Автор Тема: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...  (Прочитано 1103115 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20609
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11010 на: 26 Мај 2020, 10:41:38 am »
Чек, цркнат е qnap-от? Ако си работи, ондак стави ги во него дисковите и брцни еден екстерен диск на усб и така ископирај.

Дечки, ај ќе ве молам, ако некој повеќе се разбира у NAS уреди, да ми препорача некој уред, до кај 500 евра, со 4 „фиоки“, без хард дискови?

Немам претстава што да гледам кога би ги споредувал, па затоа хилфе бите ја натурлиш :)

Имавме QNAP TS-453A на работа, ама отиде јабана од струен удар :-\

Се надевам дека хард дисковите не наебаа исто и дека податоците се сѐ уште читави...

:-\

Матичната капУт.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2772
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11011 на: 26 Мај 2020, 10:49:29 am »
Чек, цркнат е qnap-от? Ако си работи, ондак стави ги во него дисковите и брцни еден екстерен диск на усб и така ископирај.

Дечки, ај ќе ве молам, ако некој повеќе се разбира у NAS уреди, да ми препорача некој уред, до кај 500 евра, со 4 „фиоки“, без хард дискови?

Немам претстава што да гледам кога би ги споредувал, па затоа хилфе бите ја натурлиш :)

Имавме QNAP TS-453A на работа, ама отиде јабана од струен удар :-\

Се надевам дека хард дисковите не наебаа исто и дека податоците се сѐ уште читави...

:-\

Матичната капУт.

Ааааааа... :(

Edit: Ќе биде зезнато за се што не е РАИД1... да пробате со ова? Е сега дополнителен проблем е да ги прикачиш сите дискови на компјутер некако...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11012 на: 26 Мај 2020, 10:54:49 am »
Ааа, така...
А оваа порака „RAID Damaged - Recovery is possible, but some data loss may occur“ од кај ти е?

Она што го прочитав по нетов, прилично факт-ап ситуација имате.
Види го овој тред на форумов:
https://forum.qnap.com/viewtopic.php?t=143408


Edit: ете Dodo нашол нешто и за Windows :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2772
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11013 на: 26 Мај 2020, 10:57:53 am »
Ја би рекол дека можеш и да пробаш вакво нешто, иако е од синологија упатствово... сепак е линукс и е софт раид.

https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/tutorial/Storage/How_can_I_recover_data_from_my_DiskStation_using_a_PC

Ѕисрни го и тредов, тоа софтверчето од погоре викаат дека работи, али се плаќа, нормално. Баш поради тоа ме тера да мислам дека може ова да се реши и со Убунту и импорт на дисковите.
https://www.reddit.com/r/qnap/comments/e3fqmx/how_do_i_retrieve_the_hd_data_off_a_dead_qnap_231/

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11014 на: 26 Мај 2020, 11:02:00 am »
Да, тоа е идејата и од оној тред јас што го пуштив, да се дигне линукс и да се маунтира волјум сетот и да се направи рипер, после тоа бекап надвор од тие дискови и маунтирање дисковите на нов NAS, и враќање на податоците на новиот NAS.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3855
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11015 на: 26 Мај 2020, 11:07:59 am »
Едно прашање за поискусните...

Сакам да си зеам нов монитор. Моментално имам 10тина години стар, TFT LED fullhd монитор, 60hz, 5ms response итн.

Се користи за по интернет (youtube, facebook), нешто office работа и за игри.

Гледам деновиве различни монитори, не знам дали да се одлучам за IPS со 4-5ms response или да идам на TN со 1ms response?

Колку и дали има голема (приметлива) разлика?

Другите параметри се од прилика исти... 24-25inch, fullhd, amd freesync, 75hz, не се повеќе од 9.000 ден. и слично...

Фала.

Sent from my Mi 9T Pro

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54825
  • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11016 на: 26 Мај 2020, 11:12:34 am »
Не оди на TN. Оди на IPS или на VA. 1 или 4мс е многу неважно во скоро се освен високо компетитивен FPS.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20609
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11017 на: 26 Мај 2020, 11:20:08 am »
Ааааааа... :(

Edit: Ќе биде зезнато за се што не е РАИД1... да пробате со ова? Е сега дополнителен проблем е да ги прикачиш сите дискови на компјутер некако...

Тоа е дополнителен заеб... Имам екстерна фиока, и можам у даден момент само еден да поврзам :-\

Ааа, така...
А оваа порака „RAID Damaged - Recovery is possible, but some data loss may occur“ од кај ти е?

Она што го прочитав по нетов, прилично факт-ап ситуација имате.
Види го овој тред на форумов:
https://forum.qnap.com/viewtopic.php?t=143408


Edit: ете Dodo нашол нешто и за Windows :)




За сите бројчиња од страна, под Raid Disks, го вади истиот Warning.

--

Има уопште поента да се ебавам со ова, или да нарачам нов уред и нови хардови?

Дополнително, дали има реална разлика помеѓу уред со 2 фиоки и рецимо 2 х 4 ГБ, и уред со 4 фиоки и 4 х 2 ГБ хардови?
Знам дека обично муабетот е да се разложат на повеќе медиуми, за да можат меѓусебно да се бекапираат, у случај некој хард да отиде јабана, па ако некој од 4 се зезне, има 3 кои би требало да го заменат, а ако 1 од 2 се зезне, целиот товар останува на другиот хард.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11018 на: 26 Мај 2020, 11:32:44 am »
Читни го ова: https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_RAID_levels на брзинка, па одбери си начин на конфигурирање.
Јас би идел на 3 диска во RAID 5, поготово ако поддржува hot-swap. по 4ТБ, веројатно ќе биде иста цената како 4 диска по 2ТБ :)
Понатаму би купил и уште еден, за hot-swap или spare во системот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4090
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11019 на: 26 Мај 2020, 11:41:05 am »
Ааааааа... :(

Edit: Ќе биде зезнато за се што не е РАИД1... да пробате со ова? Е сега дополнителен проблем е да ги прикачиш сите дискови на компјутер некако...


Тоа е дополнителен заеб... Имам екстерна фиока, и можам у даден момент само еден да поврзам :-\

Ааа, така...
А оваа порака „RAID Damaged - Recovery is possible, but some data loss may occur“ од кај ти е?

Она што го прочитав по нетов, прилично факт-ап ситуација имате.
Види го овој тред на форумов:
https://forum.qnap.com/viewtopic.php?t=143408


Edit: ете Dodo нашол нешто и за Windows :)


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

За сите бројчиња од страна, под Raid Disks, го вади истиот Warning.

--

Има уопште поента да се ебавам со ова, или да нарачам нов уред и нови хардови?

Дополнително, дали има реална разлика помеѓу уред со 2 фиоки и рецимо 2 х 4 ГБ, и уред со 4 фиоки и 4 х 2 ГБ хардови?
Знам дека обично муабетот е да се разложат на повеќе медиуми, за да можат меѓусебно да се бекапираат, у случај некој хард да отиде јабана, па ако некој од 4 се зезне, има 3 кои би требало да го заменат, а ако 1 од 2 се зезне, целиот товар останува на другиот хард.
Пред некое време читав на оваа тематика малце, но немам практично искуство, и ако сакаш да ги вратиш сите податоци, а дисковите не ти се сјебани, мора сите да бидат поврзани во исто време со пц, па преку некој од достапните софтвери, кои најчесто не се бесплатни, да се рекреира RAID-от. Има и упатства за ова, не е нешто премногу комплицирано, ако треба ќе најдам добри линкови што како.
Дали проба да ја контактираш поддршката на производителот на уредот, и што би било најдобро да се направи? Дали е исплатливо нова матична?
@smole  погоре спомна дека не препорачува комплет клауд решение, јас пак би го предложил. Пошто и со друг хардвер, пак може истово да се деси и пак големи заебанции да имате. Секако, треба проценка да си направите и да одлучите.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11020 на: 26 Мај 2020, 11:44:10 am »
NAS не е BACKUP, NAS е STORAGE. За секој сториџ потребен е соодветен бекап. Дали ќе биде на Клауд, или на посебен бекап уред, треба да се процени според потребите. Клауд сториџ исто така не е бекап. И на клауд сториџ треба да му обезбедиш бекап. Обично се посигурни, но ретко кој клауд сториџ (јас не сум сретнал), ти нуди бекап без дополнително плаќање.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20609
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11021 на: 26 Мај 2020, 11:49:36 am »
Читни го ова: https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_RAID_levels на брзинка, па одбери си начин на конфигурирање.
Јас би идел на 3 диска во RAID 5, поготово ако поддржува hot-swap. по 4ТБ, веројатно ќе биде иста цената како 4 диска по 2ТБ :)
Понатаму би купил и уште еден, за hot-swap или spare во системот.



Објаснење плиз, или евентуално линк до некој производ, ако имаш на ум :)

Пред некое време читав на оваа тематика малце, но немам практично искуство, и ако сакаш да ги вратиш сите податоци, а дисковите не ти се сјебани, мора сите да бидат поврзани во исто време со пц, па преку некој од достапните софтвери, кои најчесто не се бесплатни, да се рекреира RAID-от. Има и упатства за ова, не е нешто премногу комплицирано, ако треба ќе најдам добри линкови што како.
Дали проба да ја контактираш поддршката на производителот на уредот, и што би било најдобро да се направи? Дали е исплатливо нова матична?
@smole  погоре спомна дека не препорачува комплет клауд решение, јас пак би го предложил. Пошто и со друг хардвер, пак може истово да се деси и пак големи заебанции да имате. Секако, треба проценка да си направите и да одлучите.

Има софтвери, ама како што кажав, си коштаат. Најдов софтвер кој чини колку пола уред ебаго :-\

Ги контактирав, и ми рекоа дека поради тоа што уредот не е веќе под гаранција, поправката би чинела многу. Ме пратија на сајт за проценка колку би чинело, и санавабичиз... Проценката викаше околу 410$... За тие пари (и нешто плус), ќе земам нов уред и нови хардови, и сите ќе ми бидат со тазе гаранција.

NAS не е BACKUP, NAS е STORAGE. За секој сториџ потребен е соодветен бекап. Дали ќе биде на Клауд, или на посебен бекап уред, треба да се процени според потребите. Клауд сториџ исто така не е бекап. И на клауд сториџ треба да му обезбедиш бекап. Обично се посигурни, но ретко кој клауд сториџ (јас не сум сретнал), ти нуди бекап без дополнително плаќање.

Кај нас се користи како бекап за стварите од серверот. Менаџментот ми е многу скептичен за клауд решенија, па затоа не сум ја разгледувал таа опција уопште.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4090
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11022 на: 26 Мај 2020, 11:50:33 am »
@Simo - Carrier159 , јасно е тоа, ако на мене се однесуваше твојот пост. Мојот предлог е да го замени NAS-от со клауд сториџ по претходна проценка.
@velestrumf  веќе пишал околу можноста за клауд решение, сепак треба да се направи анализа и можеби да се разубеди менаџментот.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11023 на: 26 Мај 2020, 12:11:54 pm »
@velestrumf : Ако имаш само два диска од 4ТБ, тогаш вкупниот капацитет ќе ти биде 8ТБ, ако не сакаш редундантност на податоците (заштита од откажување на еден диск). Едниот сетап е да имаш RAID 0, каде податоците се запишуваат на двата диска истовремено - но различни кластери (прв кластер на еден, втор кластер на вториот, трет пак на првиот, четврт на вториот итн), со тоа што се подобрува брзината на системот (во овој случај небитна работа), вториот се вика JBOD каде што еден логички волјум се распределува на двата диска, и запишувањето иде редоследно, кога ќе се напуни првиот диск, идеме на вториот, итн...
Ако сакаш заштита од цркање на еден диск, тогаш ги сетираш во RAID 1, каде веќе податоците на едниот диск и на другиот се потполно исти. Брзината на читање може да биде зголемена (скоро дуплирана), но имаш капацитет на целиот систем колку што е капацитетот на 1 диск (во овој случај 4ТБ).

Со додавање на уште еден диск, односно 3 диска, ти се шири полето на работа. Конфигираш RAID 5, каде податоците се запишуваат на 3-те диска, но губиш на капацитет на во големина од еден диск, заради CRC запис на секој диск. Така, дискот 1 содржи дел од податоците на дискот 2 и на дискот 3, дискот 2, содржи дел од податоците на дискот 1 и 3, и дискот три содржи податоци од диск 1 и 2.

Оваа конфигурација може да ја тераш со N дискови, каде N e поголемо од 3, а капацитетот на целиот систем ќе биде N-(капацитет на еден диск). Така, ако имаш 3 дискови од 4ТБ, вкупниот капацитет ќе биде 8ТБ (наместо 12). Ако имаш 4 дискови, капацитетот ќе биде 12ТБ (наместо 16).
Оваа конфигурација е добра, затоа што доколку цркне ЕДЕН диск, тогаш имаш пристап до податоците и понатаму (пошто другите дискови содржат инфо за податоците од цркнатиот), и можеш да интервенираш и да го смениш расипаниот диск без голем даунтајм.
Ако имаш конфигурирано spare, само „кликаш“ и се активира на место на цркнатиот.

Со три диска (и повеќе), секако може и било која од претходните (RAID 0 или JBOD) конфигурации.

Одиме со 4 диска: Тука имаш повеќе опции. Покрај гореспоменатите 3, имаш уште и можност на RAID 1+0 (или популарно RAID 10).
Тоа значи дека два по два диска се врзани во RAID 1, па понатаму тие два сета се врзуваат во RAID 0. Капацитетот, секако е вкупниот капацитет од дисковите поделен со 2. Предности се брзина и редунданца.
Но, тука во твјот случај брзината е помалку битна, редундантноста на податоците е побитна, односно да имате пристап до истите доколку цркне диск.
Тука „играш“ со потребите. Ако ти е потребно брзо да може да се „вратиш“ у бизнис и да биде активен сториџот, тогаш одиш на RAID5 со 3 диска, и еден spare, за да може да го активрираш во случај да цркне. Доколку не ти е толку битно, односно може 2-3 дена да ти биде уредот во критична состојба додека купиш диск, тогаш идеш RAID 5 so 4 диска (добиваш малце поголем капацитет, но ако цркне еден диск, треба да нарачаш со ист капацитет, да стигне, да го мењаш итн, што го става уредот во критична состојба додека не се набави и смени цркнатиот диск. Ризик да цркне уште еден диск во меѓувреме и да останеш без податоците.

Мислам дека објаснив наједноставно што може. Било кој од NAS уредчињава што ги гледаш овозможува вакви конфигурации по желба (не сум сигурен за hot-spare единствено).

Сега би ти препорачал, доколку ги имате податоците од стариов по локалните машини, да баталиш рекавери, и да го конфигурираш новиот NAS што побрзо и да си ги снимите наново податоците на новиот NAS.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54825
  • Махер
Одг: Матични, SSD, HDD, RAM, тајминзи и рандом IT ствари...
« Одговори #11024 на: 26 Мај 2020, 12:22:46 pm »
Raid 5 со спаре Raid 6 накратко.