Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532240 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8385 на: 05 Февруари 2014, 11:13:36 am »
Ок е, само треба регулативата да се измени и да се прошири патот. Со оваа регулатива не е ок, ќе ме казнат.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8386 на: 05 Февруари 2014, 11:19:49 am »


He, he..mamata na nasive...
Kaj nas ako te fatat vo grad  30kmh nad dozvolenoto kaznata e 300 eur.
Vo Germanija e 160 eur vo grad / 120 eur na otvoreno.

Abe mamata ..

Со оглед на тоа дека кај нас возење над ограничувања е фолклор, нормално и очекувано однесување, и треба да бидат повисоки казните. Кај нас возење над ограничувања не е инцидент, туку норма.

А сега, да го сочекаме духовитиот но и бесмислен коментар со смајлија и клипчиња од дени кој неминовно следи...

Ne zezaj..
Poentata na kaznata e da te prevospita kako sofer, da a ne da ti zatvori kukja so se familija i pola godina da ne mozes finansiski da se sredis zatoa sto si vozel 91 kmh na prazen bulevar.

Lesinari.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8387 на: 05 Февруари 2014, 11:22:50 am »
Па кој те терал да возиш 91? Те киднапираа и од задно седиште ти вперија пиштол у потиљак „вози 91 или ќе те убијам“? Шо не си возел 60?

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8388 на: 05 Февруари 2014, 11:27:37 am »
91..

Ne 191.

Slobodno neka me kaznat 120 eur kako vo Germanija..guilty as charged..prorcionalno na precekoruvanjeto.

Ama 300?
Kogo toa podjebavaat deka prodavaat bezbednost?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8389 на: 05 Февруари 2014, 11:31:34 am »
Мене еднаш пред Демир Капија ме запреа измерен со радар 174км/ч со стилото. Ме пуштија. Беше празник, одев накај солун со бившата ми женска, сегашна жена. Ми вика -Се брзаш ли некаде. -Не, празен убав пат, живо пиле нема, па решив малце да пуштам брзина. -Добро господине, немој да брзаш, вози внимателно.  Да не те казнуваме сега. -Благодрам, пријатно.
Сега да ги најдам тие (веројатно Неготински или републички) сообраќајци, би ги частел нешто.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8390 на: 05 Февруари 2014, 11:35:19 am »

Со оглед на тоа дека кај нас возење над ограничувања е фолклор, нормално и очекувано однесување, и треба да бидат повисоки казните. Кај нас возење над ограничувања не е инцидент, туку норма.


За овој коментар ми иде да те опцујам. Искрено.

@Simo: Од линкчето од Deutche Welle

""Many road signs are only put up so that we are covered for insurance purposes and not necessarily because they provide the driver with useful information, '' said Jörg Hennerkes from the ministry."

Ете, изјава на експерт. Филипв, коментар?

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8391 на: 05 Февруари 2014, 11:36:51 am »
Диетален мајонез и регуларен мајонез!

Кашкавал и растителен кашкавал.

Baba Rada i Zan Mitev.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8392 на: 05 Февруари 2014, 11:47:12 am »
91..

Ne 191.

Slobodno neka me kaznat 120 eur kako vo Germanija..guilty as charged..prorcionalno na precekoruvanjeto.

Ama 300?
Kogo toa podjebavaat deka prodavaat bezbednost?

Е тоа тоа!!

На стариот во Куманово му пишале „поздрав“ за 62 на знак 50. Safety first нели.

Додека џандарот пишувал записник, Мерцедес (а што друго нели) проаѓа на црвено. И нормално, никому ништо, пошто татко ми бил многу поопасен со абнормални 62 км/ч низ град.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8393 на: 05 Февруари 2014, 11:51:28 am »
Вчера пред мене еден во Ѓорче пројде на црвено. Од спротивната страна на истата раскрсница чекаше џандарско Јети.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8394 на: 05 Февруари 2014, 11:52:31 am »
Не чекало. Било да си купи тазе бурече.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8395 на: 05 Февруари 2014, 11:54:19 am »
Какво пцуење му пушти на еден сообраќаец ;D. Додуша го реметеше пошто му пишале казна и му земале возачка. ;D

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8396 на: 05 Февруари 2014, 11:55:40 am »
Pred nekoe vreme dodeka perev kola dzandari zastanaa kola koja so 15 na saat pomina na zolto na mala pregledna raskrsnica..bidejki kolata pred nego vrtese levo pa dodeka da projde prviot se zatvori semaforot . ( za ova go imaat kazneto brat mi btw..)

Arno ama..se pogodi kaznetiot da zivee karsi mestoto kade sto go zastanaa pa celo vreme dodeka pisuvaa, familijata na kaznetiov im se derese na dzandarve od sprotivna ulica..

Selska situacija malce ali vrvot bese koga na sred pisuvanje pokraj niv preleta motor ( nekoe Kawasaki) so preku 160 kmh mozebi..

I odma imas od karsi derenje na cel glas..." Aloo dzandari..a sto ne go zastanete nego..vi e*am sve po  spisok"..

Abe da se cudis.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8397 на: 05 Февруари 2014, 12:06:46 pm »
Poentata na kaznata e da te prevospita kako sofer, da a ne da ti zatvori kukja so se familija i pola godina da ne mozes finansiski da se sredis zatoa sto si vozel 91 kmh na prazen bulevar.

Lesinari.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,144.msg576976.html#msg576976

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8398 на: 05 Февруари 2014, 12:12:22 pm »
Meне не ми е никако јасно, како наведените (релевантни?) работи погоре го абсолвираат прекршокот проаѓање раскрсница на жолто светло?

Да имало залетана кола позади па на тоа да се вади. Ама каква врска со прекршокот има тоа што тој пред него вртел на лево, или дека неколку минути потоа поминал пребрз мотор, или па дека возачот тука блиску живеел и дека неговата фамилијата вокално ја покажувала личната култура... поради ова се простуваат прекршоци?

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8399 на: 05 Февруари 2014, 12:13:06 pm »
Мене еднаш пред Демир Капија ме запреа измерен со радар 174км/ч со стилото. Ме пуштија. Беше празник, одев накај солун со бившата ми женска, сегашна жена. Ми вика -Се брзаш ли некаде. -Не, празен убав пат, живо пиле нема, па решив малце да пуштам брзина. -Добро господине, немој да брзаш, вози внимателно.  Да не те казнуваме сега. -Благодрам, пријатно.
Сега да ги најдам тие (веројатно Неготински или републички) сообраќајци, би ги частел нешто.


Е мене баш кај Демир Капија, ме казнија за возење 145. :)