Автор Тема: Патарини - ТАГ уред  (Прочитано 14848 пати)

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 483
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #360 на: 16 Септември 2024, 17:31:34 pm »
Јас и македонскиот и грчкиот ги ставам лево кај што имам вграден држач за паркинг карти…
Иначе се има случено македонскиот да го заборавам во фиока лево, долу и се отворила рампата без проблем.

Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7751
  • Плинаш!!!
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #361 на: 16 Септември 2024, 18:18:32 pm »
По правило треба да стои на горниот дел под средниот ретровизор доколку нема предвидено соодветно место на самата шофершајбна за вакви уреди. Тоа што некогаш отворило кога тагот бил во џеб, под седиште во фиока или појма немам каде е чиста случајност, не си ја предизвикувајте среќата. Исто во тагот внатре има батерија која со тек на време се троши и слабее сигналот. Ако титнало кога сте прошле под антените не значи дека чим титне ќе отвори рампа. Исто дур не затвори рампа од кога ќе поминете пари не зима.

Sent from my 23124RA7EO using Tapatalk


Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3383
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #362 на: 16 Септември 2024, 19:35:41 pm »
На Шкодата не сака никаде освен до ретровизорот каде што е поблед делот од греачите што се како точки, како што пиша Кими, а и јас ви потенцирав пред некоја страна…

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
  • Macedonia
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #363 на: 18 Септември 2024, 23:53:58 pm »
После толку време чекање вчера пристигнаа таговите (3) од кај јужниот тросед. Остануваат да се искористат за следната сезона.





Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1761
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #364 на: 01 Октомври 2024, 17:09:40 pm »
М таг😂

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5269
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #365 на: 11 Октомври 2024, 07:34:32 am »
Патарина во Кина...


Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7041
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #366 на: 11 Октомври 2024, 09:52:57 am »
Вака беше вчера на излез од Скопје кај Миладиновци, луда работа, 1 саат чекање на патарина.

Присутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1774
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #367 на: 11 Октомври 2024, 14:22:27 pm »
Јас вчера чекав 7-8 минути на Петровец во лентата за м-таг. И за волја на вистината другите ленти со кеш побрзо движеа.

Чекањето беше најчесто поради овие со тагови што или немаат средства на тагот или таговите не им се добро поставени (сакаат од касетка да им го прочита) или се лепат на тој пред нив па тагот не може да се прочита. Па враќај се назад за тие да се вратат, па се враќаат 3 коли и пак пробуваат да се пикнат, па пак не им се чита тагот и така :D


Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4176
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #368 на: 11 Октомври 2024, 14:23:49 pm »
Си треба култура и ред за да функцуонира нешто, и ќе се појави 1 и ќе заебе работа.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1294
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #369 на: 11 Октомври 2024, 15:56:24 pm »
Нашиот таг (и кард) може да биде само припејд, за разлика од српскиот кој и за мк е врзан со картичка. Тоа може да биде проблем ако заборавиш да надополниш. Растојамието од сензорот до рампата е мало (барем дупло е во Србија)
Треба да има скроз посебни ленти за Таг, без можност за кард

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5269
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #370 на: 11 Октомври 2024, 16:03:48 pm »
А увек има некој паметен што мисли дека во друга лента е побрзо...



Отсутен flashgordon007

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 97
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #371 на: 12 Октомври 2024, 07:44:26 am »
Јас вчера чекав 7-8 минути на Петровец во лентата за м-таг. И за волја на вистината другите ленти со кеш побрзо движеа.

Чекањето беше најчесто поради овие со тагови што или немаат средства на тагот или таговите не им се добро поставени (сакаат од касетка да им го прочита) или се лепат на тој пред нив па тагот не може да се прочита. Па враќај се назад за тие да се вратат, па се враќаат 3 коли и пак пробуваат да се пикнат, па пак не им се чита тагот и така :D


И јас чекав вчера на Петровец. Тагот беше поставен на препорачаното место на ветробранското стакло, ама системот не ме прочита ниту по 4-тото враќање назад. (Го вадев, мавтав со него и низ отворен прозор, Старлинк ме препозна, патарината НЕ). Возилото пред мене се враќаше неколку пати на истата лента. На враќање кон Скопје не го прочита тагот на Градско и на Петровец (се враќав неколку пати).
Најинтересни се овие „паметните“ кои се лепат позади возило и не сакаат да се враќаат назад...

Во Србија со истиот таг немам на ниту една патарина проблем (сум излегувал и влегувал на повеќе места), а летово немав проблем ниту на патарината пред Подгорица, помунав од прв пат.
Во Македонија е нешто усран* со таг системот и чекам овие со ТАГ во камиониве да почнат да им ги носат рампите со себе кога не отвараат...

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7041
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #372 на: 12 Октомври 2024, 07:47:56 am »
Епа една м кард ќе си држите у кола со 500 денара кредит за вакви ситуации.

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 197
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #373 на: 12 Октомври 2024, 08:24:34 am »
И по еден чек за секој случај.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #374 на: 12 Октомври 2024, 09:22:18 am »
Vlatce e zatucan i izguben u vreme. Koga jadam ........deka treba uste 3-4 god da projdat da se oprai rabotava ne be ti si glup,maloumen cekaj si so seljandurite i nebanjatite da si platis. Neli nie proagjame odma. Da proagjate koga ima 1 kola na 10 min. Vi rekov sistemot krahira na guzvi i za 2ri avgust eve go i sega isti takvo. Sto ne zaglavi na 1vi oktomvri koga 1 do 2 koli proagjaat na 10 min.