Автор Тема: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...  (Прочитано 600439 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11714
  • Архитект
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2805 на: 22 Октомври 2019, 09:52:20 am »
Баш да побарам на тест ако имаат регистрирана.

Има таму на паркингот регистрирани, ама да не се 1.6 дизели.
Како и да е, ако земиш на тест, побарај ме да ја видам поубаво.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2806 на: 22 Октомври 2019, 09:53:55 am »
Да скратиме, има обичен темпомат. Што е исто сосема океј да го има, и е многу битна работа. Адаптивен е финеса, и кај адаптивен е многу важно да може да се исклучи адаптивноста по потреба.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29299
    • CARclub.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2807 на: 22 Октомври 2019, 09:57:41 am »
Има таму на паркингот регистрирани, ама да не се 1.6 дизели.
Како и да е, ако земиш на тест, побарај ме да ја видам поубаво.

Ќе се јавам денес, ќе прашам што има на располагање. :)

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6388
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2808 на: 22 Октомври 2019, 10:10:00 am »
Вистинското прашање е дали сеатов има адаптивен темпомат? Ако не тури му пепел на 18ки бандажи и фул лед.
На 1.5 ТСИ не му треба воопшто темпомат да има, а не адаптивен :) Темпомати исклучиво на ТДИ
За таа цена ако нема адаптивен темпомат ондак можеле дсг да стават. Ми притребало стаклен кров или 18ки бандаж. Скупичко во секој случај али може ќе се излаже народ.

А за адаптивен темпомат како да ти објасам. И да имам 300кс под хауба немам услови и нерви цело време да манијачам и возам брзо, некогаш е лезет во огромни гужви тргни застани ти воопшто да не се замараш или на отворено некогаш да не му ја мислиш.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43429
  • Il Moderatore
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2809 на: 22 Октомври 2019, 10:15:06 am »
За таа цена, добро е волан што има. Да не претеруваме, одлична си е понудата, има сè што треба да има.

Giulietta веќе не се произведува. Продаваат лагер, логична е цената и е одличен потег на Alfa да ги дава по „набавна“. Јас да сум во потрага по ново ауто, одма би ја земал. Имам замерки на Giulietta-та од аспект на квалитет на внатрешни материјали, и што нема дабл вишбоун предна суспензија, но за нормално ауто за секој ден, ич не би го мислел. Ем е едно од најрелиејбл алфи во последниве 2-3 декади :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20608
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2810 на: 22 Октомври 2019, 10:27:55 am »
Вистинското прашање е дали сеатов има адаптивен темпомат? Ако не тури му пепел на 18ки бандажи и фул лед.
На 1.5 ТСИ не му треба воопшто темпомат да има, а не адаптивен :) Темпомати исклучиво на ТДИ
За таа цена ако нема адаптивен темпомат ондак можеле дсг да стават. Ми притребало стаклен кров или 18ки бандаж. Скупичко во секој случај али може ќе се излаже народ.

А за адаптивен темпомат како да ти објасам. И да имам 300кс под хауба немам услови и нерви цело време да манијачам и возам брзо, некогаш е лезет во огромни гужви тргни застани ти воопшто да не се замараш или на отворено некогаш да не му ја мислиш.

Не дека е до толку пресудна работа, ама еве, да бидам искрен, возев вакво



со адаптивен темпомат, и онака шо знам, убава (мада потенцијално ризична) работа за на подолги дистанци.



Лошата работа со адаптивен (а до негде и со обичен) темпомат, е што возачот почнува да се „исклучува“ од возењето, а тоа може и тек како да биде опасно.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2811 на: 22 Октомври 2019, 10:30:08 am »
1200 км извозев во два правци летово.
Не ми ни текна дека имам темпомат.
Ниту па ми притреба.



Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6388
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2812 на: 22 Октомври 2019, 10:35:54 am »
1200 км извозев во два правци летово.
Не ми ни текна дека имам темпомат.
Ниту па ми притреба.



На пример возиш од макпетрол дирекција, рамстор и се таму до кај кружниот кај гологанов во 16 часот. Ти требаат грубо некогаш 20тина минути тргни застани. Со адаптивен + дсг си седам батка у кола и си читам вести на телефон како стратро.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20608
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2813 на: 22 Октомври 2019, 10:36:43 am »
Е ако де... Понекад, кога возиш 2000+ км у еден правец, се наоѓа, убава работа е.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2814 на: 22 Октомври 2019, 10:37:12 am »
Без темпомат тешко е да се извозат релативно легално големи автопатски делници. Зошто десната нога мора да одрува со саати на едно место. Па после неколку часа поместуваш седиште за малку да може да се разместат аглите на ногата. Но не помага тоа. И често решението е да се „симулира темпомат“ со максималната брзина на возилото, што е обично нелегално. Затоа темпомат за брзини од 120-140кмч е многу солидно, за да можеш да ги мрдаш нозете колку толку.

За мене темпомат е милион пати поважен од стаклен кров, 18ки, 9 инчен дисплеј, и слично. За среќа Леонов има темпомат, за несреќа кошта 21000.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4972
  • The Spartan General
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2815 на: 22 Октомври 2019, 10:37:42 am »
Јас кола без темпомат не би купил. Држи темпо, спасува од казни, одмара на долг пат.

Е ако де... Понекад, кога возиш 2000+ км у еден правец, се наоѓа, убава работа е.

Особено низ Австрија низ тие тунелите што мерат просечна брзина. 30-50км да држиш 100ка со нога е доста непрактично.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2816 на: 22 Октомври 2019, 10:52:04 am »
1200 км извозев во два правци летово.
Не ми ни текна дека имам темпомат.
Ниту па ми притреба.



На пример возиш од макпетрол дирекција, рамстор и се таму до кај кружниот кај гологанов во 16 часот. Ти требаат грубо некогаш 20тина минути тргни застани. Со адаптивен + дсг си седам батка у кола и си читам вести на телефон како стратро.

Не пратам вести.
Ниту кога сум во движење, ниту кога сум дома на ТВ..а поготово во кола на семафор.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2817 на: 22 Октомври 2019, 10:57:57 am »
Е ако де... Понекад, кога возиш 2000+ км у еден правец, се наоѓа, убава работа е.

За разлика од бандажи и лед кои не понекад него "секад" ти се наоѓаат.
Дури и  кога си паркиран и си ја сликаш колата.
:)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20608
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2818 на: 22 Октомври 2019, 11:14:45 am »
Секој со своите потреби.

Јас не би земал кола без темпомат/лимитер. Особено кога веќе кај колата ми е многу поприоритетна функционалноста, а не шминкерај / фотогеничност / можностите за сликање.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Ivoo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 112
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #2819 на: 22 Октомври 2019, 11:16:22 am »
Реално нема кола денес во компакт класа без темпомат, прашање е само дали е адаптивен или не. Јас лично во сите коли досега сум имал, во свифтот беше адаптивен со радар, освен низ град два пати што не не залепи на шофершајбна, кога закочи без никакво предупредување и без никаква потреба, друг благодет не сум видел(после тоа појаси и тие назад што седеа врзуваа и низ град). Да за долги патувања можеби е корисен ама пак зависи што тип на возач си, за мене исто 18ките, ледот и панорама повеќе ќе ми значат него темпоматот, за други обратно и така, колку луѓе толку чуда.