Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 942813 пати)

Отсутен andov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5205 на: 05 Април 2024, 10:34:42 am »
Можеби се мисли на просечен македонец кој реално нема финансиски средства да вози било каков автомобил но се решава да вози премиум и да кажеме 50 проценти од месечните примања троши за автомобилот.

Да си ми жив и здрав. Затоа се проверува трошок на кола: сервиси, потрошувачка, квартови итн и проценуваш дали ти одговара на буџет. А не да се жалиш дека ти е скапа сијаличка од 100 евра на Поршето оти на југото за 50 денари си ја мењавал

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5206 на: 05 Април 2024, 10:38:34 am »
Само јапонско бајо. Одржувањето и не е така скапо. А сепак би одбрал Лексус со 400к километри, отколку Опел/Цитроен со 1.2 83кс со 40к км.

Цената е иста, одржувањето е речиси исто, годината е различна и тоа многу.
Дискови, масло, филтри толку се. Амортизерите може да се поскапи.




Ќе биде интересно кога ќе оди на прв сервис :D

Кога еден друг тука со Ренолче се бунеше дека 2000 евра ти требаат да оправиш кола увезена да биде како шо треба.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5207 на: 05 Април 2024, 10:38:53 am »
Можеби се мисли на просечен македонец кој реално нема финансиски средства да вози било каков автомобил но се решава да вози премиум и да кажеме 50 проценти од месечните примања троши за автомобилот.
Или 100% ако тоа го исполнува.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5208 на: 05 Април 2024, 11:13:30 am »
Надвор од темата.
Во последно време често го слушам тој термин "просечен" во одреден негативен контекст, односно во контекст глуп, неписмен, невоспитани итн

Ако веќе има просечен Македонец, мота да има потпросечен и натпросечен.
Ако претпоставиме дека натпросечниот е интелегентен, потпросечниот е глуп, просечниот би требало да биде на средина.
Ли поинаку кажано, натпросечен би бил богатиот,  потпросечен ќе бил сиромавиот, просечен би бил репрезент на средна класа.

Повеќе би одговарало да се каже типично Македонче.

Нема врска со парите, туку просечниот Македонец мисли дека е најпаметен и го заебал системот у секоја смисла.

Просечен Македонец вози со летни гуми во зима, му излизгува колата, ја крши, плаќа нов браник, крило, фарови и после тоа купува зимски гуми. Затоа ти викам не е проблем за парите туку за начинот на размислување.

Исто така и на форумов имаш слични примери каде купуваат премиум марки за 3000 евра и возат половни гуми.
Тоа со парите повеќе како пример што би значело пресечен Македонец.

И не само финансиски, и во секој друг контекст просечната изразува нешто што не е во крајните дијапазон.

Тоа ти што го опишуваш е благо речено типично, или ендемски, или вулгарно кажано просто и приглупо Македонче, никако просечно.

Отсутен andov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5209 на: 05 Април 2024, 11:34:32 am »
Можеби се мисли на просечен македонец кој реално нема финансиски средства да вози било каков автомобил но се решава да вози премиум и да кажеме 50 проценти од месечните примања троши за автомобилот.
Или 100% ако тоа го исполнува.

сите не исполнува по нешто, на форумов сме претежно ентузијасти и секако дека сите сакаме некое добро парче на 4 тркала. Муабетот е дали финансиски се издржува тоа парче на 4 тркала, без преголем компромис на безбедност и долготрајност. Пример: предложи ласа гуми за колава. Со таква турска пластика да плукне некој на пат ќе пролизгаат.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2552
  • Слобода или смрт
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5210 на: 05 Април 2024, 12:06:57 pm »
Можеби се мисли на просечен македонец кој реално нема финансиски средства да вози било каков автомобил но се решава да вози премиум и да кажеме 50 проценти од месечните примања троши за автомобилот.
Или 100% ако тоа го исполнува.

Затоа немаме држава бидејќи сме народ кој не планира ни 5 години унапред. Инстант живеење како циганите па и ќе завршиме како нив. Они барем клецаат и се размножуваат нас ни за тоа не не бива.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6383
  • Бенве сие бенве
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5211 на: 05 Април 2024, 12:36:42 pm »
Можеби се мисли на просечен македонец кој реално нема финансиски средства да вози било каков автомобил но се решава да вози премиум и да кажеме 50 проценти од месечните примања троши за автомобилот.
Или 100% ако тоа го исполнува.
Живееш во дом на твои родители, ти прават јадење, ти плаќаат сметки, те облекуваат. Пиши у потпис дека си ДЕТЕ ОД 19год (дискутабилно е дали се 19 според животното искуство) за да не те сватиннекои сериозно кога му предлагаш нешта кои што ќе го коштаат многу подоцна.

П.С Без драма и немој да го цитираш мафрата со прошталната порака, не ти љубомориме.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5212 на: 05 Април 2024, 12:39:49 pm »
Живеам со самохрана мајка пред сѐ. Да, од дома ме хранат и ми плаќаат сметки кои исто така можам сам да ги плаќам, бидејќи немам некакви посебни потреби во врска со вода, струја, тв и интернет. Имам 20 години и фала Богу сум работоспособен и работам од 16, за разлика од мојата околина која легарчи и нема пари да си стави гориво во колата (ако воопшто ја поседува). Сѐ што сум вложил во колата било мој влог. Работам втора смена фиксна, за викенд и после работа работам со коли.

Многу совети кои сум ги дал биле на место и сум помогнал на луѓе кои имаат 3 пати повеќе од моите години(и на форумов). Каде и да појдам сум добредојден, дали кај механичар и да му суфлирам, дали кај Дарко или друг кој полира и да научам, дали кај автоелектричар и така натаму. Многу мајстори биле зачудени од моето знаење (теоретско) и сакале да ме научат уште повеќе, едноставно сакам да се образовам, но во повеќе области.

Многу мразам кога некој ме чепка, а не ми ја знае ситуацијата во која се наоѓам, а еднаш собрав храброст и напишав јавно тука отворив тема низ што поминувам откако наполнив 18. Најверојатно немаш домашни грижи и семејно насилство и така натаму да не продолжувам па да го избегнуваш тоа (да не си депресивен и да се правиш дека нешто ти фали, туку стануваш маж и продолжуваш со животот) и да продолжиш да учиш, а воедно со наученото да помагаш и на некој што можеби не знае. Сум научил од постар, сум научил од интернет, сум пробал во пракса, па сум пренесол.
« Последно менување: 05 Април 2024, 12:46:17 pm nestor04 »

Отсутен The Seventh Son

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 211
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5213 на: 05 Април 2024, 12:56:57 pm »
brat daj polabavo malku ke izgubis nervi na 50 godini nervno obolen ne biva neli

Отсутен The Seventh Son

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 211
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5214 на: 05 Април 2024, 12:57:34 pm »
ne razbiram samo od kade pari za 6 astri i ML... ama alal da ti e ako si gi zarabotil na 16 -17 god

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2552
  • Слобода или смрт
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5215 на: 05 Април 2024, 13:39:35 pm »
Живеам со самохрана мајка пред сѐ. Да, од дома ме хранат и ми плаќаат сметки кои исто така можам сам да ги плаќам, бидејќи немам некакви посебни потреби во врска со вода, струја, тв и интернет. Имам 20 години и фала Богу сум работоспособен и работам од 16, за разлика од мојата околина која легарчи и нема пари да си стави гориво во колата (ако воопшто ја поседува). Сѐ што сум вложил во колата било мој влог. Работам втора смена фиксна, за викенд и после работа работам со коли.

Многу совети кои сум ги дал биле на место и сум помогнал на луѓе кои имаат 3 пати повеќе од моите години(и на форумов). Каде и да појдам сум добредојден, дали кај механичар и да му суфлирам, дали кај Дарко или друг кој полира и да научам, дали кај автоелектричар и така натаму. Многу мајстори биле зачудени од моето знаење (теоретско) и сакале да ме научат уште повеќе, едноставно сакам да се образовам, но во повеќе области.

Многу мразам кога некој ме чепка, а не ми ја знае ситуацијата во која се наоѓам, а еднаш собрав храброст и напишав јавно тука отворив тема низ што поминувам откако наполнив 18. Најверојатно немаш домашни грижи и семејно насилство и така натаму да не продолжувам па да го избегнуваш тоа (да не си депресивен и да се правиш дека нешто ти фали, туку стануваш маж и продолжуваш со животот) и да продолжиш да учиш, а воедно со наученото да помагаш и на некој што можеби не знае. Сум научил од постар, сум научил од интернет, сум пробал во пракса, па сум пренесол.

И јас сакам да ти помогнам да се образоваш, финансиската писменост е многу важна.

За почеток дефиниција

Цитат
Financial literacy is the possession of skills, knowledge, and behaviors that allow an individual to make informed decisions regarding money

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4286
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5216 на: 05 Април 2024, 13:41:02 pm »
Совет на место.

Присутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1030
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5217 на: 05 Април 2024, 20:28:50 pm »
Совет пред купување половно возило / ако си 4-ти по ред сопственик на возилото тука нема совет туку или имаш срека или не при купување на возило, според мене секогаш ама секогаш кога се гледа и се потенцијално купува возило треба да се праша кој сопственик е моментално по ред? и тука мислам се е јасно до 4 то колено ако оди тука нема кола туку чистење на некоја гаража или плац.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5073
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5218 на: 05 Април 2024, 20:40:01 pm »
Сите се од прв газда, само често се годи нова сообраќајната да му е.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 315
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #5219 на: 05 Април 2024, 21:34:10 pm »
Совет пред купување половно возило / ако си 4-ти по ред сопственик на возилото тука нема совет туку или имаш срека или не при купување на возило, според мене секогаш ама секогаш кога се гледа и се потенцијално купува возило треба да се праша кој сопственик е моментално по ред? и тука мислам се е јасно до 4 то колено ако оди тука нема кола туку чистење на некоја гаража или плац.

И овде е како ќе ти се погодит. На Алфата јас сум четврт сопственик. Првите двајца ја чувале ко очи, сервисирана до штрафче во овластен сервис, комплетно по пропис. Третиот малку ја посрал, па јас потсредував 2-3 ситници.

Споредбено, Киата што ја зедов увезена “од прв газда“, иницијално имаше многу поголем влог за да е во добра состојба отколку Алфата.