Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532126 пати)

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8415 на: 05 Февруари 2014, 14:50:43 pm »
@Van: Апсолвираат.
Жолто светло. хм:
3. - жолто светло - забрана на минување, освен за возилата кoи, во
моментот кога ќе сe појави жолто светло, се наоѓаат на толкава
оддалеченост од светлосниот знак што не можат на безбеден начин да
се запрат a да не гo поминат тој знак, a за другите учесници - забрана нa
минување, освен за оние пешаци кoи веќе почнале да гo преминуваат
коловозот.
Жoлтoтo светло запалено истовремено сo црвеното светло
служи за предупредување нa учесниците вo сообраќајот за блиско
престанување на забраната нa минување и за појавата нa зелено светло.


@Krell, гарант си им се правдал: „ееее сеааа за 145 ли ќе ме казнувате.... па 120-30 е дозволено.. “. Нема брат. „Возеше 145?“ „Возев“ „Зошто?“ „За кур кејф (или вметни било кој валиден разлог)“. И тоа е тоа Ако му се лигавиш, ќе те казни бездушно.


Не бе.. Не се правдав ич :)

Возеше толку и толку.


Да, возев..

И ме казнија :)


Не се лигавам никад со џандари, нити им се курчам.



Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8416 на: 05 Февруари 2014, 14:52:04 pm »
Што ве тангира колкава е казната? Не правиш прекршоци и баш ти е гајле колава е казната - тебе не те тангира, може и миљон долара да е. Ништо не ти може државата. Возиш трезен 60 низ град, врзан, со сите сијалички исправни, регистрирана коал со здрави гуми, прва помош и толку: и покажуваш среден прст на клетата педерска држава.

Oд една страна високи биле казните.... од друга страна, толку ли е висок напорот да се стаи појас и да се намали брзина пизда му ќорава? Толку ли е тоа тешко?

Ко државата да бара да копаш дупка или да туцаш камен, па - јеби га - не го може секој тоа, а државата тоа педерски го користи и казнува за нетуцање камен. Педери.

АЛОО! Не се бара ништо посебно. Се бара појас и намалување брзина. Тоа СЕКОЈ го може со никаков напор.

Не ми иде у глава како може од една страна толку плачки за казните, два реда солзи три реда мрсули, но истовремено никој неќе да го направи тој минимален напор на успорување за сето тоа елегантно да се избегне?!?

Па кој е тука луд? „бухууууу казните големи“ „па намали малку де?“ „ееее неќам дрн дрн германија аутобан ако возам велес градско 120 ќе ми се скрати курот“

Во инаетот е тајната, тој да не те фати. Иначе...  ;D

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8417 на: 05 Февруари 2014, 14:56:09 pm »
Цитат
Па што? Сигурно дека и јас возам понекогаш над ограничувањата и тоа не е никаква тајна, ама не тврдам дека тоа е нормално, дека така треба, дрн, дрн. Промоцијата на непочитувањето на правилата како нешто нормално ми пречи и стално ќе мрчам за тоа, пошто читаат деца.
Ме тангира,пошо еднаш во годината да направам ситен прекршок ке ме го изгорат душчето,а некој ке испоубие 5 луѓе и никому ништо.Селективноста ме тангира.
МЕ тангира мене да ме застани оти сум возел 60км/х по булеварот,па дур ми пишува казна друг врви со 160км/х на истиот булевар.
Кога му реков на џандарот значи вака треба да возам да не ме застаните,ми вика не кажвај многу не е твоја работа.Па на кој е работа да му ебам се женско низ дома шо му мрда. :)


Мене најмногу полиција ме застануваше :

1. Кога го имав Голф 2. Цело време застануваа џандари, и ме прашуваа дали имам плин.

На секое одење некаде, обавезно бар еднаш по пат ме застануваа :)


2. Со Сузуки Витарата многу многу помалку.. Не сум сигурен ни дали воопшто имам платен казна некаква со Витарата.


3. Honda HR-V

Казни за брзо возење еден куп односно казнени поени за истото :)

Исто неколку три пати пајак ме собра, од кој еднаш во Нови Сад.Паркирав на регуларен паркинг со слободно паркирање. Арно ама од локалната бензинска си паркирале таму, и ставаат знак "CISTERNA NE PARKIRAJ". Ти викаат пајак, те подига, па си паркира он (нормално знакот го тргаат).

Ми се погоди у НС џандар што мрзи Пајак Служба, и што збори дека тие илегално дигале коли, па беше од моја :)

Ги терав да му ја дигнат колата и на тој што беше после мене паркиран на истото место (што у ствари мене ме пријавил).

Од кога си завршија работата, си платив казна и си отидов.



4. Honda CR-V До сега само еднаш казна за брзо возење пред Кавадарци, и го решив со казнени поени

5. Citroen C3 до сега ниедна казна за ништо :)


Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8418 на: 05 Февруари 2014, 14:57:17 pm »
Во инаетот е тајната, тој да не те фати. Иначе...  ;D

епа кој се инати нека не цивка после што го опнале

целиот концепт „државата смислува високи казни со цел да го пуни буџетот“ потекнуваат од суштинско неразбирање на концептот на држава и нејзиното финансирање. На државата највише и се исплати, навише ќе и останат пари у буџет ако никој не прави никаков прекршок. Со тоа значајно се намалуваат сообраќајките, како што е евидентно од статистиките. Елиминираниот прилив од казни (никој не прави прекршок - никој не плаќа казна) и тоа како ќе се компензира и плус повеќе од тоа: за сметка на продуктивноста на вработениот возач, отсуство на болнички трошоци, отсуство на секундарни штети (намалена продуктивност на членовите на семејството кои имаат повреден у фамилијата и останале без кола), се намалува потрошувачката на горивото и зависноста од увоз, помалку се загадува воздухот ако сите возат пополека, штетите при неминовните несреќи општо се помали (ради равенката 1/2 м*v^2) бла бла бла... тоа е идејата

значи, не дека ако сите возат по правила нема да има несреќи, таман работа. Но, ќе ги има значајно помалку, а тие што ќе ги има ќе бидат значајно поблаги и значајно помалку ќе ја чини државата. Еден повреден кој 6 месеца не иде на работа искршен, државата ја чини ѓавол ипол.

казните се само нужно зло кое инцијално потекнува од оној глуп, инфантилен, неодговорен „збогом памети“ инат кој го спомна S16-HGT. Доколку тој инат го нема највише ќе се исплати И - во краток рок - на возачот И - на подолг рок - на државата. Вози 120 на аутопут, крф му ебем, зашто мора 150? Зашто?

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8419 на: 05 Февруари 2014, 15:03:01 pm »
Објасни ми како на државата ќе и останат пари ако никој не прави прекршок?

Изземи ги сообраќајките со сериозно повредени. Збориме за нормално, секојдневно, +20 од дозволено возење.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8420 на: 05 Февруари 2014, 15:03:58 pm »
Објасни ми како на државата ќе и останат пари ако никој не прави прекршок?

Изземи ги сообраќајките со сериозно повредени. Збориме за нормално, секојдневно, +20 од дозволено возење.

возачите тренираат поспоро возење и пазење на прописи, и такви навежбани во просек ќе прават помалку тешки сообраќајки во неодредена иднина.

Сфати ги како тренинг. Вештината „возење по знаци“ си бара вежбање, како и секоја друга вештина.

Тоа +20 возење ако ти стане навика кај и да е ќе почне на моменти да се растегнува на +30, +40... се до наредната непрегледна кривина кај што е ограничување 50, ти си влегол со 80-90 и баш ко за инат има нешто лизгаво.. а ти 80-90

а вака, ќе те пернат за +20 некое евро, па статистички помалце ќе „растегнуваш“

Отсутен edonos

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3557
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8421 на: 05 Февруари 2014, 15:06:39 pm »
Објасни ми како на државата ќе и останат пари ако никој не прави прекршок?

Изземи ги сообраќајките со сериозно повредени. Збориме за нормално, секојдневно, +20 од дозволено возење.

Филипе ова..
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8422 на: 05 Февруари 2014, 15:08:28 pm »
Објасни ми како на државата ќе и останат пари ако никој не прави прекршок?

Изземи ги сообраќајките со сериозно повредени. Збориме за нормално, секојдневно, +20 од дозволено возење.

Филипе ова..

веќе објаснив погоре

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8423 на: 05 Февруари 2014, 15:09:02 pm »
Цитат
Еден повреден кој 6 месеца не иде на работа искршен, државата ја чини ѓавол ипол.
Како ако јас се искпшам би ја чинел државата незнам колку пари?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8424 на: 05 Февруари 2014, 15:55:00 pm »
Како ако јас се искпшам би ја чинел државата незнам колку пари?

Oзбилно ме прашуваш ова?

пред да пробам да одговорам, да се осигурам дека не ме дупиш

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8425 на: 05 Февруари 2014, 16:01:44 pm »
Озбилно. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8426 на: 05 Февруари 2014, 16:05:38 pm »
Озбилно. :)

Можда што ќе ти ги покрива трошковите за лечењето, и што нема да бидеш продуктивен и на болување? :)

И дека тој период ќе бидеш на товар на државата..

Само нагаѓам ;)


Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8427 на: 05 Февруари 2014, 16:30:05 pm »
Гледам Филип го убаци и појасот негде у муабетов, конечно. Само што мене никогаш ме немаат казнето за неносење појас. Неносење појас се смета како мал прекршок кој не им штети на другите. За разлика од се друго во муабетов.

Интересно е што секоја расправија ја уживаш, ти се раниш со тоа и се соживуваш. Не ја знам причината и не ме интересира ама бар памти што збориш и држиси ги критериумите секогаш на исто ниво. Едно време на прво место ти беше појасот а сега...

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8428 на: 05 Февруари 2014, 16:41:37 pm »
А сега низ град вози 80 ;D.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8429 на: 05 Февруари 2014, 16:51:35 pm »
Озбилно. :)

Можда што ќе ти ги покрива трошковите за лечењето, и што нема да бидеш продуктивен и на болување? :)

И дека тој период ќе бидеш на товар на државата..

Само нагаѓам ;)


Сам си плаќам здравствено осигурување,тоа што нема да бидам продуктивен најмалку ја засегнува државата,а најмногу домашните.
Не гледам како би бил на товар на државата.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D