Автор Тема: Потрошувачка на масло кај моторите  (Прочитано 70514 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #60 на: 08 Мај 2012, 12:06:24 pm »
По ова што го читам, малку ми е чудно, еве како 5000 км ја имам Алфата 147 ЈТД и редовно на 1000 км проверувам уље (нивото си е ОК) и никогаш не сум досипал до сега ???

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #61 на: 08 Мај 2012, 12:11:10 pm »
Епа твојата не е у ред нешо... :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #62 на: 08 Мај 2012, 12:22:34 pm »
;D ;D ;D
А бе нема што да ти е чудно или не, не троши уље и тоа е тоа или троши ама многу малку :) А и картерите се малку „криви“ за потрошувачката, бидејќи обично се стеснуваат кон дното, па првите 2-3 милиметри на бележникот од мин. до макс. се да речеме 1/2 литро, а останатите 7-8мм се уште пола литро така да првите потрошени 200-300 грами потешко се приметуваат. Барем кај мене е така, 100% сум сигурен! Ако е на пола помеѓу цртките, треба да досипам 300 грама, ако е на минимум скоро 1Л

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #63 на: 08 Мај 2012, 12:32:46 pm »
Ја знам дека постоеше некој муабет на времето, еве Алфистиве ако можат непристрасно да кажат дали стварно или не, дека 33-ката малтене поише арчела масло од бензин :)

Кај мене (пу-пу да не ги урочам) сите возила практично и да не трошат масло. Фолксвагените што ги имаме се доста срамежливи на тоа поле, а Мицубишито у прошливе пар сервиси, онака од година на година, не покажуваше ама баш никаква потрошувачка на масло. Е сеа Мицубишито не е многу возено (~30000 за 4 години), ама VW Caddy-јата што ги имаме ептен ме радуваат со непотрошувачка на масло :) (Едното има ~470000 км /за 6 ипол години/, другото ~380000 /за 4 години/)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #64 на: 08 Мај 2012, 12:40:48 pm »
Немој ЛП да прочита, у депресија ќе падне.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #65 на: 08 Мај 2012, 12:51:42 pm »
Литро ипол на 6000 км односно годишно.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #66 на: 08 Мај 2012, 12:55:22 pm »
Ја знам дека постоеше некој муабет на времето, еве Алфистиве ако можат непристрасно да кажат дали стварно или не, дека 33-ката малтене поише арчела масло од бензин :)


Не знаев дека 33-ката трошела толку малку бензин ;D ;D  Се шалам, не знам за 33-ките, ама генералните информации се дека Alfa знае да цугне малку повеќе уље, но има и чести исклучоци, еве члинк и куоре166 се примери каде потрошувачката на уље им е ниска, а олмајти има дизел, па за него ич не праиме муабет, кај дизелите од алфа важи обратното, познато е дека дизлите не трошат уље.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #67 на: 08 Мај 2012, 13:12:51 pm »
Затоа сакав да си прашам искусни људи :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #68 на: 08 Мај 2012, 13:15:13 pm »
Она по форуми коа пратам кога некој ќе спомне „алфата ми троши уље„ 90% од одговорите се „нормално е“ а 10% се  „мене не ми троши“ :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #69 на: 08 Мај 2012, 13:16:38 pm »
Мене стварно не ми троши многу. Селенијата голд го трошеше, ова 20К не го троши.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #70 на: 08 Мај 2012, 15:39:51 pm »
Секоја кола троши масло но тоа треба да е во некои разумни количини. Сепак треба да се проверат сите можни причини и истите да се отстранат. Честопати такви аномалии знаат да доведат до погрешен заклучок. Еве јас кај мене имав впечаток дека многу ми троши масло, а проблемот беше во вакуум пумпата. После нејзиното чистење ставив подолг штраф и не дихтуваше добро на блокот. Откако тоа го средив не сум дотурил масло ни после 3000 км...
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #71 на: 08 Мај 2012, 20:48:08 pm »
Да се приклучам во муабетот.
Јас аудито го имам 10 години,масло менувам 1 годишно односно годишно поминувам по 6-9000 км.Филтер за масло менувам на секое второ менување масло,односно на 2 години,до сега во овие 10 год. никогаш не сум дотурил масло,ниту грам,ниту капка.
На мерачот маслото си стои на истото место цела година,сакајте верувајте сакајте не,колата ја оставам ако не е така.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #72 на: 08 Мај 2012, 20:56:17 pm »
Да се приклучам во муабетот.
Јас аудито го имам 10 години,масло менувам 1 годишно односно годишно поминувам по 6-9000 км.Филтер за масло менувам на секое второ менување масло,односно на 2 години,до сега во овие 10 год. никогаш не сум дотурил масло,ниту грам,ниту капка.
На мерачот маслото си стои на истото место цела година,сакајте верувајте сакајте не,колата ја оставам ако не е така.

Што ти е чудно..Ако моторот е во добра состојба, со неоштетени вентили, и клипови, како и редовно менувано масло и др, потрошен материјал нема потреба да ти троши масло. Е сеа зависи и од технологијата на изработка на самиот мотор, дали ке јаде масло или нема. Пример кај мене прееска ѕирнав во книжулето од опелот, и видов дека фабричките спецификации за сите модели на Опел  (вклучително и дизелашите) е декларирано дека трошат 0.6 л/100 км..Е сеа ме збуни тотално..ова си велам де не е на 1000 километри, бришам очи гледам пак не бе 100км е...Овие од Опел нормални се?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #73 на: 08 Мај 2012, 21:18:35 pm »
Стилото од „ден први“ си троши колку што троши и денес. Во прпоцесот на разработување, првите 5.000км е доста внимавано, не е газено и не е малтретирано. Такво си е „од мајка“ и тоа е тоа... ноу биг дил. на 10.000 км, 1500 денари екстра за квалитетно масло, „јак“ трошок...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #74 на: 08 Мај 2012, 21:48:23 pm »
Да се приклучам во муабетот.
Јас аудито го имам 10 години,масло менувам 1 годишно односно годишно поминувам по 6-9000 км.Филтер за масло менувам на секое второ менување масло,односно на 2 години,до сега во овие 10 год. никогаш не сум дотурил масло,ниту грам,ниту капка.
На мерачот маслото си стои на истото место цела година,сакајте верувајте сакајте не,колата ја оставам ако не е така.

Што ти е чудно..Ако моторот е во добра состојба, со неоштетени вентили, и клипови, како и редовно менувано масло и др, потрошен материјал нема потреба да ти троши масло. Е сеа зависи и од технологијата на изработка на самиот мотор, дали ке јаде масло или нема. Пример кај мене прееска ѕирнав во книжулето од опелот, и видов дека фабричките спецификации за сите модели на Опел  (вклучително и дизелашите) е декларирано дека трошат 0.6 л/100 км..Е сеа ме збуни тотално..ова си велам де не е на 1000 километри, бришам очи гледам пак не бе 100км е...Овие од Опел нормални се?
Грешка ти е во книжулето..ненамерна...од преведувачот..