Автор Тема: GPS уреди за навигација и нивни алтернативи  (Прочитано 25379 пати)

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #105 на: 03 Јуни 2016, 18:23:43 pm »
Од навигација не се разбирам тотално ич. Сум слушнал за Томтом и Гармин, кој според вас е подобар уред за патување по Европа? Имам неколку прашања зошто тотално ништо не разбирам, дали има гпс со камера(да не ги купувам посебно), на колку време се апдејтуват мапите(дали е беслатно).... Ако има некој да објасни на кратко што како работи ако некој не го мрзи би било од голема помош. Јас во последно време знам дека премногу работи побарав од вас и добив доста корисни информации, али за некоја недела кога ке бидам во МК, планирам да правам прошетка(прво на грчка малце, после во мк) можеме некако да се раздолжам за сета помош(само без сексуални намери), моабет, кафе, ракија, пиво, скара...
navigacija so kamera imas Garmin NuviCam so dozivotni updates besplatni i lesni. 2 klika na garmin express. updates kje imas dosta porano nego na torrent.
vo UK e 250 funti. neznam evropa kako se cenite
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #106 на: 03 Јуни 2016, 22:24:03 pm »
@tjolie
Да не се повторувам што сум пишувал претходно а и други исто така Тука можеш повеќе да се информираш за гарминот како навигациски уред. Од мое лично искуство знај дека за МК не дека не го бива ама не е совршен (ќе прочиташ). Тоа не е до гарминот туку до начинот на кој Гармин добива апдејти за МК во однос на патишта, сообраќајна сигнализација, знаци итн од нашите институции претпоставувам. За во Европа не би требало да има проблем. Од мене препорака за Гармин навигациски уред.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #107 на: 15 Ноември 2018, 15:07:54 pm »
Kade mozam da sredam za navigacija za BMW X3 - 2012 godina?

Treba da se sredat mapite so soodvetno cd. Za vo Makedonija skoro i da ne funkcionira, samo nekolku glavni patishta se pojavuvaat.


Sent from my iPhone using Tapatalk