Автор Тема: GPS уреди за навигација и нивни алтернативи  (Прочитано 25378 пати)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Bi trebalo da moze Garmin OBD Bluetoth da se koristi i vo moeto VW Polo SDI 1999/2000 godina. ELM Bluetooth nema problem i raboti super.
A spored mene glupost e da se dadat 250+90EUR EUR za Garmin. So 250 EUR si kupuvas pristoen Tablet (IPAD WIfi - 16GB) i eden Bluetooth GPS kako i Wifi 3G ruter, brcas 3G stikce vo nego - unlocked i lokalen SIM od zemjata kade si, i imas SVE vo kola. Od navigacija do internet. Si instaliras offline karti vo IPAD.
Garminot e preskapo resenie. Edino ti treba da si kupis Polnac za IPAD vo kola/kamion.

Baska na IPAD mozes da citas knigi, igrici, filmovi da si gledas, da steknes USB so sliki od kamera SD/Card, da imas skype, MSN itn.... I sekako ako si setiras eden asterisk server doma mozes preku SIP i 3G internet besplatno da si razgovaras na mobilen kako da si vo MK.

Se naostriv da si vgradam i tempomat ama treba da baram salt tabla so FIS display koja ne raboti na CAN (zasto nemam takvo govno kaj mene :)) a vo morgite vo Bugarija takva tabla gledav od Golf IV TDI bese 60 EUR !!! Zasto se super retki. Skapoooo be...  Dava moznost da si setiram brzina i vozi. No 60 EUR si se paricki... Plus treba nova raketa, novi kabli za prekinuvacot ABE DRZ NEDAJ EDNO 80-90 EUR fakjaat delovite i se otkazav za sega. Ke ceka nekoe podobro vreme.

Baska eden den ako resam da ja davam kolata nikoj nema da dade extra pari za taa extra tempomat.


Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #1 на: 09 Мај 2012, 21:45:50 pm »
Кој не пробал да вози со 5 инчен Гармин (кој има лејн асист) не знае што е леснотија да пичиш со 140-150 низ автопати без да гледаш знаци и насоки. Ергономноста на Гарминот е ненадмината кога станува збор за возење и гледање еден куп информации, ниеден ајпад, компјутер нема да го надмине тоа. Башка стави ајпад на шофершајба ќе видиш како ќе те застане полиција и ќе те казни.

И на овој Гармин имаш СД меморија и можеш да гледаш, слики, книги и исто имаш водич, речник итн...

Пробав да возам и со мобилен и вака и така...Нема ништо подобро од Гарминов за возење. А чим возам сакам да сум безбеден и сигурно нема да штедам на тоа.

Темпомат за мене е опасна работа, не само што не го користам туку и го вадам комплетно да го нема. Нема ништо побезбедно од постојано држење на педалата и контрола врз возилото во секое време...

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #2 на: 09 Мај 2012, 21:51:47 pm »
IPAD e daleku podobar. Ima top ekran. Inace zamena za IPAD e Iphone 4. Bar sega e padnata cenata i se naogja za eftini pari. Vo toj slucaj otpagja se za IPAD. Imas SAMO EDEN Iphone 4 i eden bluetooth OBD II i uzivas. Iphone ima i GPS, odlicna navigacija itn.

Baska sum vozel so ipad na sofersajbna (so top drzac) i nema nikakvi problemi vo vozenjeto naprotiv i policija ne me kaznila.
Handsfree mozes da imas ako si kupis vekje CAR radio so integrirano takvo nesto.

Poprakticno e od Garmin ! Baska Iphone e i telefon !! A Garmin ne e telefon !

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #3 на: 09 Мај 2012, 21:56:59 pm »
Ти кажувам дека не е дозволено по Европа со толку голема направа на шофершајбна да возиш.

Имам ајпад 2 и ајпад 4 и ајде најди ми го нов за 250 евра одма ќе го купам.

Тоа што ми го каживаш ти нема шанси да чини 250+90 евра со нови компоненти.

Ти викам, порано возев со Нокиа тач скрин телефон и со Гарминот сега сум како препороден. Лејн асист, Трафик репорт преку радио врска...Феномален е. Баш професионално и ергономски осмислен за возење.

Не може ни на крај памет да се спореди со ајпад или ајфон. Премногу ќе ти зема внимание додека возиш и беља ќе направиш. Секој што се обидува лешперски да заштеди на крај плаќа многу пати повеќе

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #4 на: 09 Мај 2012, 22:03:36 pm »
Imas toni Ipad i Iphone 4 8GB za eftini pari po internet. Vo Amerika da ne praime muabet.

Vo Evropa znam najmalku 3-4 ca od Francija i Belgija sto imaat IPAD na sofersajbna i problemi nemale. Ja sum vozel moe vozilo so IPAD na sofersajbna i e top veruvaj. Traffic report raboti samo vo nekoi zemji na EU kaj nas zaboravi toa.
Sto tolku dekoncetrira IPAD ili IPHONE ???

Ne e toa stedenje tuku investiranje vo nesto sto e najprakticno i mnogu kratno i mnogu funkciski upotreblivo.

Bar taka izgleda.

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #5 на: 09 Мај 2012, 22:20:49 pm »
Никаде нема ајфон или ајпад НОВ под 400 евра. НИКАДЕ. Најди ми НОВ ајпад 2 или ајфон 4 за 350 евра ќе купам 10.

И од америка и од каде сакаш купи кога кога ќе ти дојде со царини марини ќе те фати поскап него нов.

Јас ти кажувам знам примери во Германија каде ги казнуваат за ајпад и слични големи објекти на шофершајбна. И реално треба да казнуваат кога ти земаат голем дел од видот кон шофершајбната.

Не е никаква инвестиција, секоја уред си има своја намена. Не се ваљда сите будали што возат со dedicated уреди за возење како Гармин, ТомТом...Измислени се за оваа намена и имаат ергономија при употребата да биде што побезбедна и поудобна.

Трафик инфо имаш низ цела Европа, а за таму и ми треба а не за Македонија.

Пробав да возам со Нокиа Тач голем телефон и не е истото него со Гармин.

Поготово што твојов сетап нема шанси да кошта 350 евра нов!

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #6 на: 09 Мај 2012, 22:35:29 pm »
www.ebay.com imas se i sesto. Baska imas vo USA iphone 4 e poeftin. Nekoj da ti donese. Posle kupuvas edna kartica i imas UNLOCKED iphone 4. Me sfati neli ?
All in one ti e Iphone 4. Uste eden bluetooth OBD i si top opremen. Baska maksimalno prilagodliv.

Amerite se prakticni i imaat resenie za takvi raboti. Baska i Evropeec ne bi dal 250 EUR za Garmin ????? 350 EUR se 450 USD !

Plus Iphone 4 ima 3.5 inch screen i ne smeta na sofersajbnata.


Ako sakas drugo resenie eve ti i nesto pohipstersko:

Zemas eden Netbook za 150 EUR (ima vo EU kolku sakas takvi novi so 1GB ram i 160 GB HDD), adapter za vo kola, Mal TFT 7 Inch ekran - 40-50EUR, VGA to TV converter na 12V - 40 EUR, go vrzuvas TFT na Netbook-ot i sve si gledas na TFT ekranceto. Bluetooth GPS - 20 EUR, Bluetooth modul na netbook - 5EUR, 3g modemce - 30 EUR i imas pod 300 EUR top kombinacija - PC vo kola i sto sakas instaliraj. ODB kabel si kupuvas na USB i se si imas, od mapi do sve sto sakas. Poeftino Amin - 320 EUR
Maana e sto imas malce povekje kabli na strana.
E i uste nesto mozes da steknes na USB - video grabber i da stavis 2 eftini IR kameri i si pratis patot nazad i pred voziloto. A be opremen do daske. (eve neka e 70 EUR)
Cyber car i mozes kamerite da gi snimas na HDD od netbook-ot.
Duri i tvoite doma moze da gi gledaat preku 3G internet. Sto poise od ova ??
Ne navigacija ne OBD dijagnostika ... Bukvalno SE !

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #7 на: 09 Мај 2012, 22:43:35 pm »
Абе изгледа ти си премногу долу таму долу во Африка :)

Ти кажувам најотворено, нема кола без вграден ГПС (кој кошта од 1000 па до 3000 евра со апдејти) во колите по Европа а да мислиш дека ќе му ја мислат за 300 евра...Другар тоа во Европа се 2 вечери за двајца.

Од Ибеј, на старо, па некој да ти го донесе...Разбираш колку заебанции има за ова? И башка што ајфоните веќе на 1-2-3 години цркнуваат без да може да се поправи...Два досега ми цркнаа и среќа под гаранција па ми дадоа веднаш нови.

Ова со нетбукот и каблите ти е за некој што може да се заебава со вакви системи и нон стоп да ги поправа кога ќе се заебат. Мене ми треба пали вози најдобро решение кое е создадено за возење.

Не ти се лоши идеите ама гледаш се преку призмата на парите. А парите како нужно зло некогаш треба да ги занемариш кога се работи за безбедноста и комодитетот поготово во возењето.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #8 на: 09 Мај 2012, 22:57:11 pm »
Vo taa Evropa SITE gledaat na PARITE i gi cepkaat duri na stotinki !

Izvini ama za zal e taka. Evropjanite ne trosat tuku se ekstremno stedlivi. Baska NAVIGACIJA e top da imas kako intergralen del od kola. Mnogu retko ke vidis nekoj vo EU da dade tolku pari za takov ured.

Imam Iphone, sum imal Iphone i ke imam Iphone i nikogas ne sum go restartiral a kamo li da crknal. E ama baterija e edna golema TAPA.

So netbook-ot i kablite e zezancija ama imas povekje od navigacija. T.E. PC vo kola !

Ne gledam se preku pari ama kazi mi kade ima besplatna banica ! Besplaten rucek NE POSTOI !
Za zal ekonomijata e polovina bogatstvo no i MAJKA NA MIZERIJATA.

Sum bil so covek od Afrika (Ruanda) sto raboti za petocifrena suma vo USD mesecno vo Dubai, odi so Economy class, ima telefon od 10 USD, Oblecen e najeftino sto moze da se oblece. Sum go videl kako jade vo Uganda vo najeftinite restoranti i se kara so kelnerot za 2 USD baksis ! Ama zatoa si e obezbeden i ne se zamara. Jade edni zeleni lisja i sekako leb od eden koren. So sebe vo akt cantata ima malo lebce i taka si jade so vodicka. 2-3 dena ne ni jadese samo piese voda.

Dobar lik e no za zal takov stedliv. Site sto imaat i sakaat da imaat MORA DA STEDAT.

Toj ne ni saka da cue za Iphone (too expensive)... Vo EU Iphone i takvi telefoni operatorite davaat za eftini pari so dogovor. A kaj nas e 1 denar neli ?

Nie sakame da vozime kola od 15000 eur i ja plakjame vo cash a posle kukame nemame pari za gorivo skapo e gorivoto itn. A tie evropjani koi imaat pari ne se zamaraat ama i ne vozat kako nas sekoj den i sekade. Koristat voz metro, taxi itn.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #9 на: 10 Мај 2012, 08:49:31 am »
www.ebay.com imas se i sesto. Baska imas vo USA iphone 4 e poeftin. Nekoj da ti donese. Posle kupuvas edna kartica i imas UNLOCKED iphone 4. Me sfati neli ?
All in one ti e Iphone 4. Uste eden bluetooth OBD i si top opremen. Baska maksimalno prilagodliv.

Amerite se prakticni i imaat resenie za takvi raboti. Baska i Evropeec ne bi dal 250 EUR za Garmin ????? 350 EUR se 450 USD !

Plus Iphone 4 ima 3.5 inch screen i ne smeta na sofersajbnata.


Лесно е да се каже вакво нешто, ама во пракса, малце е поинаку.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #10 на: 10 Мај 2012, 09:00:57 am »
Vo taa Evropa SITE gledaat na PARITE i gi cepkaat duri na stotinki !

Izvini ama za zal e taka. Evropjanite ne trosat tuku se ekstremno stedlivi. Baska NAVIGACIJA e top da imas kako intergralen del od kola. Mnogu retko ke vidis nekoj vo EU da dade tolku pari za takov ured.

Тачно е, штедејки секоја година возат нова кола, секоја година идат на одмор, ги уживаат благодетите на животот?

Не да ти е глупа генерализацијава ..

Што да заштедиш од 250 Е плата? Минимална плата од 8 000 денари ако не се лажам?
Кај не споредуваш нас со нив, ние сме ГОЛТАРИ за нив во буквална смисла ...

Ми станува мачно да те читам, вртиш една иста приказна во секој пост..

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #11 на: 10 Мај 2012, 10:05:51 am »
Мисли на европјаните од Румунија ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #12 на: 10 Мај 2012, 10:18:47 am »
Он мисли на нив, а пишува...

Vo taa Evropa SITE gledaat na PARITE i gi cepkaat duri na stotinki !

 :D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #13 на: 10 Мај 2012, 14:30:06 pm »
EU se 27 zemjji clenki. Pa sega vidi ti. Zboram za onie vo razvienata zapadna Evropa. Da oni idat na odmori i se toa ama zemaat krediti za toa. Ultra bogatite ne znaes kakvi skrzavci se.

Ke mora i makedonceto da pocne da stedi. I toa seriozno. Ako saka da ima.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #14 на: 10 Мај 2012, 14:40:23 pm »
Ама објасни ми како ке заштедиш со нашиов субстандард ...

Скоро секој Македонец отплаќа кредити ...

Преслушај ја од Elemental - Iz dana u dan ...