Автор Тема: Проблем на палење  (Прочитано 12396 пати)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Проблем на палење
« Одговори #45 на: 24 Мај 2012, 11:35:17 am »
Ресетирај го на нула еку-то не дијагностики не бришење кодови ако има него ресетирање и пробај, има шанси дека ќе се опраи...

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Проблем на палење
« Одговори #46 на: 24 Мај 2012, 15:29:28 pm »
Kako se ponovi kolite taka pocnuvaat se nekoi problemcinja za koi treba mnogu dobro da si zapoznaen so motorite i ECU-ata pred da pravis bilo sto. Baska ako ima kondenzacija na vlaga vo ECU-to... Neli moze i ta da vlijae na davanje na pogresni parametri.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Проблем на палење
« Одговори #47 на: 24 Мај 2012, 15:45:30 pm »
Јас имав сличен проблем и така го решавав затоа викам да проба па ако така бидне ќе ти кажам што понатаму

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проблем на палење
« Одговори #48 на: 24 Мај 2012, 16:34:52 pm »
Дијагностиката не подразбира само читање на грешки и нивно бришење.Има многу работи кои можат да се видат на тестер а да не фигурираат како запишани грешки.
Има и други мерења кои дијагностиката на ecu-то не ги покрива.Треба да се каже целата генеза на проблемот и таа пред проблемот да се случи.
Самото пробување може да е ова или јас имав сличен проблем може да води кон погрешни резултати и трошење на пари.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Проблем на палење
« Одговори #49 на: 24 Мај 2012, 16:37:26 pm »
Da be marsher se slagam 10000% treba da znaes sto da gledas i koi parametri da gi pratis i da znaes sto e i kako e.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Проблем на палење
« Одговори #50 на: 24 Мај 2012, 16:53:01 pm »
Така е ама јас мислам дека во порше ќе нагаѓаат и можеби привидно ќе му го решат проблемот

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #51 на: 24 Мај 2012, 16:56:09 pm »
denes ke ja ostavam a utre ke vidime so ke bide, ne restartiram nisto duri i ne ni znam ECU-to kako se restartira

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #52 на: 25 Мај 2012, 16:04:41 pm »
последна информација е дека клапната не била во ред. Не се затворала како што треба, е сеа дали е тоа времето ке покаже брзо. Зимава ја чистев и тоа во овластен сервис дали тие укакале нешто не се знае.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Проблем на палење
« Одговори #53 на: 25 Мај 2012, 17:42:29 pm »
И што направи? Ја поправија!? Каде ја однесе? Што направиле? Се повторува проблемот?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #54 на: 26 Мај 2012, 15:56:01 pm »
Vo porsche ja sredija i od vcera do denes nema simptomi normalno raboti. Denes go aktivirav plinot pak ocekuvam deka e sredeno. Ako bese klapnata mozno e da treba taa poredovno da se cisti.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Проблем на палење
« Одговори #55 на: 26 Мај 2012, 15:56:50 pm »
Што пари ти земаа за чистење? Или што и да правеле?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #56 на: 26 Мај 2012, 16:06:29 pm »
Deni ne bev jas na brat mi mu rekoa deka ja cistele klapnata a kako i zosto so tocno pravele neznam.Sakav da odam jas ama nemozev da stignam. Ne mi pobaraa pari neznam zosto.2 koli nosam na servis tamu tatkomi gore dolu gi zapozna site :) moze radi toa, jas periodov ne sum mnogu vo mk pa on natamu bese pocesto.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проблем на палење
« Одговори #57 на: 26 Мај 2012, 16:22:26 pm »
Vo porsche ja sredija i od vcera do denes nema simptomi normalno raboti. Denes go aktivirav plinot pak ocekuvam deka e sredeno. Ako bese klapnata mozno e da treba taa poredovno da se cisti.
Не само да се чисти, после секое чистење мора да се направи адаптација, да ги научи новите положби..

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Проблем на палење
« Одговори #58 на: 26 Мај 2012, 16:23:16 pm »
Како што кажа маршер јас се сомневам дали ти кога ја исчисти направи адаптација?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Проблем на палење
« Одговори #59 на: 26 Мај 2012, 16:38:12 pm »
Vo porsche ja sredija i od vcera do denes nema simptomi normalno raboti. Denes go aktivirav plinot pak ocekuvam deka e sredeno. Ako bese klapnata mozno e da treba taa poredovno da se cisti.
Не само да се чисти, после секое чистење мора да се направи адаптација, да ги научи новите положби..

Може ова да се направи кај тебе маршер? На колку км би било препорачливо?