Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1103128 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33926
  • Таков е животот... јебига
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2790 на: 13 Април 2013, 15:47:45 pm »
Јебига шо да ти кажам. Ако успеам да ти најдам друг во меѓувреме.....

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2791 на: 14 Април 2013, 09:25:52 am »
Филип, понекогаш мислам дека ги немаш годините...

До сега во животов сум поседувал над 15 квалитетни dedicated звучни картички(меѓу кои SB 16, SB AWE32, SB AWE64, Turtle Beach Tropez, SB Live!, Audigy 2, SB X-Fi XtremeMusic, Xonar STX) од кои некои ги имам модирано за да добијам уште подобра репродукција на звук, при што разликите биле евидентни. Звучната која сега ја поседувам има сокети за операциските засилувачи, така што по желба можеш да ги замениш со други за да добиеш поразлично обоен и дефиниран звук во зависност од типот на музика кој го слушаш и како сакаш да звучи истата. Читај ги луѓето колку пластично ги опишуваат разликите кои се добиваат со само промена на операциските засилувачи на една иста звучна картичка (со истите филтри, истиот DAC и истиот процесор).

Покрај тоа сум слушал музика/аудио на можеби 100 onboard-и. Секогаш многу јасно сум ги воочувал разликите помеѓу onboard-ите и квалитетните звучни. А посебно слушајќи едни исти нумери на една иста опрема (звучници и појачало).

Така да твоите коментари за тоа дека немало разлика од звучна до звучна ми се смешни. Понтамошна расправија со тебе на темава ми е безсмислена затоа што зборуваш на памет, а дури и да докажам нешто, ти не си подготвен да го примиш како ново сознание и ќе си останеш и понатаму со своите зациментирани ставови.

@Krell
Што се однесува до дружбата за преслушавање предложете време и место и кажете што треба да донесам со мене.


Твојата ASUS звучна карта, ја тестирав 10 -тина дена, и ја споредив во поглед на квалитет на звук со разни CD Playeri од брендови како Marantz, DENON, Rotel.. Можам да потврдам дека квалитетот на репродукција е на ниво на CD Playeri во ранг од 1000-1500 еур.

Тоа со промена на opamp овите е многу добар штос на АСУС. Дури и препорачуваат кој OpAmp да го употребиш за да добиеш посакувана карактеристика на звук (по отворен звук, подобра сцена, по детален...). Од компјутерските фирми ASUS сконтаа како се прави добар DAC / Sound Card и очекувам во наредниве години сериозно да загазат во аудиофилски води во поглед на квалитетни компоненти (и да ја спуштат цената на фирмите како McIntosh, Krell, барем во поглед на DAC -ovi). Инаку како и јас го надоградив мојот сетуп од тогашното тестирање, а го немав ни Benchmark Dac -ot многу би сакал да направиме споредба на твојата ASUS картичка во однос на Benchmark Dac -ot што го користам, и во однос на Musical Fidelity V-DAC ii што исто го користам (ова е компонента што си ја продадов кога го купив Benchmark -от бидејќи ме гризеше совест и демек ај да продаам нешто од опремата).


Почна да ми фали, па го нарачав пак :). После некое време купив некаков кабел и пак почна да ме гризе совест, и повторно си го продадов V-DAC -ot. Пред месец дена пак го нарачав и решив дека веќе нема да го продавам.. За цената од 250 еур, не сум слушал подобар DAC (подобро звучи и од многу поскапи што имав прилика да ги слушам).

А за дискусијата и убедувањето на Филип е ко да кажеме дека нема поента меѓу Лада и Ферари бидејќи е маркетинг и шминка.

Филип има разлика и тоа голема..

И сериозно.. За да може сериозно да сватам дека имаш некаков критериум на тестирање, те молам опиши ми како точно ја правиш споредбата од Sound картича до Sound картичка?

Кои звучници ги користиш?

Кое појачало?

Кабли?

Кој Материјал?

Како го избегнуваш миксерот и Volume control на Windows -ot (ако користиш Windows), бидејќи сите тие работи влијаат дали слушаш една компонента како треба или не?

И  ако не можеш да осетиш разлика во квалитет на звукот на онбоард картичка (при тоа исто не наведуваш кој codec, кој чип точно, за тебе сите онбоард картички се исти), што ги пренесува сите шумови од едно просечно PC споредено со нешто што е порафинирано, сериозно ќе помислам дека таа споредба ја правиш тотално погрешно, во погрешни услови и на погрешна опрема плус со голема доза на предрасуда (да немаш предрасуда ќе те натера да се прашаш што грешиш во тестирањето па да пробаш да промениш).

Исто ја прекинувам дискусијата на оваа тема бидејќи е тотално бесполезно.



поздрав


Дарко


P.s. @FilipV доста гуглаш. СЛУШАЈ, ИСКУСИ, ОСЕТИ...

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2792 на: 14 Април 2013, 09:29:48 am »
P.s. @FilipV доста гуглаш. СЛУШАЈ, ИСКУСИ, ОСЕТИ...

:-)

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2793 на: 14 Април 2013, 09:33:05 am »
Дај бре напрајте го тој слеп тест, макар и без никакви влогови/кладби/мадби... Многу ме интересира резултатот бидејки порано кога пратев колку-толку (Емитер), имаше многу различни резултати од таквите тестови, а таму тестираа појачала, звучници итн... итн... Многу често излгуваше да многу поскапи и поизвикани уреди на слеп тест добијат послаби оценки, па сега дискусијава тука ептен ме заинтегрира (или заинтригира :D).


Да.. Ама таму споредуваа компоненти саглам со саглам.. И мене McIntosh C2300 што кошта три пати повеќе од Benchmark Dac1 Pre ми звучеше полошо и го продадов (кај човекот па звучи одлично, бидејќи е битна и синергијата на компонентите)

Да споредиш онбоард картичка со нешто како ASUS Xonar ST ili STX e буквално ко Lada i Ferari. Што мислиш дали и колку треба тестирање меѓу Лада и Ферари да сватиш дека Ферарито е подобро?

Исто и моето искуство е така ко во Емитер.. Често извикани компоненти знаат да звучат полошо од многу поевтини.

Во Sofija има една продавница за HiFi што се вика Kirov High End.

Таму слушав стерео систем што чинеше 150 000 еур. Мене лично ми звучеше полошо од систем од 35000 еур (систем што до сега ми има оставено најдобар впечаток). Така да уште еднаш. Не значи дека поскапата цена стално значи и подобар звук. Ама овде збориме за Лада И Ферари споредба, не за Ферари и Ламборгини споредба (па ај сеа кое од нив две е подобро иако едното е поевтино)




Дарко

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2794 на: 14 Април 2013, 09:33:48 am »
P.s. @FilipV доста гуглаш. СЛУШАЈ, ИСКУСИ, ОСЕТИ...

:-)


Под Слушање мислев на практично слушање на музика, не да не слушаш нас :)


Дарко

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2795 на: 14 Април 2013, 09:38:34 am »
P.s. @FilipV доста гуглаш. СЛУШАЈ, ИСКУСИ, ОСЕТИ...

:-)


Под Слушање мислев на практично слушање на музика, не да не слушаш нас :)


Дарко

тогаш две смајлија:

:-) :-)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17676
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2796 на: 16 Април 2013, 14:20:05 pm »
Препорака за некој добар пасворд кракер ?

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2797 на: 16 Април 2013, 14:23:10 pm »
Фаланга.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54825
  • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2798 на: 16 Април 2013, 14:26:43 pm »
Он само на женски од фејзбук знае да кракува пасвор.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2799 на: 16 Април 2013, 14:40:47 pm »
На што пасс, Куоре

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17676
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2800 на: 16 Април 2013, 16:19:27 pm »
За Њи Фи, за што друго ;D

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7307
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2801 на: 16 Април 2013, 16:20:34 pm »
Кој сака графичка г210 1гб да трампам за некоја појака :D

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2802 на: 16 Април 2013, 19:30:53 pm »
Јас
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17676
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2803 на: 17 Април 2013, 09:37:25 am »
Јако ѕверче се спремаше вчера, едно од појаките во државава:










Predator cl11@2400mhz












Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11714
  • Архитект
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #2804 на: 17 Април 2013, 10:17:37 am »
Тешко нас ако ова е едно од појаките во државава.

:(