Автор Тема: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ  (Прочитано 27154 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #120 на: 31 Јануари 2024, 14:26:22 pm »
Eve nov moment, zakazano golf 7 ce, belo ubavo, go ceka kupuvacot prodavacot, prasuva sto kako se proveruva, se povrtka i vika idam do prodavnica i ne se vrati poveke..   ???
Му заштедил пари на тој што сакал да провери. Боља проверка од тоа што си отишол нема.

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #121 на: 31 Јануари 2024, 18:18:52 pm »
Imame paket proverka na motor i mehanika koj opfaka proverka na motor, protekuvanja, duvanje na motor, antifriz. Akumulator, starter, alanser, preden i zaden trap, diskovi, kocnici, amortizeri, obd dijagnostika, stakla za 4000 denari, za 3000 imame proverka na karoserija, udarano, farbano, smeneto, kitirano, obd dijagnostika, stakla, i sekako ful paket so proverka na realna kilometraza, test vozenje, enterier, elektrika i dyno ako gi ispolnuva uslovite voziloto + dvata prethodni paketi

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1571
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #122 на: 31 Јануари 2024, 19:51:00 pm »
Браво, браво, браво. Уште малку кога ќе ставаме на оглас, ќе дојдеме прво на проверка кај вас и заедно со сликите од колата и слика од извештај :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #123 на: 31 Јануари 2024, 21:20:55 pm »
Покрај проверка да воведат и поправка и се ќе биде тип топ :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10267
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #124 на: 31 Јануари 2024, 21:24:24 pm »
imat amulanta vo blizina? za ko kje gi vida kilometrite... :D

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #125 на: 31 Јануари 2024, 23:11:05 pm »
Браво, браво, браво. Уште малку кога ќе ставаме на оглас, ќе дојдеме прво на проверка кај вас и заедно со сликите од колата и слика од извештај :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
Што ќе ставате на оглас? :)

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #126 на: 07 Февруари 2024, 09:34:27 am »
50% попуст на целосен преглед на возило  :)

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #127 на: 23 Февруари 2024, 13:59:49 pm »
Последно сте откриле кола што има поминато 1 609 343km, што уствари не е километража туку е некој код за грешка на Мерцедес.
Малку ми е дискутабилен "експертизот", али е добар маркетинг за народ кој се пали на шокантни статии.

https://mhhauto.com/Thread-IC213-how-can-I-fix-the-error-1609343km








Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5379
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #128 на: 23 Февруари 2024, 14:01:12 pm »
Многу корисен форум, вреди да се плати $40 за помош при чиптјунинг и слично.

Едит:


Цитат
Hi,

After programming a W213 with DP4 with the “only OBD” option. The mileage jumps to 1609343. Tried couple of times to change the mileage but after driving few minutes, the mileage goes to error and show 1609343.

Anyone has a solution?

Ако си играш со враќање на километража таа серија од Мерцедес има заштита и по дифолт ја пишува таа грешна километража.
« Последно менување: 23 Февруари 2024, 14:16:10 pm nestor04 »

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1571
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #129 на: 23 Февруари 2024, 14:35:08 pm »
Вчера на проверката точно одредија на кои места била поправена каросеријата, целосна проверка на возилото, дечките се темелни и професионални, верувај дека подобро ќе ти биде проверено возилото од било кој "мајстор" да носиш со тебе, а сигурно и ако имаш проблем побрзо и точно ќе ти го дијагностицираат. Што се однесува до вратена километража, дали е 100, 200, 500 илјади километри е индикатор сам по себе дека некој нешто пробал да крие и она што го продава е далеку од она што треба да биде.


Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #130 на: 23 Февруари 2024, 15:12:01 pm »
 ;D, ке ја постирам сликата, на шалт табла си беше 257 и кусур , дијагностиката си проверува км на автоматски и мануелен начин, автоматски си бара што и е најбрзо и најлесно и наоѓа разлика/дискрепанца/несоодвествување, а мануелно си влагаш сам по модули на возило и си бараш каде имаш total distance covered, last odometer reading, last dpf regeneration ended successfully итд итд итд....и да не е реална километражата погодена, кога гледам дека е нешто чепкано, довербата која би требало да постои паѓа во вода и си одам, ако грешам нека изгорам....или ти би го земал мерцедесот, 30 минути чистевме локва масло под дигалката, немаше место каде не течеше масло и нафта....тропа мотор, дува на шипка и капаче... али ете секогаш ќе се најде тој некој .... еден..... што знае....онака од слики...од што му кажале или прочитал....

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #131 на: 23 Февруари 2024, 15:14:59 pm »
 :) итн итн итн.... на пример има тојота која во метри покажува па треба да претвараш.... ке ја постирам и таа...

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #132 на: 23 Февруари 2024, 15:39:56 pm »
тојотче

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #133 на: 23 Февруари 2024, 15:40:42 pm »
последна успешна регенерација направена на 400 и кусур илјади, значи може и повеке да има.... или и ова е некој код....

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #134 на: 23 Февруари 2024, 16:25:03 pm »
Значи овие тројцата со различни мерцедеси од сликите што ги ставив, случајно на иста километража одлучиле да бараат чаре по форуми...
Не спомнав дека на други немате откриено и дали се во метри или друга единица мерка.

Башка еве (поправи ме ако грешам), што ако тој што ја враќа има завршено повеќе од основно, па ја врати километражата во сите локации па на крај на дијагностика да искочи дека колата си е во ред, иако според сервисната историја кај овластениот сервисер или carvertical ќе има друга (вистинска) километража?