Автор Тема: Volkswagen Golf 8 GTE  (Прочитано 24480 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #105 на: 03 Февруари 2024, 13:34:42 pm »
Туку, работа што ми се допаѓа. Има опција додека се полни да му се каже на системот „утре излегувам во 07:00, биди згреан на 22 степени“. И тој pre-conditioning е прекрасен. Наутро ја отштекувам колата и влегувам во згреана кабина на 22 степени (или колку и да сакам да биде). Нема стругање смрзнати прозори, нема такви глупости. Влегувам во кабина и топличко! Мерак!
Епа нејќете ги хибридите и понатаму ;D
;)

Отсутен Redneck

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 132
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #106 на: 03 Февруари 2024, 13:51:56 pm »
Туку, работа што ми се допаѓа. Има опција додека се полни да му се каже на системот „утре излегувам во 07:00, биди згреан на 22 степени“. И тој pre-conditioning е прекрасен. Наутро ја отштекувам колата и влегувам во згреана кабина на 22 степени (или колку и да сакам да биде). Нема стругање смрзнати прозори, нема такви глупости. Влегувам во кабина и топличко! Мерак!
Епа нејќете ги хибридите и понатаму ;D
;)
Вистина многу иновативно, опција шо ја има на возила од пред 30 години...



Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2660
  • Слобода или смрт
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #107 на: 03 Февруари 2024, 15:16:22 pm »
Туку, работа што ми се допаѓа. Има опција додека се полни да му се каже на системот „утре излегувам во 07:00, биди згреан на 22 степени“. И тој pre-conditioning е прекрасен. Наутро ја отштекувам колата и влегувам во згреана кабина на 22 степени (или колку и да сакам да биде). Нема стругање смрзнати прозори, нема такви глупости. Влегувам во кабина и топличко! Мерак!
Епа нејќете ги хибридите и понатаму ;D
;)

Хибрид е супер работа ако имаш инфраструктура да го полниш на твој полнач и возиш доста кратки релации низ град.
Иако не сум фан на голф сепак ваков хибрид со онаа златната боја не би имал проблем да поседувам. Посебно не за цената од 22-24к колку што се продаваат во еу.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #108 на: 03 Февруари 2024, 16:43:35 pm »
Иначе мислам и седиштата VAG ги произведуваат во Македонија. Имам барем така разбрано за Голф 8 и Октавија.

Електричната инсталација е на Кромберт и Шуберт од Битола.

Ме мрзи да барам жигови ама ќе проверам некој ден што пишува Made in.  Имам забележано метличлките се Made in Serbia.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #109 на: 03 Февруари 2024, 20:45:34 pm »
Туку, работа што ми се допаѓа. Има опција додека се полни да му се каже на системот „утре излегувам во 07:00, биди згреан на 22 степени“. И тој pre-conditioning е прекрасен. Наутро ја отштекувам колата и влегувам во згреана кабина на 22 степени (или колку и да сакам да биде). Нема стругање смрзнати прозори, нема такви глупости. Влегувам во кабина и топличко! Мерак!
Епа нејќете ги хибридите и понатаму ;D
;)
Вистина многу иновативно, опција шо ја има на возила од пред 30 години...

Ти ако живееш во 2050-та година и некако си залутал навака, можно е

Отсутен Redneck

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 132
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #110 на: 03 Февруари 2024, 20:58:58 pm »
Туку, работа што ми се допаѓа. Има опција додека се полни да му се каже на системот „утре излегувам во 07:00, биди згреан на 22 степени“. И тој pre-conditioning е прекрасен. Наутро ја отштекувам колата и влегувам во згреана кабина на 22 степени (или колку и да сакам да биде). Нема стругање смрзнати прозори, нема такви глупости. Влегувам во кабина и топличко! Мерак!
Епа нејќете ги хибридите и понатаму ;D
;)
Вистина многу иновативно, опција шо ја има на возила од пред 30 години...

Ти ако живееш во 2050-та година и некако си залутал навака, можно е
Вебасто има во автомобилите од 90та местиш секое утро од 6:30 до 7 ја грее кабината бања за по куси ракави. Каква иднина каква 2050 год хахаха.



Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #111 на: 03 Февруари 2024, 21:10:22 pm »
Во нашиве подрачја немаше вебасто. Затоа и скоро никој немал. Инаку се разбира дека е многу нормално за некои ладни земји.

Како и да е ова е употребливо и за ладење (ако не се лажам).

И има опција за неколку пати во денот да сетираш (ако не се лажам).

На пример во 7 одиш на вежбање ставаш да ти се згрее колата на 22ц.

 Потоа во 8:20 излегуваш од вежбање пак ставаш да те чека колата во 8:20 со температура 22ц. И да си одиш накај канцеларија во топла кола.

Овој момент мене особено ми се допаѓа затоа што овозможува и на одење и на враќање да е колата стоплена. Што е многу корисно за целата година, не само за во зима, туку и за постојано. Ставаш колата да е 22ц. И он си средува другото. Ако станало лето или некој пеколен ден, она ќе си знае дека не треба да грее. Ако се погодил некој арктички ден во Мај, ќе си загрее. Битно колата те чека спремна сабајле на 22ц зиме-лете. И после вежбање пак те чека на 22ц. Ако има некој желба може и во 16ч да те чека на 22ц за од работа кога се враќаш. (Само да не заборавиш летно време да ставиш на 26ц, зошто 22ц во 16ч никогаш нема да постигне :))

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1620
Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #112 на: 03 Февруари 2024, 21:23:14 pm »
Или купуваш гаража. Бар за насабајле.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #113 на: 03 Февруари 2024, 21:48:22 pm »
Pre Heating/Venitalion е убава работа. Особено ако можеш да ја сетираш или да си ја пушташ преку телефон. На А5 ја имав и ја користев секојдневно.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #114 на: 03 Февруари 2024, 23:25:04 pm »
Порано имавме : Webasto. 😄

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #115 на: 03 Февруари 2024, 23:35:27 pm »
Тоа само за греење, ако има и вентилација мора и помодерно име да има :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #116 на: 04 Февруари 2024, 00:26:01 am »
Туку, работа што ми се допаѓа. Има опција додека се полни да му се каже на системот „утре излегувам во 07:00, биди згреан на 22 степени“. И тој pre-conditioning е прекрасен. Наутро ја отштекувам колата и влегувам во згреана кабина на 22 степени (или колку и да сакам да биде). Нема стругање смрзнати прозори, нема такви глупости. Влегувам во кабина и топличко! Мерак!
Епа нејќете ги хибридите и понатаму ;D
;)
Вистина многу иновативно, опција шо ја има на возила од пред 30 години...

Ти ако живееш во 2050-та година и некако си залутал навака, можно е
Вебасто има во автомобилите од 90та местиш секое утро од 6:30 до 7 ја грее кабината бања за по куси ракави. Каква иднина каква 2050 год хахаха.



Да беееее

Присутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1660
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #117 на: 04 Февруари 2024, 08:45:17 am »
Иначе мислам и седиштата VAG ги произведуваат во Македонија. Имам барем така разбрано за Голф 8 и Октавија.

Електричната инсталација е на Кромберт и Шуберт од Битола.

Ме мрзи да барам жигови ама ќе проверам некој ден што пишува Made in.  Имам забележано метличлките се Made in Serbia.

Ова ке ти испадне балкански голф производство :D

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #118 на: 04 Февруари 2024, 09:29:14 am »
TAS Next Generation.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #119 на: 04 Февруари 2024, 09:44:20 am »
Верувале или не, веќе ми текна да побарам од @darko mk5 да ми направи TAS стикерчиња. :D