Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 942811 пати)

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4200 на: 01 Март 2022, 08:36:22 am »
И ќе си ја провериш како човек, а не на Запад поима немаш кај да ја однесеш.

Ако купуваш од сериозна автокуќа/официјална програма како што кажува Салемон, што ќе ѝ гледаш. Е сеа јас ја гледав неговата, ама онака за гледање дали е убава, а не дали е расипана.  ;D ;D


Ако некој купува од регионот Штутгарт стојам на располагање да прднам во седиште пред него.  ;)

Абе така е најубаво, ама колку што сум гледал од официјална програма возилата се прилично скапи. Барем тоа што јас го имам гледано се се 14,15к евра и нагоре, а кај нас најчесто се купува половна кола испод 10к евра.

Едит: Што е со цениве на Хонда, 3 години по ред гледам 1.8 и-втек како градско возило, едноставно за одржување, ама на Запад повеќето се по 7,8к евра а веќе се повеќе од 10 години стари. Кај нас освен 2,3 увезени од Швајцарија не фејслифтираниот модел со грди седишта, нема бензинци.
8k евра за 10 години стара кола, со давачки и превоз ќе ме фати 12к евра... па за 15к ќе земам ново нешто.
« Последно менување: 01 Март 2022, 08:50:00 am AngelSK »

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11708
  • Архитект
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4201 на: 01 Март 2022, 09:21:17 am »
Хондите се позлатени. Затоа се поскапи од другите.

Отсутен Darsey

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4202 на: 01 Март 2022, 10:56:06 am »
Ако имаш време и нерви, тогаш барај од горе. Ценовно ќе биде тука некаде математиката, ама предноста е тоа што ти ќе си бираш што сакаш и како сакаш.

Да али пример до колку цена треба да биде огласена во странство, за да тука ми дојде максимум 40 000 EUR? не ги знам давачките до регистрација кои се, како да ја донесам колава до тука итн...

Имаш страна davackizavozila.com таму се проверува колку се давачките. Истите се различни доколку колата е со Еуро 1 или без Еуро 1. Така да доколку си заинтересиран за некоја кола им праќаш меил да ти дадат вин и си проверуваш на страната што ти ја кажав. Секоја проверка кошта 354 денари. Грубо, ептен грубо, давачките за кола со Еуро 1 се 35% а без Еуро 1 се 45% од Нето вредноста на колата. Ова е цена без регистрација и транспортни трошоци.
Не е ништо сложено да се донесе само треба малце нерви и менаџирање со логистиката, ништо пресложено секако.
Јас имав многу специфични барања за колата (адаптивни амортизери, сите системи за активна безбедност и сл) па затоа сам си барав, немаше шанси да се најде од тука. Доколку не си толку фанатик за опрема или немаш некоја специјална желба, можеш да ја провериш и 430-кана од Премиум Јусед што е. Верувам на влез во салонот ќе ти дадат 10% попуст одма.

Што се однесува на состојбата на колата таму, ќе си гледаш исклучиво од програмите за половни возила на производителите(BMW Premium Selection, Audi Gebrauchte Wagon +, Mercedes Used....) и имаш каква таква гаранција за тоа возило. Идат со гаранција а и за да ја земат колата и ја продаваат они си има некој барања што колку - толку даваат некоја сигурност. Секако дека секогаш има простор за малверзација и проблем секаде.

За ОМО исто би дал препорака. Имам од таму земено возило, даваат со него 3мес гаранција и се си беше релативно Ок. Таму добив 5% попуст на цената, целосен детаилинг внатре надвор и Осигурителна Полиса од нив. Грубо околу 7-8% од вредноста на возилото.

Не ми се свиѓа внатре 430-ката од премиум. 520d xDrive што ја имаат е перверзија внатре па и од надвор, ама 2.0 е да го ебам. Пробав 3.0 xDrive и беше лудило вожњата, 2.0 може да ми биде досадна иначе одма би ја зел таа што ја имаат со белата кожа внатре.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4203 на: 01 Март 2022, 12:29:58 pm »
530ката си повлекува поскапи сервиси и одржување. Посебно хдрајвот, сака 4 исти гуми за да функционира како што треба ова она, има по некоја ситница плус. Ама ако веќе земаш кола од 40.000+ евра, претпоставувам сервисот не ти е проблем.  520 со благо ремапче ќе оди доста добро, амааааа...

Штом си пробал 530хд и ти праи мерак вожњата, земи си 530хд и само динамично и никад у ризик. ;D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4204 на: 01 Март 2022, 13:09:02 pm »
xDrive апсолутно немаш никаква потреба.

Подобро инвестирај во добра зимска гума. Во длабоки снегови и мразови го имав пикано BMW-то па ниту еднаш не заглавив и тоа со просечни гуми.

Во однос на потрошувачка 520d/530d ти е некаде околу 2-3 литра плус повеќе градска за 530.

Имаш поскапи сервиси во смисла на поголема количина на масло, можда поскапи филтри и сл. Работната рака е иста :) т.е скапа :)

Возењето на отворено со 530d и 520d ... друг Универзум :)

Чим правиш добра километража на отворено, земи си 530, нема да зажалиш гарантирам.

Отсутен Darsey

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4205 на: 01 Март 2022, 13:28:51 pm »
xDrive апсолутно немаш никаква потреба.

Подобро инвестирај во добра зимска гума. Во длабоки снегови и мразови го имав пикано BMW-то па ниту еднаш не заглавив и тоа со просечни гуми.

Во однос на потрошувачка 520d/530d ти е некаде околу 2-3 литра плус повеќе градска за 530.

Имаш поскапи сервиси во смисла на поголема количина на масло, можда поскапи филтри и сл. Работната рака е иста :) т.е скапа :)

Возењето на отворено со 530d и 520d ... друг Универзум :)

Чим правиш добра километража на отворено, земи си 530, нема да зажалиш гарантирам.


Најверојатно идам со 530, дали xDrive или не - уште не знам, од причина што не само на снегови, него и на дожд читам дека доста помага во стабилност, влегување во свиоци со поголема брзина итн...
Ќе видам и од странство дали нешто може да се најде, ама за тоа и човек ќе ми треба што ги знае работиве и ќе помогне во логистика.

Фала ви на сите за советите!

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4206 на: 01 Март 2022, 14:15:39 pm »
Ако имаш време и нерви, тогаш барај од горе. Ценовно ќе биде тука некаде математиката, ама предноста е тоа што ти ќе си бираш што сакаш и како сакаш.

Да али пример до колку цена треба да биде огласена во странство, за да тука ми дојде максимум 40 000 EUR? не ги знам давачките до регистрација кои се, како да ја донесам колава до тука итн...

Имаш страна davackizavozila.com таму се проверува колку се давачките. Истите се различни доколку колата е со Еуро 1 или без Еуро 1. Така да доколку си заинтересиран за некоја кола им праќаш меил да ти дадат вин и си проверуваш на страната што ти ја кажав. Секоја проверка кошта 354 денари. Грубо, ептен грубо, давачките за кола со Еуро 1 се 35% а без Еуро 1 се 45% од Нето вредноста на колата. Ова е цена без регистрација и транспортни трошоци.
Не е ништо сложено да се донесе само треба малце нерви и менаџирање со логистиката, ништо пресложено секако.
Јас имав многу специфични барања за колата (адаптивни амортизери, сите системи за активна безбедност и сл) па затоа сам си барав, немаше шанси да се најде од тука. Доколку не си толку фанатик за опрема или немаш некоја специјална желба, можеш да ја провериш и 430-кана од Премиум Јусед што е. Верувам на влез во салонот ќе ти дадат 10% попуст одма.

Што се однесува на состојбата на колата таму, ќе си гледаш исклучиво од програмите за половни возила на производителите(BMW Premium Selection, Audi Gebrauchte Wagon +, Mercedes Used....) и имаш каква таква гаранција за тоа возило. Идат со гаранција а и за да ја земат колата и ја продаваат они си има некој барања што колку - толку даваат некоја сигурност. Секако дека секогаш има простор за малверзација и проблем секаде.

За ОМО исто би дал препорака. Имам од таму земено возило, даваат со него 3мес гаранција и се си беше релативно Ок. Таму добив 5% попуст на цената, целосен детаилинг внатре надвор и Осигурителна Полиса од нив. Грубо околу 7-8% од вредноста на возилото.

Не ми се свиѓа внатре 430-ката од премиум. 520d xDrive што ја имаат е перверзија внатре па и од надвор, ама 2.0 е да го ебам. Пробав 3.0 xDrive и беше лудило вожњата, 2.0 може да ми биде досадна иначе одма би ја зел таа што ја имаат со белата кожа внатре.

430-ката од Премиум е прескапа за таа опрема што ја поседуваи таа внатрешност
и 5-ката мислам дека е скапа, на своја рака ќе ти бидат од 4-6.000 поефтини

како и Саше и јас го терав патот, пред се затоа што мене целта ми беше турбо бензинец, а овде и да сакаш да платиш, нема
ќе си поставиш критериуми по кои ќе бараш горе, гледај од реномирани плацеви, официјални салони....како што предложија колегите

25-27.000 нето ти е плафон што треба да го гледаш за да поминеш со 40К до тука

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4207 на: 01 Март 2022, 14:59:58 pm »
Најверојатно идам со 530, дали xDrive или не - уште не знам, од причина што не само на снегови, него и на дожд читам дека доста помага во стабилност, влегување во свиоци со поголема брзина итн...
Ќе видам и од странство дали нешто може да се најде, ама за тоа и човек ќе ми треба што ги знае работиве и ќе помогне во логистика.

Фала ви на сите за советите!

И да, имај во предвид со XD ќе имаш поголема потрошувачка :)

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4208 на: 01 Март 2022, 15:23:23 pm »
Ако имаш време и нерви, тогаш барај од горе. Ценовно ќе биде тука некаде математиката, ама предноста е тоа што ти ќе си бираш што сакаш и како сакаш.

Да али пример до колку цена треба да биде огласена во странство, за да тука ми дојде максимум 40 000 EUR? не ги знам давачките до регистрација кои се, како да ја донесам колава до тука итн...

Имаш страна davackizavozila.com таму се проверува колку се давачките. Истите се различни доколку колата е со Еуро 1 или без Еуро 1. Така да доколку си заинтересиран за некоја кола им праќаш меил да ти дадат вин и си проверуваш на страната што ти ја кажав. Секоја проверка кошта 354 денари. Грубо, ептен грубо, давачките за кола со Еуро 1 се 35% а без Еуро 1 се 45% од Нето вредноста на колата. Ова е цена без регистрација и транспортни трошоци.
Не е ништо сложено да се донесе само треба малце нерви и менаџирање со логистиката, ништо пресложено секако.
Јас имав многу специфични барања за колата (адаптивни амортизери, сите системи за активна безбедност и сл) па затоа сам си барав, немаше шанси да се најде од тука. Доколку не си толку фанатик за опрема или немаш некоја специјална желба, можеш да ја провериш и 430-кана од Премиум Јусед што е. Верувам на влез во салонот ќе ти дадат 10% попуст одма.

Што се однесува на состојбата на колата таму, ќе си гледаш исклучиво од програмите за половни возила на производителите(BMW Premium Selection, Audi Gebrauchte Wagon +, Mercedes Used....) и имаш каква таква гаранција за тоа возило. Идат со гаранција а и за да ја земат колата и ја продаваат они си има некој барања што колку - толку даваат некоја сигурност. Секако дека секогаш има простор за малверзација и проблем секаде.

За ОМО исто би дал препорака. Имам од таму земено возило, даваат со него 3мес гаранција и се си беше релативно Ок. Таму добив 5% попуст на цената, целосен детаилинг внатре надвор и Осигурителна Полиса од нив. Грубо околу 7-8% од вредноста на возилото.

Не ми се свиѓа внатре 430-ката од премиум. 520d xDrive што ја имаат е перверзија внатре па и од надвор, ама 2.0 е да го ебам. Пробав 3.0 xDrive и беше лудило вожњата, 2.0 може да ми биде досадна иначе одма би ја зел таа што ја имаат со белата кожа внатре.

430-ката од Премиум е прескапа за таа опрема што ја поседуваи таа внатрешност
и 5-ката мислам дека е скапа, на своја рака ќе ти бидат од 4-6.000 поефтини

како и Саше и јас го терав патот, пред се затоа што мене целта ми беше турбо бензинец, а овде и да сакаш да платиш, нема
ќе си поставиш критериуми по кои ќе бараш горе, гледај од реномирани плацеви, официјални салони....како што предложија колегите

25-27.000 нето ти е плафон што треба да го гледаш за да поминеш со 40К до тука

Сакаш да кажеш давачките ќе го фатат 45% од вредноста на возилото ? :0

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4209 на: 01 Март 2022, 15:27:00 pm »
да
и најверојатно нема да го царинат по фактурна вредност туку по каталошка и давачките тежнеат накај 50%

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1717
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4210 на: 01 Март 2022, 15:46:29 pm »
да
и најверојатно нема да го царинат по фактурна вредност туку по каталошка и давачките тежнеат накај 50%

Машала, многу.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4211 на: 02 Март 2022, 10:19:54 am »
На Жаре му ја царинеа 159-ката како Ti, а кутриот опремата му беше Lusso ако се сеќавам.

Некое детиште имало ставено Ti лепенки на колата и овие од царина не му прифаќаа и му лупнаа царина за Ti.

Сите овие со Mercedes-ите ги вадат лепенките Avangard на царина :D

Мене пак не ми е јасно како може тоа да влијае кога по хомологација си пишува која опрема е возилото.

Така што пазете што лепенки имате на колата ;D

М5 530d ;D :D

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4212 на: 02 Март 2022, 12:03:53 pm »
не царинат по лепенки
по шваке и број на шасија

само ако фактурната е поголема од каталoшката, може да ти излезат во пресрет и да ти царинат по фактура ;D

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5985
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4213 на: 02 Март 2022, 12:05:28 pm »
На Жаре му ја царинеа 159-ката како Ti, а кутриот опремата му беше Lusso ако се сеќавам.

Некое детиште имало ставено Ti лепенки на колата и овие од царина не му прифаќаа и му лупнаа царина за Ti.

Сите овие со Mercedes-ите ги вадат лепенките Avangard на царина :D

Мене пак не ми е јасно како може тоа да влијае кога по хомологација си пишува која опрема е возилото.

Така што пазете што лепенки имате на колата ;D

М5 530d ;D :D

Замисли Астра ГТИ да земеш...

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #4214 на: 03 Март 2022, 10:26:57 am »
не царинат по лепенки
по шваке и број на шасија

само ако фактурната е поголема од каталoшката, може да ти излезат во пресрет и да ти царинат по фактура ;D

Не знам, јас лично со Жаре праев муабет и знам дека беше изнервиран кога ја донесе црната 159-ка.