Автор Тема: Octane Booster  (Прочитано 7382 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Octane Booster
« Одговори #15 на: 16 Февруари 2011, 00:07:23 am »
Аутосугестија ... да! Ама не е ли важно како се осеќаш? Живееме пред се да се чувствуваме убаво, у вистинска смисла на зборот! Види, и око некад лаже, а не ... :D

Отсутен zOkO

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 76
  • брм брм
Одг: Octane Booster
« Одговори #16 на: 16 Февруари 2011, 00:21:20 am »
Аутосугестија ... да! Ама не е ли важно како се осеќаш? Живееме пред се да се чувствуваме убаво, у вистинска смисла на зборот! Види, и око некад лаже, а не ... :D

Се слагам у потпуност. И ја мал миљон работи праам ради аутосугестија
I don't discriminate, I hate

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Octane Booster
« Одговори #17 на: 16 Февруари 2011, 08:52:50 am »
Разлика меѓу 95 и 98 на претходното мое возило Ford Fiesta 1.3 8v 70KS се осеќаше. Со 98 помирно работи моторот, поубаво прима и поглатко забрзува.  Со полн резервоар поминував околу 30 километри повеќе на истата дестинација. Тестирано со полнење на резервоарот во Скопје и одење на викенд до Охрид и назад.
На возилото кое го имам сега сеуште не сум наточил 95-ка за да споредувам.
Исто така имам чувство дека горивата од Макпетрол и Лукоил се разликуваат. Поубаво работи машината со горивото на Лукоил, а некои луѓе тврдат дека покрај тоа со Лукоил помалку им троши возилото.
И уште нешто, се осеќа и разлика со користење на грчкото Еуросупер 100. Со него пак, возилото повеќе влече одошто со нашата 98-ца, поглатко работи моторот и помалку троши (во литри, a повеќе во пари :D).

Сепак октан-бустерите не придодаваат на квалитетот на горивото. Само го поместуваат прагот на толеранција на палење. Ако имате квалитетно гориво кое навреме се пали со помош на свеќицата, сеедно е дали ќе ставиш или нема да ставиш октан бустер. Тестирав со SONAX и немаше абсолутно никаква разлика кај мојата Mazda 6 1.8 16v. Исти меѓузабрзувања имаше пред и потоа.
« Последно менување: 16 Февруари 2011, 08:54:56 am gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен severbgd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 28
Одг: Octane Booster
« Одговори #18 на: 16 Февруари 2011, 11:12:19 am »
Не, не, никако - 98 плус 4 октани од Octane Plus (од LM) ;)

More kakov octan buster sum nashol :) lele lele :) ke vidam denovive shto perfomansi ke pruzi kao demek... +7 oktana daval :)

ПЕВАЈ ДРУЖЕ ...

Da ne zboram pred ruka, da go zemam pa ke ve informiram... sheta sea se razbolev... pa nemam vreme da se rastrcam za da zemam :)

Немој само да ми кажеш дека е SPEED TEC BENZIN од LM ;)

Ne ne ne...  ke ima sliki, za nekoj den :) inace se kladam deka od mene nema nekoj poveke da si igral so takvi cuda :)

Ibizata mi bese kola za eksperimentiranje :) vo kantra od 5 litri staviv po 80% od LM, 80% sonax, i wurth 80% :) gi izmeshav site i vo kola imav uste 5 litri benzin sto znaci vo 10 litri benzin sum napukal po 80% od site 3 Octane poweri :) i na test :) kolava isto idese koa bev sam, i so 3ca vnatre :))))

a inace na upastvoto pisuva deka edno so edno ne smee da se mesa, i edno od 300 ml e za eden rezervar od 50 litri :)))))

Riki na dragsterot vo lisice na 25 l benzim imase 3 octan power i 2 speed tec pa sea ti vidi

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Octane Booster
« Одговори #19 на: 16 Февруари 2011, 11:41:57 am »
Абе кој октан бустер кои глупости! Се е тоа маркетинг. Кога ќе ја види цената прашање е колку ќе добиеш на економичност на потрошувачката или моќност на возилото...
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Octane Booster
« Одговори #20 на: 16 Февруари 2011, 18:06:57 pm »
OK, никој никого не убедува нешто - се си е на свое лично согледување на работите! За разрешување на дилемата, еве ви помош ... толку можам да ви помогнам ;)



Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Octane Booster
« Одговори #21 на: 16 Февруари 2011, 18:23:31 pm »
« Последно менување: 16 Февруари 2011, 18:25:06 pm gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Octane Booster
« Одговори #22 на: 16 Февруари 2011, 18:34:00 pm »
Џиџи, со други зборови - твојата Астра нема да осети разлика со бустер. Дури ни Голф ГТИ не осеќа разлика.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Octane Booster
« Одговори #23 на: 16 Февруари 2011, 18:36:54 pm »
Џиџи, со други зборови - твојата Астра нема да осети разлика со бустер. Дури ни Голф ГТИ не осеќа разлика.

Знам, ама си викам модерната авто-технологија е self-learning ..., а repeticio e mater studiorum est ... седи, не му знаеш ;)
« Последно менување: 17 Февруари 2011, 08:02:01 am djidji »

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Octane Booster
« Одговори #24 на: 18 Февруари 2011, 08:24:05 am »
Repeticio est mater studiorum
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Octane Booster
« Одговори #25 на: 18 Февруари 2011, 09:24:55 am »
Repeticio est mater studiorum
Ti be ko praven fakultet ili medicina da si ucel :)

A go znaes ova?:

Omne mundi trinum
tabacum culier vinum
et kui kurat de pluribus,
maximum est asinus!
;D ;D ;D
« Последно менување: 18 Февруари 2011, 17:10:46 pm djidji »

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Octane Booster
« Одговори #26 на: 18 Февруари 2011, 09:50:50 am »
Џиџи друже..некна отидов таму кај што ме прати (ај да не јадам г...а да споменувам имиња на фирми) да купам од она адитивчињана што ми ги препорача, да пробам. Ај батали што ги немаше тие што ги барав, ама двајцата што работат таму како у око да им брцаш кога ќе влезеш у дуќан. прво 2 минути ме гледаа како телиња кога им кажав што барав (99% не знаеја за што зборувам) а од кога им покажав на полицата (ене како онаму она што е онде само со друго име) ладно и кратко ми одговорија дека нема. Кога прашав кога ќе добијат само ме изгледаа како да без пари им го барам и си продолжија муабет. Ја ли не им се бендисав или луѓево се арогантни и самобендисани - не знам!! Ја да сум газда под хитно домче да гледаат Ферхунде со жените!!!
Ако ти се некој пријатели извини, ама ич не ги бива!!!
« Последно менување: 18 Февруари 2011, 09:52:40 am Sportex »

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Octane Booster
« Одговори #27 на: 18 Февруари 2011, 10:22:54 am »
Sportex, слободно спомувај имиња на фирми. Форумов не го водат шупци. Ако ништо друго да се информираат и другите членовите и да научат нешто од туѓите искуства.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Octane Booster
« Одговори #28 на: 18 Февруари 2011, 10:31:17 am »
Sportex, слободно спомувај имиња на фирми. Форумов не го водат шупци. Ако ништо друго да се информираат и другите членовите и да научат нешто од туѓите искуства.

АУТОМАКЕДОНИЈА - ПРОДАВНИЦА. Еден постар со бела коса и еден помлад продавач. Ни да гугнат ни да бекнат, ни едниот ни другиот. Батали што чекаш 5 минути да си го довршат муабетот и те прашаат што сакаш. Ни добар ден ни пријатно. Ебати културата!!! Пардон !!! Нити па се разбираат од она што го продаваат што за мене е несватливо.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Octane Booster
« Одговори #29 на: 18 Февруари 2011, 10:33:52 am »
Фино лепо пиши еден имејл до однос со потрошувачи/продажба и напиши им го ова. Верувам дека нареден пат ќе наидеш на многу поголема љубезност, услужливост и разбирање. :D
Ум шо идит отпосле не јет ум!