Автор Тема: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006  (Прочитано 71567 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #90 на: 24 Септември 2011, 21:32:33 pm »
Здраво Ате!
Ме интересира како иде инсталацијата на ксенон дали се сечат некои постоечки кабли од самиот фар па се наставаат од китот и во просек колку временски трае сијалицата година, две (временскиот период го земав произволно)? Неможам веќе со овие халогенкиве на секои 8 месеци ги мењам пред некој ден ми прегоре едната и од пуста мрза не отидов да ја сменам (да да, одам на сервис и за една сијаличка пошто на меганов толку лесно се мењаат сијалички што да ти кажам) и ете денес ми прегоре и втората и така си останав без светла :) па да прашам за ксенонов дали ќе ми се исплати.
Поздрав!!!
Браво што си решил да ја опраиш колата. Ставај ХИД!

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #91 на: 25 Септември 2011, 09:10:53 am »
Нема никакво сечење, се уштекуваат во постоечките конектори. Безболна операција, трае цели 10 минути.

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #92 на: 26 Септември 2011, 21:02:09 pm »
Здраво Ате!
Ме интересира како иде инсталацијата на ксенон дали се сечат некои постоечки кабли од самиот фар па се наставаат од китот и во просек колку временски трае сијалицата година, две (временскиот период го земав произволно)? Неможам веќе со овие халогенкиве на секои 8 месеци ги мењам пред некој ден ми прегоре едната и од пуста мрза не отидов да ја сменам (да да, одам на сервис и за една сијаличка пошто на меганов толку лесно се мењаат сијалички што да ти кажам) и ете денес ми прегоре и втората и така си останав без светла :) па да прашам за ксенонов дали ќе ми се исплати.
Поздрав!!!
Браво што си решил да ја опраиш колата. Ставај ХИД!

Неможам да сватам дека може да се толку прости ова британциве,сијалица на меганот менувам за три минути без никакво растурање.Очигледно е дека сме многу попаметни и поснаодливи.Признавам дека ме подучуваше човек што работи во рено,ама сепак не е ни од далеку волку сложено како што претставуваат британциве.

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #93 на: 26 Септември 2011, 23:12:05 pm »
Тркало вади коа може да го сврти воланот до крај на една или друга страна. Awesome story bro.

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #94 на: 26 Септември 2011, 23:49:17 pm »
Нема никакво сечење, се уштекуваат во постоечките конектори. Безболна операција, трае цели 10 минути.
hmmm, instalacija na xenon na megan za 10 min ???

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #95 на: 26 Септември 2011, 23:50:31 pm »
Здраво Ате!
Ме интересира како иде инсталацијата на ксенон дали се сечат некои постоечки кабли од самиот фар па се наставаат од китот и во просек колку временски трае сијалицата година, две (временскиот период го земав произволно)? Неможам веќе со овие халогенкиве на секои 8 месеци ги мењам пред некој ден ми прегоре едната и од пуста мрза не отидов да ја сменам (да да, одам на сервис и за една сијаличка пошто на меганов толку лесно се мењаат сијалички што да ти кажам) и ете денес ми прегоре и втората и така си останав без светла :) па да прашам за ксенонов дали ќе ми се исплати.
Поздрав!!!
Браво што си решил да ја опраиш колата. Ставај ХИД!

Неможам да сватам дека може да се толку прости ова британциве,сијалица на меганот менувам за три минути без никакво растурање.Очигледно е дека сме многу попаметни и поснаодливи.Признавам дека ме подучуваше човек што работи во рено,ама сепак не е ни од далеку волку сложено како што претставуваат британциве.
druze, a sto ke kazes za sijalickata za trepkacot ??? za kolku sati ke ja smenis ???

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #96 на: 26 Септември 2011, 23:50:51 pm »
Тркало вади коа може да го сврти воланот до крај на една или друга страна. Awesome story bro.
Абе и на Фиестата се мења сијаличка ако го  рашчепиш браникот со сила, а некој друг го вади фарот. Значи ова 100 пати со татко ми сум го правел. Ама првиот пат незнаевме како треба, па си викаме дај да не испаднеме морони, ај у сервис. И да сменат сијаличе, ЦЕЛ браник надвор и фарот надвор и сменија...
Значи има заобиколни патчиња, ама срамота е сијаличка да не се мења дирекно зборам. Значи од прва рака знам на Фиестата... :)

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #97 на: 26 Септември 2011, 23:56:21 pm »
Нема поклопче во полумесецот? Поновиве коли на таков систем идат мислам. Цел фар за сијаличка? Што ќе ти онда сет резервни сијалици кога не можеш да ги смениш на помошна лента кога и би ти притребале?

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #98 на: 27 Септември 2011, 00:00:28 am »
Тркало вади коа може да го сврти воланот до крај на една или друга страна. Awesome story bro.
Абе и на Фиестата се мења сијаличка ако го  рашчепиш браникот со сила, а некој друг го вади фарот. Значи ова 100 пати со татко ми сум го правел. Ама првиот пат незнаевме како треба, па си викаме дај да не испаднеме морони, ај у сервис. И да сменат сијаличе, ЦЕЛ браник надвор и фарот надвор и сменија...
Значи има заобиколни патчиња, ама срамота е сијаличка да не се мења дирекно зборам. Значи од прва рака знам на Фиестата... :)
na fiesta kako tvojata ne treba da se vadi branik za farovite, samo maska se vadi, a i po pravilo seto toa treba da se naprai za sijalicka...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #99 на: 27 Септември 2011, 00:02:43 am »
Тркало вади коа може да го сврти воланот до крај на една или друга страна. Awesome story bro.
Абе и на Фиестата се мења сијаличка ако го  рашчепиш браникот со сила, а некој друг го вади фарот. Значи ова 100 пати со татко ми сум го правел. Ама првиот пат незнаевме како треба, па си викаме дај да не испаднеме морони, ај у сервис. И да сменат сијаличе, ЦЕЛ браник надвор и фарот надвор и сменија...
Значи има заобиколни патчиња, ама срамота е сијаличка да не се мења дирекно зборам. Значи од прва рака знам на Фиестата... :)
na fiesta kako tvojata ne treba da se vadi branik za farovite, samo maska se vadi, a i po pravilo seto toa treba da se naprai za sijalicka...
Фарот мора да се вади. За разлика од неа, кај некои други производители сијаличка се мења за 30 секунди како што и видовме. А и како што кај мене 3-4 пати сум мењал или пробувал други. :)

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #100 на: 27 Септември 2011, 00:05:46 am »
deni me zezas sea aj procitaj ubavo so napisav

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #101 на: 27 Септември 2011, 00:06:44 am »
kazav deka ne treba da se vadi branik za da se izvadat farovite...ali moze ne me svatim nema veze

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #102 на: 27 Септември 2011, 00:09:27 am »
deni me zezas sea aj procitaj ubavo so napisav
Не бе... Ти викам и јас сум ги менувал без браник вадење, ама во сервис го извадија... Сепак мора да се вади фарот, или може има финта и да не се вади фарот? :) Не те зезам.
Не се разбравме, ама тоа викам глупо е да се вади фар за сијаличка, место од позади „цк“ да се манува за пола минута. Ок си е. :)

Отсутен Schmitt

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1815
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #103 на: 27 Септември 2011, 00:10:01 am »
Вчера му мењав сјаличка на дедо ми на фиестата.
Како што пиша Google ја вадиш само маската, си го отштрафуваш фарот и ја мењаш сјаличката.
Never drive faster than your Angels can fly.

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #104 на: 27 Септември 2011, 01:17:29 am »
deni me zezas sea aj procitaj ubavo so napisav
Не бе... Ти викам и јас сум ги менувал без браник вадење, ама во сервис го извадија... Сепак мора да се вади фарот, или може има финта и да не се вади фарот? :) Не те зезам.
Не се разбравме, ама тоа викам глупо е да се вади фар за сијаличка, место од позади „цк“ да се манува за пола минута. Ок си е. :)
Epa deni normalno be, kako ke ti naplati satnica vo servis...