Автор Тема: mal problem so alfa 156 1.9 jtd  (Прочитано 4921 пати)

Отсутен saseesko

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« на: 12 Декември 2011, 20:26:31 pm »
imam eden problem so  alfa 156 1.9 jtd nautro koga ja palam nikako da zapali na prv pat? sekogas e potrebno da verglam nekolku pati i togas da zapali.toa se slucuva samo prv pat koga ja palam posle toa si pali normalno.gi zameniv grejacite ama nisto ne pomogna.verglas ednas.probas po vtor pat moze ke zapali.i tret pat sigurno pali ova se slucuva sekoe novo palenje posle toa nemam nikakov problem so palenjeto.pa bi ve zamolil za mala pomos ako ima nekoj so ja razraboteno poveke alfa 156 pozz

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #1 на: 12 Декември 2011, 20:30:55 pm »
Dali gree greacot? Osiguracite vo red se? Koga veke spomna greac...

Отсутен saseesko

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #2 на: 12 Декември 2011, 20:37:58 pm »
da da druze vo red e se so grejacite se novi i doaga struja do niv.voedno go proverivme i filterot za nafta i toj e ok.a problemot e ist nisto ne se promeni so palenjeto.toa se slucuva samo prvoto palenje  ???

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #3 на: 12 Декември 2011, 21:06:49 pm »
da da druze vo red e se so grejacite se novi i doaga struja do niv.voedno go proverivme i filterot za nafta i toj e ok.a problemot e ist nisto ne se promeni so palenjeto.toa se slucuva samo prvoto palenje  ???

Дали си проверил дали ти се враќа нафтата назад во резервоарот? Ако имаш прозирни црева кај моторот наутро провери дали има нафта во нив, или пак пробај паркирај ја на некоја поголема надолнина со моторот надолу и види како ќе запали наутро.

Отсутен saseesko

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #4 на: 12 Декември 2011, 21:10:49 pm »
ok fala druze na sovet ke probam i toa so udolninata pa ke vidam kako ke bide.a za nafta proveriv samo deka tera nafta od filterot do bochpumpata pozz

Отсутен saseesko

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #5 на: 12 Декември 2011, 21:17:24 pm »
dali postoi moznost da e nesto prob.so kompjuterot  ???

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #6 на: 12 Декември 2011, 21:18:08 pm »
Добре дојде, не е лошо да се претавиш и да претставиш што возиш - чисто од почит кон другите членови (кои несомнено ти помогнале веќе околу проблемот со 206ката), а не само да пишеш кога имаш некое проблемче ;)
Малку историја околу возилото не би било наодмет, за да можеме полесно да востановиме што е проблемот. Колку има поминато, како е со сервиси од типот промена на масло, сменети каиши затегачи, дали се случува на топло и на ладно или само кога е ладно? Може да има 10-тици причини за твојот „проблем“, а што повеќе информации дадеш за колата, можеби и полесно би отркриле што е проблемот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен saseesko

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #7 на: 12 Декември 2011, 21:22:16 pm »
pa voziloto ima pominata 230 000km a toa se slucuva na sekoe prvo palenje bez razlika na vremenskite uslovi toplo/ ladno.znaci prvoto palenje posle toa si pali bez problem bilo koga vo tekot na denot  :-\

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #8 на: 12 Декември 2011, 21:45:39 pm »
Па добро, со 230.000 км и не може да очекуваме од прва секој пат чакмак да запали - нели ;)
Пробај една работа. Дај контакт, причекај пумпата да се исклучи (веројатно ја слушаш пред да заверглаш), па исклучи контакт и потоа пак дај контакт и причекај пумпата да угасне - пумпата за гориво се исклучува ако е даден контакт без да заверглаш по 30-тина секунди. На трет контак запали ја. Така ќе се осигураш дека притисокот во системот за напојување со гориво е доволно добар. Имаш JTD мотор, а тоа значи имаш пумпа која носи гориво од резервоар до високопритисочната пумпа за common rail системот.
Дали си го менувал филтерот за гориво? незнам каков е системот на алфата, ама повеќето дизели имаат индикација за вода во системот за напојување со гориво. тоа исто така може да ти биде проблем на стартувње, може е време да се исцеди водата од системот :)
Пробај некој адитив за прочистување на дизни на common rail дизели - можеби ќе помогне.
Дали имаш некаков дим по првото палење од сабајле? Или можеби при возење?
Дали ти е маслото во автомобилот со соодветна градација и на време променето (и квалитетно пред се`)? Ако имаш старо - ќумур лошо масло во системот, можно е да не останува заштитен слој на цилиндрите преку ноќ, па да имап лоша компресија на прво палење од сабајле. Квалитетно и свежо масло го спречува ова.
Пробај некој адитив за масло, од типот на Liqui Molly Ceratec или MoS2.
Каишите кога се сменети - сепак не за џабе вика „timing belt“, раководи со навремена и синхронизирана работа на елементите на машината.
Се надевам ти дадов повеќе насоки кај да провериш и на што да се сомневаш ;)
И стави ја алфата во гаража, да ја видиме, да и` се радуваме  ;D
Pиши како ќе оди решавањето понатака


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #9 на: 12 Декември 2011, 21:53:11 pm »
Како и секогаш, детално и од помош...
Респект Симо  8)

Отсутен The Boy Next Door

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 491
  • Pug 205 GTI - the drive of your life !
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #10 на: 13 Декември 2011, 01:42:18 am »
Како и секогаш, детално и од помош...
Респект Симо  8)

+1

СЕКОЈА ЧЕСТ !
Не возам брзо, ниско летам.

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #11 на: 13 Декември 2011, 02:51:40 am »
Како и секогаш, детално и од помош...
Респект Симо  8)

+1

СЕКОЈА ЧЕСТ !
До кога со овое Алфиве , ја окупираат темата техничко одржавање комплетно :D ;D ;D

+1
Браво за Симо !

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #12 на: 13 Декември 2011, 21:09:57 pm »
Како и секогаш, детално и од помош...
Респект Симо  8)

+1

СЕКОЈА ЧЕСТ !
До кога со овое Алфиве , ја окупираат темата техничко одржавање комплетно :D ;D ;D

+1
Браво за Симо !
Да имаш шанса да го видиш и чуеш пасатот на мој роднина при прво палење.
За слушање ќе го чуеш ама за гледање минута две после палење, да се тргни облакот ;D

А и вие со бемвињата ќе кажите, ај опули се трунка поназад во страните, сите водат во споредба со италијаните  8)

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #13 на: 13 Декември 2011, 23:44:51 pm »
Како и секогаш, детално и од помош...
Респект Симо  8)

+1

СЕКОЈА ЧЕСТ !
До кога со овое Алфиве , ја окупираат темата техничко одржавање комплетно :D ;D ;D

+1
Браво за Симо !
Да имаш шанса да го видиш и чуеш пасатот на мој роднина при прво палење.
За слушање ќе го чуеш ама за гледање минута две после палење, да се тргни облакот ;D

А и вие со бемвињата ќе кажите, ај опули се трунка поназад во страните, сите водат во споредба со италијаните  8)
Па добро со 1.0000000км и после нека не дими ајде , ај нека минат тие вашите по милиони километри ... тоа го може само германско и јапонско возило . ;)
Да не тераме веќе ОТ сме збореле на ова многу пати :)

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: mal problem so alfa 156 1.9 jtd
« Одговори #14 на: 14 Декември 2011, 14:28:45 pm »
Сме го бладале 100 пати, не збореле, ако не сакаше оф топик немаше да пишиш оф топик.
Ги имам на увид фактурите од мерцедесот С320 цди 2002г 300,000км поминати и 300,000 дефекти, најевтинот - најсмрденот дел да не ти кажам колку пари е...
Маршер ја стисна Либрата на 6000рпм грам црн чад не фрли, 270,000км има поминато можда и више, пали на прва и остало - него ааајјј да не идеме оф топик...  ;)