Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 993221 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1680 на: 17 Октомври 2016, 11:03:06 am »
Кај нас од лоша неквалитетна нафта светнува дпф, за одржување у форма повремено издувување, и користење на адитив специјален за дпф и соодветно улје за дпф филтери.

Или поедноставен и поевтин начин во МК, вадиш дпф и исклучуваш софтверски.
Башка ќе заштедиш и на поевтино масло потоа можеш да му ставаш.

Не гледам за кај нас, ем башка не би вадел дпф ако веќе има. Не сум од тие на кои министерството за екологија треба да им мисли за екологија.

Врз што се базира оцената за колата на Honest John?

Дополнително, како човек би требало да го одржава у форма ДПФ-от? Многу, мнооооогу голем дел од пријавените проблеми кај Онест Џон кај дизелите се токму поради откажување на ДПФ.

Не знам, ама јас не би сакал да одржувам во форма ДПФ. Ако возиш многу градска, кратки релации, нон стоп студен мотор (а зимно време треба барем 20км/30 минути добар дизел да загрее како што треба), фактички нон стоп ќе треба ДПФ-от да го регенерираш.
А за да има успешна регенерација, сите греачи + релејот мора да се беспрекорни, сензорот за притисок во ДПФ мора да покажува вредности помеѓу зададените од фабрика. Ако еден од овие услови не е задоволен, или ептен се затне, мораш да го носиш на сервис да му активираат т.н “присилна“ регенерација. Од друга страна, има огромни шанси кај многу коли картерот да ти го наполни со дизел, особено ако шприца дополнително нафта за регенерација, па регенерација неуспешна, па полууспешна....
(Хонда, Мазда, Опел)

И после 150к-170к, нов филтер (едно 1000че) и тоа е тоа.

Генерално тоа е во кратки црти ДПФ филтер на половно возило.

Коливе што ги гледам у моментов, претежно се со километражи 160 - 210 000. Дали може некако да се испита у кое стање е ДПФ, за да знае човек дали ќе треба наскоро да му ја мисли за нов филтер? Чудно ми падна колку само има пријавени проблеми со ДПФ кај Онест Џон, а еве на Декра не спомињаат ништо такво (конкретно за Мазда 6 (2009 год) станува збор).
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1681 на: 17 Октомври 2016, 13:33:51 pm »
Eden moj drugar dotera Passat karavan so DSG 2013 god.
E sega ja platil tamo na ime na firma ali taa privremenata soobrakajna sto mu ja izdale ja pisale na negovo ime zs trebalo managerot na firmata da bide prisuten so ovlastuvanje ne mozelo.

Denes sreduva dokumenti i mu rekle moze ke ima problem zs e na negovo ime a ne na firma.

Ima nekoj slicen slucaj slusnato i sto se pravi vo istiot?
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1682 на: 20 Октомври 2016, 16:25:52 pm »
Ако некој евентуално го гледа, онака да си имате информација.

Пишан е 190 000км.

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2156615

2004 Uitvoering: 1.9 TDI 77KW 5D Kenteken: 62-NX-RX Carrosserie: Hatchback APK tot: 07 april 2017 Brandstof: Diesel Kilometerstand: 323.000

А благодарение на форумов гледам почнаа да ги вадат сите таблиците пред да ги сликаат колите :)

Отсутен daf

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 146
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1683 на: 20 Октомври 2016, 16:27:38 pm »
Дечки гледам да купам голф 5  бензин ама има во историја дека му е менуван вентил на 40 000км цилиндар бил изгорен, сега има околу 80к.  Дали е можно проблемот да не решен иако е сменет вентил нов бидејки планирам да го ставам на плин, а тој согорува на повисока температуре.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1684 на: 20 Октомври 2016, 17:26:27 pm »
Ако некој евентуално го гледа, онака да си имате информација.

Пишан е 190 000км.

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2156615

2004 Uitvoering: 1.9 TDI 77KW 5D Kenteken: 62-NX-RX Carrosserie: Hatchback APK tot: 07 april 2017 Brandstof: Diesel Kilometerstand: 323.000

А благодарение на форумов гледам почнаа да ги вадат сите таблиците пред да ги сликаат колите :)
Мех ништo стрaшнo, сaмo двестa врaтени. Кoгa не се 500.

sent from Tapatalk


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1685 на: 20 Октомври 2016, 17:58:12 pm »

Мех ништo стрaшнo, сaмo двестa врaтени. Кoгa не се 500.

Абе ако треба и со 500 ќе најдеме.  ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1686 на: 20 Октомври 2016, 22:28:49 pm »
Ако некој евентуално го гледа, онака да си имате информација.

Пишан е 190 000км.

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2156615

2004 Uitvoering: 1.9 TDI 77KW 5D Kenteken: 62-NX-RX Carrosserie: Hatchback APK tot: 07 april 2017 Brandstof: Diesel Kilometerstand: 323.000

А благодарение на форумов гледам почнаа да ги вадат сите таблиците пред да ги сликаат колите :)

проклетство, и прематарите читаат форум.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1687 на: 20 Октомври 2016, 22:48:49 pm »
Добар голф, брзо летнал :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1688 на: 21 Октомври 2016, 07:36:24 am »
Ќе се појави пак - без таблици :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1689 на: 21 Октомври 2016, 08:46:41 am »
Ај и Тука да прашам...

Дали има некое инфо како се имаат покажано 1.6 THP во Пежо/Мини и 1.8 TSI на ФВ?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1690 на: 21 Октомври 2016, 08:48:36 am »
Ќе се појави пак - без таблици :)

Токму така. ПРодавачот или го чита форумот, или некој од форумот му јавил. Ќе се појави за 1 недела пак без таблици.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1691 на: 21 Октомври 2016, 08:54:22 am »
Ај и Тука да прашам...

Дали има некое инфо како се имаат покажано 1.6 THP во Пежо/Мини и 1.8 TSI на ФВ?

Се имам возено со 1.6THP во Citroen C5, 1 година стар. Без разочаран од големата потрошувачка и бучноста. Полека ја возеше, па незнам дали има панч.

1.8 TFSI се имам возено во 2014 Audi A4 Quattro 180ps. Колата беше нова со 1000км. Делуваше пригушено и тромо за декларираната снага. Имам негде видео како оди 0-200, ако те интересира може да ти го пратам на пп.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1692 на: 21 Октомври 2016, 09:18:43 am »
Ај и Тука да прашам...

Дали има некое инфо како се имаат покажано 1.6 THP во Пежо/Мини и 1.8 TSI на ФВ?

1.8 TSI од мое познавање немаат маани. ОК се. Во комбинација со DSG се добива одличен пакет.
Алкалоид ги имаа службени во Пасат, мислам по околу 150К им набијат пред да ги раздужат.
На Вепарот од маало му трошеше просек 13,4 со дифтарско возење, другиот што го знам околу 11.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1693 на: 21 Октомври 2016, 10:08:31 am »
Ај и Тука да прашам...

Дали има некое инфо како се имаат покажано 1.6 THP во Пежо/Мини и 1.8 TSI на ФВ?

Се имам возено со 1.6THP во Citroen C5, 1 година стар. Без разочаран од големата потрошувачка и бучноста. Полека ја возеше, па незнам дали има панч.



Еднаш го возев на банза Минито бифшо со THP моторот, мнооогу добро ауто со погоден мотор, пиштење вриштење беше :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Re: Совети пред купување половен автомобил !
« Одговори #1694 на: 21 Октомври 2016, 14:46:45 pm »
Таа кола е тинејџерска, во ред е да пишти вришти и троши :)

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need