Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 942786 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4305 на: 09 Мај 2022, 19:18:29 pm »

Препродавачи обединете се.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4306 на: 09 Мај 2022, 19:28:55 pm »
И свињите возат Голф, зарем не?
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен devourer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 336
  • Мерцедес е мерцедес се друго е кола!
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4307 на: 09 Мај 2022, 19:57:17 pm »
Според ентериеров е фејслифт. Инаку братучед од Србија го има у појака опрема само 2010-2011 годиште со ист мотор и сум се возел у него, додуше у град, не е лош уопште. Ценава само ради километражава...

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Најверојатно јас сум грешка. Имам друг познаник со тој модел (додуша 1.9 тди 2010, само што тој пасат има доста повеќе опрема, команди на волан и слично. Овој е за некој од ЕВН донесен така што логично е да е пониско ниво на опрема.

Само ептен ми е шубе баш поради тоа што имам 0 искуство со германски дизели.

Веќе се размислувам према Civic 1.8 i-VTEC цена под 6000 еур, има еден добар со 110000 км на него. Таму претпоставувам големи маки не би имал, барем од лично искуство со 2.0 иЕС на акродот - 28 години со редовно сервисирање си тера одлично.

http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4161344
Искрено хондава ти е далеку бојле опција од било кој пасат на планетава!

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3506
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4308 на: 09 Мај 2022, 20:06:21 pm »
Според ентериеров е фејслифт. Инаку братучед од Србија го има у појака опрема само 2010-2011 годиште со ист мотор и сум се возел у него, додуше у град, не е лош уопште. Ценава само ради километражава...

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Најверојатно јас сум грешка. Имам друг познаник со тој модел (додуша 1.9 тди 2010, само што тој пасат има доста повеќе опрема, команди на волан и слично. Овој е за некој од ЕВН донесен така што логично е да е пониско ниво на опрема.

Само ептен ми е шубе баш поради тоа што имам 0 искуство со германски дизели.

Веќе се размислувам према Civic 1.8 i-VTEC цена под 6000 еур, има еден добар со 110000 км на него. Таму претпоставувам големи маки не би имал, барем од лично искуство со 2.0 иЕС на акродот - 28 години со редовно сервисирање си тера одлично.

http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4161344
Искрено хондава ти е далеку бојле опција од било кој пасат на планетава!
Па и незнам колку е паметно за 16 години стара кола да дадеш 6500€

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен NikiSk92

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 68
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4309 на: 09 Мај 2022, 20:54:24 pm »
Според ентериеров е фејслифт. Инаку братучед од Србија го има у појака опрема само 2010-2011 годиште со ист мотор и сум се возел у него, додуше у град, не е лош уопште. Ценава само ради километражава...

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Да… не знам ни јас колку е паметно. Батката ќе спушти цена ама ќе видам до каде. Нема Хонди бензинци никаде :(

Најверојатно јас сум грешка. Имам друг познаник со тој модел (додуша 1.9 тди 2010, само што тој пасат има доста повеќе опрема, команди на волан и слично. Овој е за некој од ЕВН донесен така што логично е да е пониско ниво на опрема.

Само ептен ми е шубе баш поради тоа што имам 0 искуство со германски дизели.

Веќе се размислувам према Civic 1.8 i-VTEC цена под 6000 еур, има еден добар со 110000 км на него. Таму претпоставувам големи маки не би имал, барем од лично искуство со 2.0 иЕС на акродот - 28 години со редовно сервисирање си тера одлично.

http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4161344
Искрено хондава ти е далеку бојле опција од било кој пасат на планетава!
Па и незнам колку е паметно за 16 години стара кола да дадеш 6500€

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Присутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8821
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4310 на: 09 Мај 2022, 22:13:52 pm »
Ovoj so hondata e izgleda decko eden od SR so uvezuva samo Hondi od Sweiz. Ako e toj, drugar zema pred 2 godini Civic dizel od nego, ni go proveruvashe ni nishto, cepa kolata be maka. 205 iljadi momentalno ima

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4311 на: 10 Мај 2022, 02:59:57 am »
Здраво на сите!

Имам прилика да купам Passat, 1.6 TDI, 2010 105hp караван, со некое пониско ниво на опрема за околу 6000 ЕУР со поминати 87.000 км од познаник. Купен е нов во Австрија.

Првото прашање е дали вреди? Колата генерално би ја возел на отворено многу често, по нагорнини и слично. Па затоа и ми е думата - не сум имал никакво искуство ниту со германски коли ниту со дизелаши.


Од 1995 возам Акорд 2.0 иЕС бензинец и маста му е извадена, ама веќе од Х причини си го пензионирав. Попуштаат лајсни и останати ситници кои веќе не би се замарал да ги средувам.

Пасатот би го продал понатаму, би го користел макс 2 години исклучиво на отворено.
Вреди ли?

Секое мислење е добредојдено и секој совет ќе ми значи многу :)

Топ понуда, што те мисли?

Отсутен NikiSk92

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 68
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4312 на: 10 Мај 2022, 09:24:21 am »
Ovoj so hondata e izgleda decko eden od SR so uvezuva samo Hondi od Sweiz. Ako e toj, drugar zema pred 2 godini Civic dizel od nego, ni go proveruvashe ni nishto, cepa kolata be maka. 205 iljadi momentalno ima

Тој ќе да е човекот. Повремено увезувал коли, не се занимава со тоа примарно, некој извршител си е. Ќе одам деновиве да ја видам Хондата, од надвор изгледа доста сочувана, ама внатре пумпи за вода и останати ситници сакам да ги видам. Исто кабли, чисто да добијам осет колку е изедена од 2006 до сега.

Отсутен NikiSk92

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 68
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4313 на: 10 Мај 2022, 09:30:06 am »
Здраво на сите!

Имам прилика да купам Passat, 1.6 TDI, 2010 105hp караван, со некое пониско ниво на опрема за околу 6000 ЕУР со поминати 87.000 км од познаник. Купен е нов во Австрија.

Првото прашање е дали вреди? Колата генерално би ја возел на отворено многу често, по нагорнини и слично. Па затоа и ми е думата - не сум имал никакво искуство ниту со германски коли ниту со дизелаши.


Од 1995 возам Акорд 2.0 иЕС бензинец и маста му е извадена, ама веќе од Х причини си го пензионирав. Попуштаат лајсни и останати ситници кои веќе не би се замарал да ги средувам.

Пасатот би го продал понатаму, би го користел макс 2 години исклучиво на отворено.
Вреди ли?

Секое мислење е добредојдено и секој совет ќе ми значи многу :)

Топ понуда, што те мисли?

Неискуството со дизели, ниската опременост, неискуството со VW. Ако е некој заинтересиран ќе дадам контакт.
Не знам колку би се снашол со одржување и слично. Цел живот сум со една Хонда бензинец (не е некој живот ама 12 години се откога почнав да возам) и нормално шубе ми е непознато да земам, особено што ми е само привремена кола за следните година-две-три.

Отсутен gtiT

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 171
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4314 на: 10 Мај 2022, 19:11:53 pm »
Здраво на сите!

Имам прилика да купам Passat, 1.6 TDI, 2010 105hp караван, со некое пониско ниво на опрема за околу 6000 ЕУР со поминати 87.000 км од познаник. Купен е нов во Австрија.

Првото прашање е дали вреди? Колата генерално би ја возел на отворено многу често, по нагорнини и слично. Па затоа и ми е думата - не сум имал никакво искуство ниту со германски коли ниту со дизелаши.
Топ е понудата. Јас не би се мислел. Ако познаникот е прв газда и ако ценава е сосе давачки :-)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4315 на: 10 Мај 2022, 19:38:20 pm »
Здраво на сите!

Имам прилика да купам Passat, 1.6 TDI, 2010 105hp караван, со некое пониско ниво на опрема за околу 6000 ЕУР со поминати 87.000 км од познаник. Купен е нов во Австрија.

Првото прашање е дали вреди? Колата генерално би ја возел на отворено многу често, по нагорнини и слично. Па затоа и ми е думата - не сум имал никакво искуство ниту со германски коли ниту со дизелаши.


Од 1995 возам Акорд 2.0 иЕС бензинец и маста му е извадена, ама веќе од Х причини си го пензионирав. Попуштаат лајсни и останати ситници кои веќе не би се замарал да ги средувам.

Пасатот би го продал понатаму, би го користел макс 2 години исклучиво на отворено.
Вреди ли?

Секое мислење е добредојдено и секој совет ќе ми значи многу :)

Топ понуда, што те мисли?

Неискуството со дизели, ниската опременост, неискуството со VW. Ако е некој заинтересиран ќе дадам контакт.
Не знам колку би се снашол со одржување и слично. Цел живот сум со една Хонда бензинец (не е некој живот ама 12 години се откога почнав да возам) и нормално шубе ми е непознато да земам, особено што ми е само привремена кола за следните година-две-три.

А хондата што има повеќе опрема од пасатов?

Отсутен devourer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 336
  • Мерцедес е мерцедес се друго е кола!
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4316 на: 10 Мај 2022, 19:47:27 pm »
Здраво на сите!

Имам прилика да купам Passat, 1.6 TDI, 2010 105hp караван, со некое пониско ниво на опрема за околу 6000 ЕУР со поминати 87.000 км од познаник. Купен е нов во Австрија.

Првото прашање е дали вреди? Колата генерално би ја возел на отворено многу често, по нагорнини и слично. Па затоа и ми е думата - не сум имал никакво искуство ниту со германски коли ниту со дизелаши.


Од 1995 возам Акорд 2.0 иЕС бензинец и маста му е извадена, ама веќе од Х причини си го пензионирав. Попуштаат лајсни и останати ситници кои веќе не би се замарал да ги средувам.

Пасатот би го продал понатаму, би го користел макс 2 години исклучиво на отворено.
Вреди ли?

Секое мислење е добредојдено и секој совет ќе ми значи многу :)

Топ понуда, што те мисли?

Неискуството со дизели, ниската опременост, неискуството со VW. Ако е некој заинтересиран ќе дадам контакт.
Не знам колку би се снашол со одржување и слично. Цел живот сум со една Хонда бензинец (не е некој живот ама 12 години се откога почнав да возам) и нормално шубе ми е непознато да земам, особено што ми е само привремена кола за следните година-две-три.

А хондата што има повеќе опрема од пасатов?
Pa procitaj vo oglasot (poseduva panorama, fabricki ksenon svetla, fabricki parking senzori, dvozonski klimatronik, dva seta alu bandazi honda so gumi (zimski 16ki, letni 18ki) plus e honda a ne passat 1.6

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4317 на: 10 Мај 2022, 19:50:01 pm »
На половна кола со таков буџет последно што треба да гледаш е каква опрема има. Пасатот викаш имал 87 и кусур илјади тоа мене малце ми боде очи дали е навистина толку малку. Ако е, ондак нема што да се мисли многу. Пасататот е ролс ројс за хонда сивик. Тука пред се зборам за комфор,  возење на отворено едноставно пасатот е друга класа.

Отсутен NikiSk92

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 68
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4318 на: 12 Мај 2022, 19:58:57 pm »
На половна кола со таков буџет последно што треба да гледаш е каква опрема има. Пасатот викаш имал 87 и кусур илјади тоа мене малце ми боде очи дали е навистина толку малку. Ако е, ондак нема што да се мисли многу. Пасататот е ролс ројс за хонда сивик. Тука пред се зборам за комфор,  возење на отворено едноставно пасатот е друга класа.
Епа и мене ме мислат тие муабети. Иако е од познаник, тој гледа да се ослободи. Како и да е, одлучив да причекам уште малку ако испадне некоја добра прилика со тој буџет. Горна граница ми е 6000. Пасатот е лом внатре, го видов, премногу изабен како колине на крш такси компании низ Скопје.

Тапацирот на седиштата е лом, пожолтен, на земја се е избледено, ај што не ми личи на 87.000, него ни во приказната не верувам дека ете така со години си стоел паркиран :)

Инаку сум доста стиснат за буџет зошто планот е за година-две Ленд Крузер нов :) Сега гледам нешто квалитетно, по најниска можна цена, па здравје и добра цена да му извадам после две години.

Фала ви на сите за мислењата погоре

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4319 на: 12 Мај 2022, 20:03:35 pm »
Изгледа му фали 3-ка од напред на тоа 87.000км :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.