Автор Тема: Искуство со одреден тип на мотор  (Прочитано 35802 пати)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #60 на: 06 Август 2011, 10:40:53 am »
Kako ide tehnikava treba da se zaboravi vozenje na crvena nafta (posebno so Multijet II) 20 mikroni dizna... Leleeee odlicno ne se ispumpuvaat ogromni snagi od dizelot nooo... E sega DPF stanuva sostaven del od dizel vozilata no ima lek softversko isklucuvanje i vadenje na istiot. Kojznae sto ide novo... Ostanuva da vidime i sekako da sfatime deka vremeto na maalskite mehanicari odminuva poleka no sigurno so novite vozila. Bez soodvetna dijagnosticka aparatura nisto, osven ako nemas "natprirodni" sposobnosti. :) Za evropa ne e nisto DPF promeni i sl. Nam ni e skapo zasto platite se mali. Onoj proizveduvac sto ke napravi dizel vozilo za nasiot standard ne poskapo od 10000 USD toj ke vladee so ovoj pazar. Da bideme realni, veruvam deka za MK za sekojdnevie, optimalno vozilo e vo klasata na Golf II dizel. Zamislete vo Juzna Afrika do skoro se proizveduvase Golf I i mislam deka bese okolu 11000USD.. Prifatliva cena.
Veruvam deka povekjeto sakaat eftino NOVO vozilo so EFTINO odrzuvanje. Na ovoj standard i ne znam drugo sto bi barale.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #61 на: 06 Август 2011, 20:28:57 pm »
Како и секогаш, све најбоље долази из Италије.  ;D

Зависи...!  ;D

И пицата доаѓа од Италија, ама имаш ПИЦА и пица...!
Шо викаше внук ми, сакам пица, ама онаа шо се јаде...

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #62 на: 06 Август 2011, 22:15:09 pm »
Kako ide tehnikava treba da se zaboravi vozenje na crvena nafta (posebno so Multijet II) 20 mikroni dizna... Leleeee odlicno ne se ispumpuvaat ogromni snagi od dizelot nooo... E sega DPF stanuva sostaven del od dizel vozilata no ima lek softversko isklucuvanje i vadenje na istiot. Kojznae sto ide novo... Ostanuva da vidime i sekako da sfatime deka vremeto na maalskite mehanicari odminuva poleka no sigurno so novite vozila. Bez soodvetna dijagnosticka aparatura nisto, osven ako nemas "natprirodni" sposobnosti. :) Za evropa ne e nisto DPF promeni i sl. Nam ni e skapo zasto platite se mali. Onoj proizveduvac sto ke napravi dizel vozilo za nasiot standard ne poskapo od 10000 USD toj ke vladee so ovoj pazar. Da bideme realni, veruvam deka za MK za sekojdnevie, optimalno vozilo e vo klasata na Golf II dizel. Zamislete vo Juzna Afrika do skoro se proizveduvase Golf I i mislam deka bese okolu 11000USD.. Prifatliva cena.
Veruvam deka povekjeto sakaat eftino NOVO vozilo so EFTINO odrzuvanje. Na ovoj standard i ne znam drugo sto bi barale.

Друже, за наш пазар - мотор од Massey Ferguson. Или John Deere. Хардкор дизел машина од 2000 кубика која ваѓа нешто испод 60 коња - да може да го свари очајниот дизел. Само тоа просперира на Балканов, гледајќи какво гориво си ставаме во резервоар.

Отсутен astra

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #63 на: 15 Август 2011, 15:01:31 pm »
zdr jas sum nov na forumov  a bi sakal da kazam nekoj zbor za dci motorite na reno sto go iskusiv na moja koza.kupiv clio 1.5 dci 65 ks   2003 god  kolata bese staklo uste denta koga ja donesov doma vidov deka nesto ne e vo red so nea  i taka si pocnav po 'majstori' ja cuvav edna godina  dadov 1800 eu za odrzuvanje  i ja prodadov so rasipani dizni ( inace novi se 400 eu  edna )    toa e moeto iskustvo so reno dci    novi mozebi se dobri ama toa e toa

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #64 на: 15 Август 2011, 15:05:59 pm »
zdr jas sum nov na forumov  a bi sakal da kazam nekoj zbor za dci motorite na reno sto go iskusiv na moja koza.kupiv clio 1.5 dci 65 ks   2003 god  kolata bese staklo uste denta koga ja donesov doma vidov deka nesto ne e vo red so nea  i taka si pocnav po 'majstori' ja cuvav edna godina  dadov 1800 eu za odrzuvanje  i ja prodadov so rasipani dizni ( inace novi se 400 eu  edna )    toa e moeto iskustvo so reno dci    novi mozebi se dobri ama toa e toa
Си требало Астра да си купиш ;)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #65 на: 15 Август 2011, 15:21:00 pm »
zdr jas sum nov na forumov  a bi sakal da kazam nekoj zbor za dci motorite na reno sto go iskusiv na moja koza.kupiv clio 1.5 dci 65 ks   2003 god  kolata bese staklo uste denta koga ja donesov doma vidov deka nesto ne e vo red so nea  i taka si pocnav po 'majstori' ja cuvav edna godina  dadov 1800 eu za odrzuvanje  i ja prodadov so rasipani dizni ( inace novi se 400 eu  edna )    toa e moeto iskustvo so reno dci    novi mozebi se dobri ama toa e toa
Си требало Астра да си купиш ;)
+1

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #66 на: 15 Август 2011, 21:35:13 pm »
zdr jas sum nov na forumov  a bi sakal da kazam nekoj zbor za dci motorite na reno sto go iskusiv na moja koza.kupiv clio 1.5 dci 65 ks   2003 god  kolata bese staklo uste denta koga ja donesov doma vidov deka nesto ne e vo red so nea  i taka si pocnav po 'majstori' ja cuvav edna godina  dadov 1800 eu za odrzuvanje  i ja prodadov so rasipani dizni ( inace novi se 400 eu  edna )    toa e moeto iskustvo so reno dci    novi mozebi se dobri ama toa e toa
Си требало Астра да си купиш ;)

Или да најдеш некоја со 300000км,а не со 500000км   ;)

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #67 на: 17 Август 2011, 12:39:44 pm »
Znam pred nekoe vreme imavme Megane 1.9 dci, proizveden 2002. Go kupivme poloven so mislam 80K kilometri....na 140K se otvorase motorot, nemase kompresija, blokot izeden 3ta Specijala, pa se busese se stavaa hilzni i red dr raboti...
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #68 на: 17 Август 2011, 13:46:19 pm »
Изеден 3та специјала ???-не е можно..да не имавте карики правени од цевка ;D ???
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #69 на: 17 Август 2011, 15:44:32 pm »
Да си почнам јас на кирилица не е културно...Знам кога ги извадија клиповите, кариките беа запечени и клиповите беа ненормално исцрнети и дечкото праша дали воопшто е менувано масло на колата - а носена во овластен сервис на рено
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #70 на: 17 Август 2011, 16:14:30 pm »
Да си почнам јас на кирилица не е културно...Знам кога ги извадија клиповите, кариките беа запечени и клиповите беа ненормално исцрнети и дечкото праша дали воопшто е менувано масло на колата - а носена во овластен сервис на рено
па ако колата не е одржувана тогаш неможи да се речи дека не е добра или издржлива...твојот случај неможиш да го наброиш како фабрички недостаток на возилото,туку дека го возеле АБДАЛИ...инаку дци моторите се многу издржливи се разбира,ако се одржувани како што треба
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #71 на: 24 Септември 2011, 21:30:37 pm »
Isto kako kudenjeto na 1.9d motorite na Fiat, 1.9d motorite Polo Skoda itn... Bidejki "majstorite" tvrdat deka motorite ne se pogodeni a vo Evropa pominuvaat i po 350000 km, bez pipanje. Ne e konkretno problemot vo motorite tuku vo visokopritisnite roto pumpi na Lucas Delphi, koi od losa nafta go gubat centriranjeto, davaat losa smesa i na kraj motorite stradaat.. Isto i kaj Renault Dci, koi imaat Lucas sistem na vbrizguvanje. Ni Vw ne se cvekje za mirisanje pogotovo so BKP 2.0 tdi motorite koi se vgraduvaat vo passat B6, Skoda Octavia i na koi im crkavaat piezo diznite (Siemens). Kaj Opel, Ford TDDi, volvo, Audi famoznata Bosch pumpa VP 44 (ili VP 30), Kaj 1.6 Td motorite na Golf 2, passat, audi 80 pukanjeto na glavite. Kaj TDi motorite 90 i 110 ks problemite so releto 109 i N79, dvomasnite zamajci i problematicnite menuvaci na Golf 4, Bora 1.6 motorite. Ni japoncite ne se cvekje za mmirisanje, Toyota so 1.6 i 1.8 motorite ima problem so predvremeno abenje na karikite i hilznite. Na 2.0 tdi Bkp motorite Od Vw glavite im pukaat kako pukanki... Taka da se saka otvoranje oci pri kupuvanje na avtomobil.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #72 на: 24 Септември 2011, 21:40:08 pm »
Zatoa pri izborot na kola treba da se bide vnimatelen, da se izbere onoj model sto odgovara na uslovite na eksploatacija kaj nas, kvalitet na gorivoto i moznosta za lesno servisiranje po povolna cena. Za zal ziveeme na balkanot i sprema nasite uslovi treba da ni soodejstvuvaat kolite. Dzabe e najnov model na Reno ili Peugeot ako posle 1 godina motorot pocne da kasla od losoto gorivo. Importerite sakaat samo da prodadat, ne gi zanima nisto drugo. Duri i na zapad nekoi modeli na postari vozila se poceneti od nivnite ponovi brakja. Zapaadot posle krizata razmisluva prakticno i kako poeftino da pomine iako ima zivot vo blagosostojba sporedeno so nas tuka.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #73 на: 24 Септември 2011, 21:45:35 pm »
Во право си Бугар.
Самите продавачи на возила гледаат САМО да продадат. А фалинките отпосле ги кажуваат правдајќи се дека не смееле да зборуваат. Да не каѓувам примери оти одма ќе избувне војна на форумов. Шифра: Аутомобиле СК

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Искуство со одреден тип на мотор
« Одговори #74 на: 24 Септември 2011, 21:52:39 pm »
1.9 дци моторите на РЕНО,се едни од најиздржливите дизел мотори....со правилно и навремено одржување поминуваат 500Ккм без проблем....има премногу примери,а еден од нив можите да го прочитате во печатеното издание на АУТОКЛУБ...мислам дека беше претпоследниот број...ТЕСТ на РЕНО ЛАГУНА 1.9дци 2001/2 год
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D