Автор Тема: GPS уреди за навигација и нивни алтернативи  (Прочитано 25379 пати)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #15 на: 10 Мај 2012, 14:42:49 pm »
Za nasiov substandard ne mozeme da si dozvolime da vozime kola, samo na nekoj minimum i dovolno e. A tesko drugo.
MK e daleku od standard.

Da se nadevame na podobro vreme. Ama zivotot vrvi poleka.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #16 на: 10 Мај 2012, 14:46:03 pm »
Ама објасни ми како ке заштедиш со нашиов субстандард ...


Со купуење IPad место гармин, ете како!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #17 на: 10 Мај 2012, 15:05:52 pm »
Никаков еб*ан I-уред не може да го замени тоа ке ти го понуди гармин...Да беше I- уредите наменети за навигација, никој немаше да купи гармин..Бугар муабетиве ти се "Peace of Shit"...Ако имаш ти I-уред, ОК користи си го за навигација, јас кога ке ми затреба ке си купам Гармин, без да се мислам.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #18 на: 10 Мај 2012, 15:11:41 pm »
Единствена заштеда е на видното поле од шофершајбна :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #19 на: 10 Мај 2012, 15:14:02 pm »
Ама објасни ми како ке заштедиш со нашиов субстандард ...


Со купуење IPad место гармин, ете како!

 ;D

Бегај ме изнасмеа.

Бугар, кога велам Европа јас воопшто не ги рачунам Романија, Бугарија кои се најциган земјите во ЕУ.

Еве ти еден пример, оди во Франција, Германија, Швајцарија и во бош ден (вторник пример) оди за време на ручек (1 попладне) пробај седни да ручаш во кафана. Нема да можеш место да најдиш. Ако не си резервирал 2-3 дена претходно петок сабота никакви шанси немаш да вечераш некаде ненајавен. Толку од нивното штедење. Моите пријатели освен што ручек јадат во кафана секој ден минимум 2 пати неделно вечераат во ресторан. Тоа е културата на потрошувачко општество каде парата се врти. Во Европа се троши ама и се штеди, зошто останува од плата.

Моите пријатели и познаници низ Европа одат 2 пати на годишен одмор по супер дестинации со вклучени аранжмани а не со тегли ајвар и пиперки. Да има и од оние што одат со камп приколки, не за да заштедат туку за доживувањето.

Сосема погрешни ти се идеите дека во Европа се штедело. Се штеди со купување на ултра луксузни возила бидејќи цената им паѓа поспоро него обичен пакет на опрема (проверено). Што мислиш од каде доаѓаат по Бугарија и Македонија сите оние БМВ Мерцедеси со всички екстри? Да не се домашни возила? Не бе, по Европа ги купуваат исклучиво.

Не си свесен на се какви работи европјаните уживаат и трошат пари. Пријател мој швеѓанец се стегна 1 година работеше нон стоп да уштеди пари, собра некаде 20 илјади евра и замина 1 година во Тајланд Мајланд да ебава курви нон стоп. Вакви примери имаш безброј...За возила да не ти правам муабет, оди само во Швајцарија да видиш дали ќе најдиш кола постара од 3 години на пат...И со каква опрема се внатре. Авто школите во Швајцарија возат м3, м6, амг...Ти ми кажуваш за некакво штедење.

Умре времето на шпарање по Америки 20 години јадење посен грав за да се направи куќа дома во Македонија. Тоа веќе ни албанците не го прават и тие сосема престанаа да градат куќи туку си купуваат станови и куќи по Европа и Америка каде што живеат и место месец дена да се ебава во Зајас си оди на одмор во Шпанија, Италија, Египет и троши помалку пари него да стигне до Табановце.

Потребно е менаџирање на средствата со кои располагаш ама и не претерано штедење како пред 40 години. Еден е животот да го ебам.

Отсутен mrmut

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 731
    • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #20 на: 10 Мај 2012, 19:09:54 pm »
Е ова е џиџи миџи е па сега опрчисе пари во прво време ќе зјапаш во него а после ќе го продаваш

За мене не е џиџи миџи, имаш голем број на информации кои не ти ги дава на табла и целосно снимање на работата на моторот со аматерска дијагностика (како онаа што ја добиваш во сервиси со дијагностика, не професионална во овластени дилери) и имаш увид доколку се јави било каков проблем во најрана фаза за да интервенираш. За мене тоа не е џиџи миџи. Јас веќе 3 година го возам и после 80.000 км не ми е здосаден и којзнае колку посети кај механичар ме има заштедено за ова време.

не е баш моја тема но еден краток одговор на ова за 80.000 да посетам мајстор за било што друго освен за масло и филтри , плочки за кочење и дискови некој спона јабучица и каиши на време и сл. ја ставам колата под грјфер , имам кола која има поминато 400,000 и нема отворено мотор и кола која има поминато близу 200,000 и освен она што го спомнав повече сума направил штелување на вентили , не ми ни потребало вакви чудо на мене.

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #21 на: 10 Мај 2012, 19:42:43 pm »
Е ова е џиџи миџи е па сега опрчисе пари во прво време ќе зјапаш во него а после ќе го продаваш

За мене не е џиџи миџи, имаш голем број на информации кои не ти ги дава на табла и целосно снимање на работата на моторот со аматерска дијагностика (како онаа што ја добиваш во сервиси со дијагностика, не професионална во овластени дилери) и имаш увид доколку се јави било каков проблем во најрана фаза за да интервенираш. За мене тоа не е џиџи миџи. Јас веќе 3 година го возам и после 80.000 км не ми е здосаден и којзнае колку посети кај механичар ме има заштедено за ова време.

не е баш моја тема но еден краток одговор на ова за 80.000 да посетам мајстор за било што друго освен за масло и филтри , плочки за кочење и дискови некој спона јабучица и каиши на време и сл. ја ставам колата под грјфер , имам кола која има поминато 400,000 и нема отворено мотор и кола која има поминато близу 200,000 и освен она што го спомнав повече сума направил штелување на вентили , не ми ни потребало вакви чудо на мене.

Пред 2 месеци на пумпа лошо ми го затвориле капачето за бензин, само што запалив ми даде CEL. На гарминот ми го даде кодот, го проверив преку мобилен на интернет и гледам дека капачето на резервоарот е лошо затворено. Го затворив добро и кодот го ресетирав преку Гарминот, CEL се исклучи. Во овластен сервис за истово без некоја илјадарка не си. Плус малтретирањето...

За вакви работи е добро да можеш на пат да си дешифрираш кој код што е а не е замена за механичар.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #22 на: 10 Мај 2012, 21:20:58 pm »
I-ured se koristi za se. I za navigacija i za sto sakas. Samo software i cepas. Mnogu e univerzalen

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #23 на: 11 Мај 2012, 04:39:37 am »
хахх, Bugar is not giving it up ...

Никој не го спори тоа, збориме за цена, функционалност во однос на навигација ...
Жал ми е, знам дека си љубител на i-shit, ама во овој случај, Garmin е алфа и омега ...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #24 на: 11 Мај 2012, 07:39:43 am »
А бе не мора да бидеш посебен љубител, ама 10" екран на шофершајбна е глупост! (IPhone е попрактичен а и солиден навигатор со томтом на него)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #25 на: 11 Мај 2012, 10:30:40 am »
Абе јас со години се ебавав со Нокиа Тач навигатор и кога го набавив Гарминот видов што сум пропуштал. Гарминот има ептен сериозен ГПС приемник кој те лоцира за секунди, додека кај било кој телефон може да трае и 15 минути! Сензибилитетот на приемникот не е ист.

Гармин е една од најсериозните фабрики за ГПС не само кај автомобилите туку произведуваат и навигација за авиони, радари за бродови итн итн...

Како што ви реков, 10 инчи на шофершајбна не е дозволено низ Европа, прва проверка ќе ве казнат. Сите Гармин уреди што се продаваат се сертифицирани за употреба за време на возење, така што имате сигурност и проверена работа.


Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #26 на: 11 Мај 2012, 10:54:54 am »
Iphone vo toju pogled e poprakticen neli ? 3.5 inch samo.

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #27 на: 11 Мај 2012, 10:59:43 am »
Абе Бугар, НЕ Е!

Ти кажувам, ајфон нема сериозен ГПС применик, ај што треба долго време да те лоцира, при најмал облак, дожд сигналот станува преслаб за него и заебава. Тоа е кај секој мобилен со ГПС. Гарминот има професионален ГПС приемник, те лоцира за неколку секунди и работи во најтешки услови (шума, облаци, дожд).

Неспоредливи се овие две ако ти треба за секојдневна или честа употреба. Гарминот е измислен за таа работа и крај.

Ако сакаш да заштедиш (како што правев јас на почетокот со нокиа навигатор) тогаш да, функционира ама килаво и не е тоа тоа. После неколку недели ќе сакаш да купиш Гармин.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #28 на: 11 Мај 2012, 11:06:03 am »
Ima resenie Bluetooth GPS i si top. Nokia NE MOZE DA JA SPOREDIS so Iphone ni najblisku.

Sum imal mnogu Nokii i se tinja.

Garmin e samo za navigacija za Iphone all in one. Investicijata vo Iphone e mnogu poopravdana. Baska najeftino e starata dobra geografska karta i uzivaj. Ne davas tolku cash i zasteduvas 250 eur !

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
GPS уреди за навигација и нивни алтернативи
« Одговори #29 на: 11 Мај 2012, 11:07:42 am »
Абе Бугар, НЕ Е!

Ти кажувам, ајфон нема сериозен ГПС применик, ај што треба долго време да те лоцира, при најмал облак, дожд сигналот станува преслаб за него и заебава. Тоа е кај секој мобилен со ГПС. Гарминот има професионален ГПС приемник, те лоцира за неколку секунди и работи во најтешки услови (шума, облаци, дожд).

Неспоредливи се овие две ако ти треба за секојдневна или честа употреба. Гарминот е измислен за таа работа и крај.

Ако сакаш да заштедиш (како што правев јас на почетокот со нокиа навигатор) тогаш да, функционира ама килаво и не е тоа тоа. После неколку недели ќе сакаш да купиш Гармин.

Тука би требало да заврши муабетот.

Ниеден мултифункционален уред, колку сака нека е добар и напреден, не може да се споредува со уред кој е директно наменет за одредена работа.
Во случајов, и iPhone ќе ти заврши работа, ама Garmin ќе ја заврши подобро.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.