Автор Тема: Потрошувачка на масло кај моторите  (Прочитано 70517 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #75 на: 08 Мај 2012, 21:49:17 pm »
6л на 1000..... тоа ни Алфа не го може :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #76 на: 08 Мај 2012, 21:50:55 pm »
Масло на ибицата никогаш не дотурам,може од менување до менување да падне на шипката за проверка за некој 3-4 мм.
На голф 3 гт на 5000км трошеше некој 400 грама но стално возена Струмица-Скопје,на иста релација пежо партнер 1.9д на 15000км 1л со постепено дотурање.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #77 на: 08 Мај 2012, 21:52:01 pm »
Да се приклучам во муабетот.
Јас аудито го имам 10 години,масло менувам 1 годишно односно годишно поминувам по 6-9000 км.Филтер за масло менувам на секое второ менување масло,односно на 2 години,до сега во овие 10 год. никогаш не сум дотурил масло,ниту грам,ниту капка.
На мерачот маслото си стои на истото место цела година,сакајте верувајте сакајте не,колата ја оставам ако не е така.

Што ти е чудно..Ако моторот е во добра состојба, со неоштетени вентили, и клипови, како и редовно менувано масло и др, потрошен материјал нема потреба да ти троши масло. Е сеа зависи и од технологијата на изработка на самиот мотор, дали ке јаде масло или нема. Пример кај мене прееска ѕирнав во книжулето од опелот, и видов дека фабричките спецификации за сите модели на Опел  (вклучително и дизелашите) е декларирано дека трошат 0.6 л/100 км..Е сеа ме збуни тотално..ова си велам де не е на 1000 километри, бришам очи гледам пак не бе 100км е...Овие од Опел нормални се?
Грешка ти е во книжулето..ненамерна...од преведувачот..

Изгледа...ова Ке да е 0.6 на 1000 километри изгледа..:)

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #78 на: 08 Мај 2012, 22:32:14 pm »
Не дека е репер,ама сакав само да споделам искуство и од други форуми.


" Hi , does anyone have any ideas on this ?

2010 Mitsubishi Lancer 2.0 DID,(has VW 138 bhp tdi engine) owned from new and has covered 10,600 miles ,the problem is the oil consumption it has used 6+ litres of oil in this time.
Dealer says it is normal and I called VW and they told me that anything up to 1 litre every 800 miles is ok .

Amazing really as the 407 at 116000 miles uses none ;) "



http://www.peugeotforums.com/forums/off-topic-3/vw-diesel-engine-oil-consumption-16680/

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #79 на: 08 Мај 2012, 23:00:30 pm »
Тие шо трошат на Митсу им ги даваат :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #80 на: 08 Мај 2012, 23:07:43 pm »
Затоа јапанците си направија нивни дизел :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #81 на: 09 Мај 2012, 00:21:22 am »
Мда, и на најдобриот мој другар голфот 4 трошеше многу масло (а не чадеше),па ќе го отвораа, па ремонт ќе го правеа(е*ате дигагностиката во Порше Македонија) , ... испадна после дека силиконските прстени на иберлауфот(180ден) дека пуштаат масло, од тогаш нема проблеми со такво нешто

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #82 на: 09 Мај 2012, 00:27:03 am »
Мда, и на најдобриот мој другар голфот 4 трошеше многу масло (а не чадеше),па ќе го отвораа, па ремонт ќе го правеа(е*ате дигагностиката во Порше Македонија) , ... испадна после дека силиконските прстени на иберлауфот(180ден) дека пуштаат масло, од тогаш нема проблеми со такво нешто

јбг, некогаш некоја ситница, ги прави сите проблеми..Немора да значи дека моторот нечини секогаш..:)

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #83 на: 09 Мај 2012, 08:29:57 am »
Да се приклучам во муабетот.
Јас аудито го имам 10 години,масло менувам 1 годишно односно годишно поминувам по 6-9000 км.Филтер за масло менувам на секое второ менување масло,односно на 2 години,до сега во овие 10 год. никогаш не сум дотурил масло,ниту грам,ниту капка.
На мерачот маслото си стои на истото место цела година,сакајте верувајте сакајте не,колата ја оставам ако не е така.

Што ти е чудно..Ако моторот е во добра состојба, со неоштетени вентили, и клипови, како и редовно менувано масло и др, потрошен материјал нема потреба да ти троши масло. Е сеа зависи и од технологијата на изработка на самиот мотор, дали ке јаде масло или нема. Пример кај мене прееска ѕирнав во книжулето од опелот, и видов дека фабричките спецификации за сите модели на Опел  (вклучително и дизелашите) е декларирано дека трошат 0.6 л/100 км..Е сеа ме збуни тотално..ова си велам де не е на 1000 километри, бришам очи гледам пак не бе 100км е...Овие од Опел нормални се?
Грешка ти е во книжулето..ненамерна...од преведувачот..

Изгледа...ова Ке да е 0.6 на 1000 километри изгледа..:)

Се мисли дека доколку моторот не троши повеќе од 0,6 литри на 100км е добар не треба да се отвара да се бара дефект :)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #84 на: 09 Мај 2012, 09:53:42 am »
maslo moze da trosi kola i od propadnati gumicki na ventilite. Duri i ke ima sinkav cad. Moze i da tece od nekoj semering.

Отсутен Dejan_156 alfista

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 130
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #85 на: 09 Мај 2012, 09:55:17 am »
Ја знам дека постоеше некој муабет на времето, еве Алфистиве ако можат непристрасно да кажат дали стварно или не, дека 33-ката малтене поише арчела масло од бензин :)


Не знаев дека 33-ката трошела толку малку бензин ;D ;D  Се шалам, не знам за 33-ките, ама генералните информации се дека Alfa знае да цугне малку повеќе уље, но има и чести исклучоци, еве члинк и куоре166 се примери каде потрошувачката на уље им е ниска, а олмајти има дизел, па за него ич не праиме муабет, кај дизелите од алфа важи обратното, познато е дека дизлите не трошат уље.
кај мене бензинецот си лапка масло му ставам selenia 20k на 1000км 300-400 гр а јтд-то ни капка одкако му сменив масло пред 3000км и тоа едно евтино полусинтетик ни капка не му фали
Djevojka može da bude sa sela,
al' auto mora da bude iz Italije! ♥

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #86 на: 09 Мај 2012, 09:59:48 am »
Probaj vozi go podolgo vreme na pogolemi brzini pa togas ke pocne da fali maslo. Najmnogu maslo trosat motorite koi se forsiraat na visoki obrtai.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #87 на: 09 Мај 2012, 11:04:38 am »
maslo moze da trosi kola i od propadnati gumicki na ventilite. Duri i ke ima sinkav cad. Moze i da tece od nekoj semering.
Баш така. Кај мене на Кадетот фрла масло од семерингот на радилицата пошто има притисок на гасови во картерот. А притисок има пошто имам пукната карика на третиот цилиндар и од тука излегуваат гасови.

Отсутен kefi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 97
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #88 на: 09 Мај 2012, 11:05:43 am »
JTD обично не троши уље, независно од брзината. Твинспарковите знаат да трошат солидно, ама често е некоја глупа гумичка, чие име не знам.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #89 на: 09 Мај 2012, 11:22:10 am »
„гумици на вентили“ :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.