Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532235 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8400 на: 05 Февруари 2014, 12:19:36 pm »
@Van: Апсолвираат.
Жолто светло. хм:
3. - жолто светло - забрана на минување, освен за возилата кoи, во
моментот кога ќе сe појави жолто светло, се наоѓаат на толкава
оддалеченост од светлосниот знак што не можат на безбеден начин да
се запрат a да не гo поминат тој знак, a за другите учесници - забрана нa
минување, освен за оние пешаци кoи веќе почнале да гo преминуваат
коловозот.
Жoлтoтo светло запалено истовремено сo црвеното светло
служи за предупредување нa учесниците вo сообраќајот за блиско
престанување на забраната нa минување и за појавата нa зелено светло.


@Krell, гарант си им се правдал: „ееее сеааа за 145 ли ќе ме казнувате.... па 120-30 е дозволено.. “. Нема брат. „Возеше 145?“ „Возев“ „Зошто?“ „За кур кејф (или вметни било кој валиден разлог)“. И тоа е тоа Ако му се лигавиш, ќе те казни бездушно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8401 на: 05 Февруари 2014, 12:20:21 pm »
Meне не ми е никако јасно, како наведените (релевантни?) работи погоре го абсолвираат прекршокот проаѓање раскрсница на жолто светло?

Да имало залетана кола позади па на тоа да се вади. Ама каква врска со прекршокот има тоа што тој пред него вртел на лево, или дека неколку минути потоа поминал пребрз мотор, или па дека возачот тука блиску живеел и дека неговата фамилијата вокално ја покажувала личната култура... поради ова се простуваат прекршоци?

Dvete koli trgnaa na zeleno no zastanaa na sred raskrsnica bidejki prvata dade lev zmigavec i morase da gi propusti kolite od sprotivna nasoka za pravo....
Prvata kola bese apla na sred raskrnica..vtorata so prednica vo raskrsnica, so zadnica pod semaforot.

Dodeka da svrti levo prvata kola, se zatvori semaforot i vtorata kola ja pomina raskrsnicata vo prva brzina, trgnuvajki od mesto...i go kaznija.
Dodeka go kaznuvaa, preleta motor so ogromna brzina, na dzandarive oko ne im trepna.

Situacijata so dofrluvanje od strana na familijata bese selska....ali mesto za revolt i te kako ima.

Sto ne e jasno?

Poentata na kaznata e da te prevospita kako sofer, da a ne da ti zatvori kukja so se familija i pola godina da ne mozes finansiski da se sredis zatoa sto si vozel 91 kmh na prazen bulevar.

Lesinari.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,144.msg576976.html#msg576976

Amin.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8402 на: 05 Февруари 2014, 12:30:02 pm »
Па тогаш и нема простор за тврдење дека поминал на жолто, се рачуна светлото на семафорот кое е запалено кога влегуваш на раскрсницата. Плус ако има сведоци...

Моментот со моторот нема допирна точка со ова, како абсолвирачки фактор.

Отсутен edonos

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3557
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8403 на: 05 Февруари 2014, 12:33:57 pm »
Сакаш да кажеш дека ако имаше тука таква стаза, исклучиво таму ќе се практикуваше брзо возење?  ;)

Од моја страна да,кога ќе имав нагон за брзо возење ќе идам ќе си платам и ќе си возам брзо,ама пак кажувам дека и во град некогаш би ги спукал колите онака,од семафор до семафор и толку..


Па што ако нема стаза? Зарем почитувањето на правилата ќе го условуваме со постоење или непостоење на стаза?

„Еиии сакам да пукам со пиштол, ама во мојот град нема стрелиште, па јеби га морам да пукам на улица“.

Како можам јас да возам 2000 км во еден правец во потрага по патот кои ми се свиѓа за ќефско возење? Можеш и ти да повозиш малце до најблиската стаза, нели?

Ама тебе кој ти рече дека јас не ги почитувам правилата ? Мене Зеро кога го возев во Јагуарот ми рече дека сум досаден возач,и дека он никогаш не би можел истата кола да ја вози 60-65 во град.

Од друга страна,Масератито неможеш да го возиш испод 75 во град,пошто едноставно колата се мачи,и на борд ми пишува,пичка ти матер спукај ме,и јас ќе се уплашам и ја спукам колата. ;D ;D

Constant communication is the key ;)
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8404 на: 05 Февруари 2014, 12:36:13 pm »
Па тогаш и нема простор за тврдење дека поминал на жолто, се рачуна светлото на семафорот кое е запалено кога влегуваш на раскрсницата. Плус ако има сведоци...

Моментот со моторот нема допирна точка со ова, како абсолвирачки фактор.

Toa ne znam bas kako ide.
Znam samo deka i brat mi na istata raskrsnica za ista rabota popi kazna.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8405 на: 05 Февруари 2014, 12:36:37 pm »
Сакаш да кажеш дека ако имаше тука таква стаза, исклучиво таму ќе се практикуваше брзо возење?  ;)

Од моја страна да,кога ќе имав нагон за брзо возење ќе идам ќе си платам и ќе си возам брзо,ама пак кажувам дека и во град некогаш би ги спукал колите онака,од семафор до семафор и толку..
Тоа само покажува дека си психолошки здрав човек кој не се залажува себеси и другите околу себе.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8406 на: 05 Февруари 2014, 12:44:01 pm »
Jas zboram za Fastenfjuriusite koi vozat vo makazi niz gradska guzva, ti blendaat da se trgnes ( a ti veke vozis 90), ne zastauvaat na semafori ili uste poloso ( a mi se ima sluceno 2 pati) se mesti da se pusti na zelen semafor so tebe ...a trgnuva na cisto crveno 5 sekundi pred da se upali zeleno..

Inace da...se slucilo..prazen bulevar vo 04:30 sabajle....Avtokomanda...ramno 200..so ovaa maci sto ja postiral.. do mene. ;D

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,730.10380.html

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8407 на: 05 Февруари 2014, 13:07:16 pm »
Со оглед на тоа дека кај нас возење над ограничувања е фолклор, нормално и очекувано однесување, и треба да бидат повисоки казните. Кај нас возење над ограничувања не е инцидент, туку норма.

Некогаш, ако имам позиција блиска до полиција, твоите рег. таблички ќе бидат кај секој можен полицаец во градов. Пошто нели, казните се мали, ќе можеш да ги платиш... каде да те видат, нека пишат една шо, дури и за најмала ебана грешка (кој секој ја прави).
Луѓето едвај купуваат леб дома, едвај прикрпиле некое количе, и возеле 65 на дозволено 60. И шо кој ку*ац ако вози 10км/ч над дозволеното ?   Човекот треба да гладува следните 6 месеци за едвај да ја исплати казната за пречекорени 10км/ч ?

Кога ќе размислам, Бугар е злато човек.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8408 на: 05 Февруари 2014, 13:11:23 pm »
за +10 никој не те дира

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8409 на: 05 Февруари 2014, 13:11:44 pm »
За +12 казни пишуваат :)

Нормално, драстична е разликата ;)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8410 на: 05 Февруари 2014, 14:02:27 pm »
Ех, значи постоење на ваква стаза нема да ги спречи секојдневните надминувања на лимитот за брзина? :)
Никој не рече дека ке ги спречи,ама ќе ги намали.
Германија има 10 тркачки стази,па пак се вози над ограничувањата,пак се гини по патиштата.И сеа?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8411 на: 05 Февруари 2014, 14:19:59 pm »
Ќе ве молам, да не ги вреѓаме Германците со споредување со нас. Не заслужуваат такво нешто.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8412 на: 05 Февруари 2014, 14:43:36 pm »
Што ве тангира колкава е казната? Не правиш прекршоци и баш ти е гајле колава е казната - тебе не те тангира, може и миљон долара да е. Ништо не ти може државата. Возиш трезен 60 низ град, врзан, со сите сијалички исправни, регистрирана коал со здрави гуми, прва помош и толку: и покажуваш среден прст на клетата педерска држава.

Oд една страна високи биле казните.... од друга страна, толку ли е висок напорот да се стаи појас и да се намали брзина пизда му ќорава? Толку ли е тоа тешко?

Ко државата да бара да копаш дупка или да туцаш камен, па - јеби га - не го може секој тоа, а државата тоа педерски го користи и казнува за нетуцање камен. Педери.

АЛОО! Не се бара ништо посебно. Се бара појас и намалување брзина. Тоа СЕКОЈ го може со никаков напор.

Не ми иде у глава како може од една страна толку плачки за казните, два реда солзи три реда мрсули, но истовремено никој неќе да го направи тој минимален напор на успорување за сето тоа елегантно да се избегне?!?

Па кој е тука луд? „бухууууу казните големи“ „па намали малку де?“ „ееее неќам дрн дрн германија аутобан ако возам велес градско 120 ќе ми се скрати курот“

Отсутен edonos

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3557
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8413 на: 05 Февруари 2014, 14:47:07 pm »
Завчера на тренинг го шинав десното рамо и неможам да ја кренам раката до појасот,а со левата ми е наопачки.Исто како кога треба да дркаш,ама некако наопачки ти е,не си навикнат со другата рака ;D ;D ;D
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8414 на: 05 Февруари 2014, 14:48:09 pm »
Цитат
Па што? Сигурно дека и јас возам понекогаш над ограничувањата и тоа не е никаква тајна, ама не тврдам дека тоа е нормално, дека така треба, дрн, дрн. Промоцијата на непочитувањето на правилата како нешто нормално ми пречи и стално ќе мрчам за тоа, пошто читаат деца.
Ме тангира,пошо еднаш во годината да направам ситен прекршок ке ме го изгорат душчето,а некој ке испоубие 5 луѓе и никому ништо.Селективноста ме тангира.
МЕ тангира мене да ме застани оти сум возел 60км/х по булеварот,па дур ми пишува казна друг врви со 160км/х на истиот булевар.
Кога му реков на џандарот значи вака треба да возам да не ме застаните,ми вика не кажвај многу не е твоја работа.Па на кој е работа да му ебам се женско низ дома шо му мрда. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D