ќе ја исчистиме бојата со демол и со четка скроз до метал. После со анти рост од внатре и надвор и ќе го завариме. Ако треба од доле ќе ставиме ново цело парче лим. Размисли што ке правиш ова реално е два саати работа според сликиве :)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #146 на: 24 Август 2012, 12:36:44 pm »
онак како што кажав,саглам мајсотр ке ти го среди без проблем,ете peconi има искуство со фичото мислам дека ке завршите работа,иначе кај мене на томосчето ми беше исто дупнат резерварот и со месинг е заварен и нема гајле

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #147 на: 24 Август 2012, 12:39:45 pm »
Месинг само, барај некој со оксигенски апарат што има ќе ти заврши работа, не е тешко тоа.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #148 на: 24 Август 2012, 15:10:32 pm »
па ништо не е ова се прави. Прво ќе ја исчистиме бојата со демол и со четка скроз до метал. После со анти рост од внатре и надвор и ќе го завариме. Ако треба од доле ќе ставиме ново цело парче лим. Размисли што ке правиш ова реално е два саати работа според сликиве :)

со што би го варел?

и ај кажи колку би барал да го средиш ова... да ти го донесам и да си го земам оправен...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #149 на: 25 Август 2012, 11:15:46 am »
пецоини????????
не ми даде одговор....
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време