Автор Тема: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...  (Прочитано 717216 пати)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5375
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6180 на: 20 Август 2024, 10:02:15 am »
По пола кило риба акој  јадиш сејкој ден ќе ги фрлиш патиките за брзо, ако е лосос или туна.Едното е антибиотици, другото е полно жива и шо не, особено срањата кај нас шо се носат. Ако јадиш морска, тогаш само помала риба, скуша или ослич. Пастрмките кај нас не се нешто за машала, кузни со шо се ранети по рибници.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10313
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6181 на: 20 Август 2024, 10:17:32 am »
Кажа сардини, мислам.
Е сега нз до кај озрачи фокушима.. рио маре пишува дека е берена кај скандинавија, ама е х10 по цена. 30еу денот ти е..

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7015
  • хаУс мајстор
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6182 на: 20 Август 2024, 10:20:16 am »
Јади што ти душа посака. Вежбај за да ти биде поубаво.
Ќе броиме калории, внес на протеини, јаглехидрати...демек тела направивме па ќе се натпреваруваме.

Отсутен was

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 335
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6183 на: 20 Август 2024, 10:35:11 am »
По пола кило риба акој  јадиш сејкој ден ќе ги фрлиш патиките за брзо, ако е лосос или туна.Едното е антибиотици, другото е полно жива и шо не, особено срањата кај нас шо се носат. Ако јадиш морска, тогаш само помала риба, скуша или ослич. Пастрмките кај нас не се нешто за машала, кузни со шо се ранети по рибници.
Јадам и Туна и Сардина итоа од ефтините, од Кам, сардина жолта паковка, туна сецкана оти другава поскапа е, две години еве па уште ги немам фрлено патиките, сите шо вежбаат делкаат туни, сардини, меса. Еве азијативе само риби јадат и најдолговечни се, особено јапонците итоа кај нив две атомски им фрлија муриканциве. А оваа тунава и сардинава кај нас ја носат од Тајланд. Јадам и пастрмка, крап, ослич секаква. Иначе, подобро туна која има многу малце жива на 100гр него ли пилешко од Бразил полнето со хормони и стероиди за да растат да има месо. Ако гледаш, така се е штетно, луѓе јадат торти, буреци, џанк фуд тоа ако е штетно ама туната дека имала жива ќе ги фрлиш патиките. Не тие баш добра споредбава. Без животонски протеини нема хипертрофија.

Волот тревопасен е :)
Рибата  така така, немат холестерол многу, свинско, говедско.. жолчки од јајца. Тие можат да ти накачат холестерол.
Така се вика  ;D Волот јади трева, ама јас риба хаха.
Јадам секакво месо, само јајца не, не можам, ми се гадни и нагон за повраќање, ниту варени никакви.
Можда има холестрол, таква е кето исхраната особени тие шо се на масти и протеини само (јас јадам јх не сум кето) меѓутоа подобро тоа него ли да правиш инсулински спајк на секое а шеќерите преедизвикуваат попречување на хормонот за раст, хормонот инсулин и гликоген го уништуваш, складираш сало т.е се дебелиш а така развиваш и триглецириди.

Месото за луѓе со висок притосок и срцеви и бубрежни болести не е препорачливо многу да го јадат, ама за здрави луѓе нема поубаво, покорисно месо, особено телешкото и рибата, исто и пилешкото ама она со хормони е, освен ако не чуваш кокошки домашни.
« Последно менување: 20 Август 2024, 10:40:24 am was »

Отсутен was

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 335
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6184 на: 20 Август 2024, 10:37:49 am »
Јади што ти душа посака. Вежбај за да ти биде поубаво.
Ќе броиме калории, внес на протеини, јаглехидрати...демек тела направивме па ќе се натпреваруваме.
Точно така.
Јади и вежбај интезивно. Тој 1 саат ипол интезивно вежбање ги сведува хормоните и резервите до под ниво дури и до 12 саати особено гликогенот кој се наоѓа во мускулите и црниот дроб. Хормоните се ланци, како ќе ги насочиш, така ќе работат и ќе те служат.

Калории броев ко слабеев и со дефицит ослабев 37кг.
Сега ставам маса и не бројам, кога ќе качам уште некое кило, ќе одржувам само и ќе лифтам.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6185 на: 20 Август 2024, 10:58:52 am »
Јадам и Туна и Сардина итоа од ефтините, од Кам, сардина жолта паковка, туна сецкана оти другава поскапа е, две години еве па уште ги немам фрлено патиките.

Како можиш да ги јадиш најгрдата сардина и туна? Да речеше парче туната во ред, ама погрда туна од сецканата е евентуално конзервата.
Па и за 10ден плус од Ева сардини ко ќе ја отвориш разликата е како да си седнал во ресторан од 5 ѕвезди.

Тоа што ти не умре за 2 години или братучедот мој кој еве 10 години јади бразилски стек секој ден, не значи дека потаму нема да јави нешто.
Не мора РиоМаре да се јади, ама барем имате избор поквалитетно да се храните.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5375
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6186 на: 20 Август 2024, 11:10:37 am »
Не то реков да не јадиш, туку да избегаваш оти е полна жива и во цел свет има препораки колку да се јади на месечно ниво, веќе ако избегаваш пилешко со хормони, џанк фуд и остало, ти велам избегавај ја неа, има други риби шо ем безбедни заради шо се помали ем поздрави. Јади ослич, јади си сардини цут се, скушата исто е преполна со се шо треба, јас ги делкам од Кам во конзерва елипсовидна чадена скуша, нема нешто по топ за парите, пробај ја наредно, а и нема ич мирис низ душата како пример од сардината или некогаш од некои туни.
Иначе и јас делкам прилично многу риба,ама во глобала големиот дел од риба ја ловам сам еднаш месечно одам ‘не спортски’ и се враќам дома за неколку саати со 5-10кг поголеми парчиња риба,вакумирам и ми е доволно за месец два да јадам обилно, ако нема ќе си пецам од Кам:D За свинско немам уште дозвола за лов ама одат другари ако одам и јас ќе земам нешто така ако не, низ Битола ловџиите дивото го продаваат за 200 денари килограм, кога ќе се најде земам поголема количина за кременадли ребра, нешто колбас се прави и се вакумирам за да ми трае подолго. За 200 денари копани не се земаат, ова ти е поздраво него Вагу стек јапонски. Препорака на зима да и барате од локални ловџии, ем е најздраво на свет,ефтино и ги има во изобилие се котат бетер од зајци.







Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10313
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6187 на: 20 Август 2024, 12:36:05 pm »
Се зеза за волот, те разврав, да се нашалиме малце :)

Или па болестите ги добиле од месо, секако проследено со начин на живот :)
Не правам муабет за си седнал си јал ребра, па си извежбал, него да јадиш 3 оброци месо  и да не си физички активен. Мада, немаш никаква потреба од дополнителен внес на холестерол, а од Ц витамин или б12 на пример имаш, тоа ми беше сврхата :)

Златен, ја затоа вежбам( вежбав), за да јада што сака, но сега по не сум активен и тие плус 5-6кг ги осеќам како вишок, како да не се мои. Ко ќе се префрла во спиење од лево кон десно прво меот го префрлав, па после торзото. А инаку кој што сака нека јаде :)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6111
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6188 на: 24 Август 2024, 16:04:02 pm »


Од шесто одделение не сум бил испод 100 кила, или ти по нашки "лек маШ".

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 292
  • The best or nothing.
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6189 на: 24 Август 2024, 19:10:29 pm »
Сега ти треба нова облека.  :)
Како намали 20кг? Стрикна диета/план на исхрана?

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1734
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6190 на: 24 Август 2024, 19:15:19 pm »
Машала мрсно добро се раниш! нече да је ова грбина од пиперки .. по прстите се познава дека имаш нешто египетско фараонско

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5462
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6191 на: 24 Август 2024, 19:18:52 pm »
Астра вози, си можи  ;)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6111
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6192 на: 24 Август 2024, 19:53:18 pm »
Сега ти треба нова облека.  :)
Како намали 20кг? Стрикна диета/план на исхрана?

По мојот есап, близу 27.

Многу физичка активност, леб и благо комплет исфрлени од конзумирање, алкохол комплет исто, а газирано само Зеро.

А за облека, да не правиме муабет. Околу 1500 евра имам фрлено за гардероба последните 3-4 месеци.

Едит: килажата е симната за неполни 6 месеци, for the record.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1734
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6193 на: 24 Август 2024, 21:10:30 pm »
Сега ти треба нова облека.  :)
Како намали 20кг? Стрикна диета/план на исхрана?

По мојот есап, близу 27.

Многу физичка активност, леб и благо комплет исфрлени од конзумирање, алкохол комплет исто, а газирано само Зеро.

А за облека, да не правиме муабет. Околу 1500 евра имам фрлено за гардероба последните 3-4 месеци.

Едит: килажата е симната за неполни 6 месеци, for the record.

Плачеш ти за на нива и физикалија да видиш каков младич Манекен има да будеш пуцка абе ренде на стомак кашкавал да сечит камен да стискаш вода да течи

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4171
Одг: Body Building, Fitness, P90X, MMA, Boxing i slicno...
« Одговори #6194 на: 24 Август 2024, 21:17:09 pm »
Сега ти треба нова облека.  :)
Како намали 20кг? Стрикна диета/план на исхрана?

По мојот есап, близу 27.

Многу физичка активност, леб и благо комплет исфрлени од конзумирање, алкохол комплет исто, а газирано само Зеро.

А за облека, да не правиме муабет. Околу 1500 евра имам фрлено за гардероба последните 3-4 месеци.

Едит: килажата е симната за неполни 6 месеци, for the record.
Одлично е тоа, продолжи со физичка активност каква и да е, ако не идеш во теретана, размисли и за тоа. Благото е тоа што јебе секогаш, како и другите нездрави извори на јаглехидрати. Чим 6 месеци си истерал, мислам дека нема да се вратиш на благо пак. Кришка интегрален леб на ден не е на одмет. Скини ја и кокаколата скроз, освен некад за мерак, не ти треба ни зеро ни лајт.