Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 942783 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2670 на: 04 Декември 2018, 17:46:25 pm »
@changetheoil savethecar ти благодарам на советот, но дечкото се премисли и се одкажа од купување на такво возило. Од проблемите кои ги имаат возилата и дефектите кои ги пројавуваат се одкажа од БМВ. Си купи Пасат, Б7, и веројатно е среќен. Барем така кажува, но не изгледа :D
@SaleSk

izrazimu moes socustvo na decckoto, napravil golema gresska.   ;D ;D najverovatno brzo ke se vrati na praviot pat.
ako dosega ne vozel bmw togass bi mozzel da ja sfatam odlukata, obiccno preminuvanje od bmw na vw e golem pad vo kvalitet i vozni performansi.

od liccno iskustvo mozzam da potvrdam vw passat vo nieden segment ne mozze da se nosi so bmw i ne bi trebalo da se pravat takvi sporedbi. razliccni klasi na kvalitet i vozznja se.

jas od 2001 do 2018 imam tri bmw vozila promeneto i nemam nieden defekt niti pak seriozen problem videno.

benzincite se mnogu poblagorodni za odrzzuvanje. dizelite samo za na otvoreno so golema kilometrazza bi preporacal. 20-30k godissno. dizel bara otvorena vozznja , avtopat.
За 7 години си сменил 3 коли?

Под 10 години возење една кола, не си фактор кој ќе каже бива или не колата :)

Отсутен Kikulec

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 64
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2671 на: 04 Декември 2018, 18:47:24 pm »
jas od 2001 do 2018 imam tri bmw vozila promeneto
За 7 години си сменил 3 коли?
2018 - 2001 = 7 8)

Отсутен full_infected

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2672 на: 04 Декември 2018, 18:50:15 pm »
Да се потсетиме:
НЕМОЈ НЕКОЈ ДА СЕ ЗАЕБЕ И ДА КУПИ МОТОРНО ВОЗИЛО ОД МОЧАНИОТ ОТПАД Т.Н. АВТОПЛАЦ МЕЃУ АВТОБУСКАТА СТАНИЦА И ЛУНА ПАРКОТ ВО ГРАДОТ МЕЃУ ГОСТИВАР И СКОПЈЕ.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2673 на: 04 Декември 2018, 19:04:38 pm »
jas od 2001 do 2018 imam tri bmw vozila promeneto
За 7 години си сменил 3 коли?
2018 - 2001 = 7 8)
Упс :)
Ми се виде 2011

Се извинувам до @changetheoil savethecar


Отсутен simbol

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2674 на: 05 Декември 2018, 20:25:01 pm »

Отсутен iDiesel

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2675 на: 05 Декември 2018, 23:15:17 pm »
Здраво дечки. Во потрага сум по кола.
Брендот не го менувам, си барам исклучиво Ауди и од вас барам мислење околу трите варијанти на дизели кои ги гледам.

Значи барам генерации по 2008 година (А6 C6/C7, A5 Sportback  или А4 B8) со овие три варијанти :
- 2.0 TDI - Варијации од 150,177 HP
- 2.7 TDI 190HP
- 3.0 TDI 239 HP

2 прашања:
1.  Дали некој има да каже лош збор за некоја од овие 3 варијанти на мотори и зошто?
2. Дали разликата помеѓу 2.7 и 3.0 ќе ми промени во цена на регистрација, затоа што забележав дека според категориите во кои влегуваат едниот и другиот мотор најверојатно ќе имаат идентични трошоци?

Фала однапред.
Ако се наоѓате во возило кое се движи со брзина на светлината, што ќе се случи кога ќе ги вклучите светлата?

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2676 на: 06 Декември 2018, 04:42:32 am »
2.7 tdi мислам дека се CVT сите, зависи тоа дали ти се свиѓа или не.

Отсутен iDiesel

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2677 на: 06 Декември 2018, 06:52:42 am »
Па што знам.. :) до сега не сум бил сопственик на аутоматик, а уште помалку на возило со cvt менувач. Мислам дека повеќе не ги вградуваат во поновите модели.
Колку е reliable CVT? Уште кога прв пат видов ваков тип на трансмисија имав забелешки околу конструкцијата поврзани со трајноста на преносот.
Ако се наоѓате во возило кое се движи со брзина на светлината, што ќе се случи кога ќе ги вклучите светлата?

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2678 на: 06 Декември 2018, 09:25:23 am »
За 2.0TDI точно не можам кои кодови на мотори и до која година се опфатени (наверојатно повеќето од тие години што гледаш) ама имаат проблем со осовината на пумпата за масло. Лежиштето на balance shaft (македонски термин?) каде што влегува осовината за движење на пумпата е во форма на торкс, а не имбус како што е осовината.
Па по одредено време/километри се јади и прошлајфува, па на една жена од работа лично нејзе и се случе ова на плетвар, не добиваше масло турбото и отиде јабана, лично од нејзе кажувано а јас слушано. Имаш и 40 страни за овој проблем на еден форум. Колата беше А6 2010-та, купена од прв газда од мк со 150/160.000 км. За ова знам оти имам во двор и јас 2.0тди.

А за 2.7 и 3.0 ништо не знам, ама за регистрација немаш разлика, пошто веќе го плаќаш максимумот.




Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2153
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2679 на: 06 Декември 2018, 13:58:57 pm »
Некој, негде го спомна Авто Центар Пирковски (во Битола?) во позитивен конктекст, дали некој од форум-ов или некој негов близок има земено кола од таму, ме интересира ако знае некој од каде носат коли, колку може да им се верува, ме заинтересира една Кордоба.....
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2680 на: 06 Декември 2018, 14:24:38 pm »
Чоек од работа пред 4-5 години зеде А3, и колата досега нема јавено некој сериозен дефект. Ама го заебаваше првата недела, му фалеше дизалицата оригиналната, дојди утре тука е негде, другиден, па го игнорираше и на крајот од корса му даде.

Сакам да кажам, и тој нешто мачка, лажи, враќа км, трговец е, ќе си видиш ќе си отвориш очи (колку што можиш).

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2681 на: 07 Декември 2018, 12:03:27 pm »
Практичен ѕвер.
4 години користена за упола цена.
Далеку од ефтина, али сепак за упола цена.




Отсутен Rosso Corsa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 96
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2682 на: 07 Декември 2018, 12:14:52 pm »
За 2.0TDI точно не можам кои кодови на мотори и до која година се опфатени (наверојатно повеќето од тие години што гледаш) ама имаат проблем со осовината на пумпата за масло. Лежиштето на balance shaft (македонски термин?) каде што влегува осовината за движење на пумпата е во форма на торкс, а не имбус како што е осовината.
Па по одредено време/километри се јади и прошлајфува, па на една жена од работа лично нејзе и се случе ова на плетвар, не добиваше масло турбото и отиде јабана, лично од нејзе кажувано а јас слушано. Имаш и 40 страни за овој проблем на еден форум. Колата беше А6 2010-та, купена од прв газда од мк со 150/160.000 км. За ова знам оти имам во двор и јас 2.0тди.

А за 2.7 и 3.0 ништо не знам, ама за регистрација немаш разлика, пошто веќе го плаќаш максимумот.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
sase91 прашај го. Тој има најдобро искуство.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2683 на: 07 Декември 2018, 18:25:02 pm »
2.0 тди пумпа дизна ќе да е со овој проблем.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8067
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #2684 на: 07 Декември 2018, 21:35:33 pm »
Практичен ѕвер.
4 години користена за упола цена.
Далеку од ефтина, али сепак за упола цена.




Мрсота! Лепота!