Автор Тема: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ  (Прочитано 27189 пати)

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #135 на: 23 Февруари 2024, 16:33:54 pm »
Која е новата цена за dyno (најмала можна проверка) и дали може да се изврши мерење на опел астра г комплетно технички исправна со гуми дот 2023, центрирана, стегната, направени сите сервиси, да не биде џабе идењето?

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #136 на: 23 Февруари 2024, 16:45:39 pm »
Значи овие тројцата со различни мерцедеси од сликите што ги ставив, случајно на иста километража одлучиле да бараат чаре по форуми...
Не спомнав дека на други немате откриено и дали се во метри или друга единица мерка.

Башка еве (поправи ме ако грешам), што ако тој што ја враќа има завршено повеќе од основно, па ја врати километражата во сите локации па на крај на дијагностика да искочи дека колата си е во ред, иако според сервисната историја кај овластениот сервисер или carvertical ќе има друга (вистинска) километража?
pak ke napomenam.... na kilometrazata si stoi 270 000km, ne milion i kusur..... milion i kusur vadi dijagnostikata citajki ignition lock control unit..... ne na km...otvori ja slikata...

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 964
    • nobrain.dk
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #137 на: 23 Февруари 2024, 21:42:28 pm »
De be luge, a nekoj ke pocne da raboti saglam odma se fakate za vlakno i vleguvate vo diskusii..

Decki terajte super ste


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #138 на: 23 Февруари 2024, 22:11:55 pm »
Абе има и неурачунливи луѓе, ќе поверува за милиониве и ќе отиде да му ја запали куќата на тој што му ја продал колата.
А може има вратено само 50-100k или нешто друго чепкано. Гледајте ги малку сериозно работиве.

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 636
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #139 на: 23 Февруари 2024, 22:40:35 pm »
Абе има и неурачунливи луѓе, ќе поверува за милиониве и ќе отиде да му ја запали куќата на тој што му ја продал колата.
А може има вратено само 50-100k или нешто друго чепкано. Гледајте ги малку сериозно работиве.
Тој што продал кола со 1.6 милиони км вратено на 200.000 км, после продажбата на колата и треба 2-3 месеци да се пресели да живее на друго место.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1656
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #140 на: 23 Февруари 2024, 22:48:58 pm »
Ja не знам со кој памет човек кој купува кола околу и над 25к се замара со плацеви, паланка,марино и етц со тој буџет или јаче се купува половна кола исклучиво од човек кој го знаеш кој е прв сопственик на колата , проблем настанува што со тој буџет не сакаме тојота за таа пара нова туку audi,bmw кола стара 2-3 години што не постои реално на пазарот таква кола кај нас е тешко да се пронајде или му е вишок или поминал мерак па да имаш срека да влеташ инаку купување кола од плацеви проверки и остали чуда според мене е голем ризик за пара од 20к нагоре .

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1656
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #141 на: 23 Февруари 2024, 22:51:34 pm »
Абе има и неурачунливи луѓе, ќе поверува за милиониве и ќе отиде да му ја запали куќата на тој што му ја продал колата.
А може има вратено само 50-100k или нешто друго чепкано. Гледајте ги малку сериозно работиве.
Тој што продал кола со 1.6 милиони км вратено на 200.000 км, после продажбата на колата и треба 2-3 месеци да се пресели да живее на друго место.
Зошто да се пресели имаш договори потпишувања и слично исто како од салон кога купуваш со 0 км така и од физичко лице со 1,6милиони км имаш очи гледаш тој не те излажал сам си се излажал ако веруваш дека си во право има суд па докажи знаеш проблемот е тука кај нас што се сакаме ефтино да поминиме за да на крај платиме многу повеке

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1656
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #142 на: 23 Февруари 2024, 22:58:19 pm »
Се додека човекот не свати купување на автомобил поседување на автомобил е одговорност и тоа голема ке лута како сиромав околу пазар , секој човек во животот барем еднаш треба да си створи шанса и да купи нов автомобил и да си е безгрижен дал оди на пат , дал ке запали во зима, дали фамилија одржува  дал ова дал она , кај нас плинови уградуваат да поминат ефтино замисли човече плин уградува во автомобил и мисли ке заштеди јбт како 200 години ке живее па земи бре човече тојота корола 22 илјади евра домакински вози чувај одржувај како човек да седнеш да возиш за 20 илјади евра ке земе кантурина 15 години старо ауди бмw и ке расправа дали има вракано километража бог да чува

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #143 на: 23 Февруари 2024, 23:04:10 pm »
Знаете колку возење треба за 1 600 000км да помини некој со кола?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1734
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #144 на: 23 Февруари 2024, 23:15:08 pm »
Добро со забележал за грешката, а после статијата на карклаб сигурен сум дека ќе се прошири таа километража како вистинска. Мене ме интересира дали сте проверувале коли од Аутовелт и дали се реални километрите?

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #145 на: 23 Февруари 2024, 23:41:55 pm »
Се додека човекот не свати купување на автомобил поседување на автомобил е одговорност и тоа голема ке лута како сиромав околу пазар , секој човек во животот барем еднаш треба да си створи шанса и да купи нов автомобил и да си е безгрижен дал оди на пат , дал ке запали во зима, дали фамилија одржува  дал ова дал она , кај нас плинови уградуваат да поминат ефтино замисли човече плин уградува во автомобил и мисли ке заштеди јбт како 200 години ке живее па земи бре човече тојота корола 22 илјади евра домакински вози чувај одржувај како човек да седнеш да возиш за 20 илјади евра ке земе кантурина 15 години старо ауди бмw и ке расправа дали има вракано километража бог да чува
Цел свет вградуваат плин на колите ама само ти си најпаметен, абе мшко...

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #146 на: 24 Февруари 2024, 06:16:09 am »
Северџанот е идеален за измама, едноставно сам си го бара. Смета дека те заебал и многу евтино ти ја зел колата, па уште ќе се фали по пријатели како ја начекал евтина и плус уште ја исценкал итн итн. Таков човек без трошка разум да размисли дека никако не е возможно колата да кошта поевтино од германија, а притоа да има 50% давачки за увоз друго и не заслужува.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #147 на: 24 Февруари 2024, 09:57:02 am »
пак ке напоменам, на саат им стоела таа километража, кај овој мерцедес на саат беше 200 и кусур, и беше учитана од модул, се работи за мерцедес 2014-та, сакаше со некој џип нисан навара да го ували да земе џип бмв х6-ка.
имаше исто еден со мерцедес многу му тропал моторот, на дијагностика појави милион и кусур, возен такси во грција, има на газдава пријател, од Белгија му донесоа мерцедес 15 000 евра го платил, со 300 000 на саат, ние откривме дека уште толку има поминато, значи реално 600 000, и најлошо пријател му го донел, и секако можеби и пријателот не знаел дека е вратена километражата. не може кола која кошта 100тина илјади да ја земаш за 10 000евра 10-15 години стара, не губи толку од вредноста, али комшиите треба да те видат  ;D
Е веке кога знае продавачот дека е вратена и те лаже, заработува нереално, ти ја загрозува безбедноста на тебе и семејството, и да му се вратиш да го подисчукаш може и да ти ги врати парите, но и да те тужи али нема ваљда да му текне да превари некој друг, проблемот е што тука кај нас се поминува, и лугето си легнуваат на брашното, вика тоа е кај нас, крива е државата што не те штити, нема закон како што пиша зеро во статијата,
за да помогнеме луѓето да го добијат она за кое плаќаат постои фирмава, толку, едоставно и просто, а колку кошта услугата, кога ке израчунаш, плати, кирија, индустриска струја, давачки кон државата, ке сватиш дека треба тоа од некаде да се помири, не е сервисот хуманитарна организација, треба сите леб да јадат, тоа е

« Последно менување: 24 Февруари 2024, 10:10:28 am NUME »

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #148 на: 24 Февруари 2024, 10:05:27 am »
Добро со забележал за грешката, а после статијата на карклаб сигурен сум дека ќе се прошири таа километража како вистинска. Мене ме интересира дали сте проверувале коли од Аутовелт и дали се реални километрите?
до сега имаме 3 возила проверувано таму, не ни правеа проблем зашто 2 купивме, едното службено клио 2016-та со 109 000к и ауди а5 2019-та за газдата со 105 000км, гледавме и мерцедес со реална км али имаше менувано лево крило и се лупеше лак на хауба, лев а-столб и сл, мора да разберете дека плацовите земаат возила на големо, што повеке земеш поголем попуст добиваш, баш пред нова година имаа 3 камиони во видео најава дека стигнала нова пратка, ги земаат од старо за ново, компензација и сл, значи гледа на нет слики и перформанси, бира што сака и товари на камион, немаат сервисна книшка немаат историја на возило,
на карвертикал ке видиш историја додека е запишана а последните 5-10 години може чуда да поминало возилото, и кога ке побараш како ние некој документ ти печати еден лист урнек, као од таму им е пратен со сменета сијалица на некоја км и податоци за возило, прилично неубаво, поубаво кажи немам него да ме чешљаш со едно ливче и 10-тина реченици на него, не можеш да знаеш дали е за сите исто затоа што и тие не знаат... тоа е....
еден пријател нарача на нет хонда црвена стакло, му дојде целата избледена, била сликана после врнење дожд, тоа што гледаш тоа купуваш..

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 272
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #149 на: 24 Февруари 2024, 10:35:03 am »
А може има вратено само 50-100k или нешто друго чепкано. Гледајте ги малку сериозно работиве.

Да де, типичеп поштен Македонец, нешто ситно чепкал или ситно враќал 50-100к за да прелаже луѓе.