Автор Тема: CO2 Reaction Fluid  (Прочитано 651 пати)

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
CO2 Reaction Fluid
« на: 23 Септември 2023, 22:01:49 pm »
Здраво,

Би сакал да ја збогатам мојата колекција на алати со тестер за дихтунг на глава, но иако успеав да ја најдам алатката во нашиве продавници за авто-делови, истата доаѓа без течност. Успеав да најдам само ebay и aliexpress во смешно мала количина (50ml). Знаете ли каде може локално да набавам течност која менува боја при контакт со co2 ? На интернет најдов дека истата се користи и за тестирање на аквариуми но не знам од каде да набавам.


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: CO2 Reaction Fluid
« Одговори #1 на: 23 Септември 2023, 22:17:30 pm »
Јави се во Вурт, Круниќу.


Ако нема таму, прашај и тука, ако мислиш дека е истата течност.
https://aquascape.mk/shop/%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/co2/aquili-co2-indicator-drop-checker-%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82/
« Последно менување: 23 Септември 2023, 22:22:45 pm nestor04 »

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: CO2 Reaction Fluid
« Одговори #2 на: 23 Септември 2023, 22:48:44 pm »
Јави се во Вурт, Круниќу.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Ако нема таму, прашај и тука, ако мислиш дека е истата течност.
https://aquascape.mk/shop/%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/co2/aquili-co2-indicator-drop-checker-%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82/
нема во wurth, а овие aquascape ја тераат истата шема како тебе, истите производи од алиекспрес ги продаваат значително поскапо.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: CO2 Reaction Fluid
« Одговори #3 на: 23 Септември 2023, 22:54:17 pm »
Хахаха, плати царина па ќе се договориме околу цената, јас ќе ти го купам за 7.

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: CO2 Reaction Fluid
« Одговори #4 на: 24 Септември 2023, 22:05:59 pm »
Хахаха, плати царина па ќе се договориме околу цената, јас ќе ти го купам за 7.

и после ќе го продаваш за 8 или ?

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: CO2 Reaction Fluid
« Одговори #5 на: 24 Септември 2023, 22:24:00 pm »
Донеси едно такво пошто гледам се занимаваш со тоа, па ќе се договориме за цената.
Изгледа увозник за дијагностики си, ние будали сме овде што земаме скапи и оригинални дијагностики, ама ти ќе ги најдеш на Али опасен си.
Туку планирав флекс да земам, да не има некаде за 300€?

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: CO2 Reaction Fluid
« Одговори #6 на: 24 Септември 2023, 22:49:50 pm »
Донеси едно такво пошто гледам се занимаваш со тоа, па ќе се договориме за цената.
Изгледа увозник за дијагностики си, ние будали сме овде што земаме скапи и оригинални дијагностики, ама ти ќе ги најдеш на Али опасен си.
Туку планирав флекс да земам, да не има некаде за 300€?

сакаш да кажеш дека она бучкурушот што го продаваш не е купено од aliexpress? или дека воопшто поседуваш барем ЕДНА „скапа и оригинална дијагностика“ ?
или дека мапите што ги нудиш не ти се купени сите 60 и кусур иљади за 1 долар од ebay ? се додека користиш изрази од Gran Turismo како „стејџ 1 2 3 + - * /“, местото ти е на пазарче.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: CO2 Reaction Fluid
« Одговори #7 на: 24 Септември 2023, 22:53:10 pm »
Една? Хах, смешно.
А за мапите ќути си, една да ти пратам, па носи ја кај сакаш и заќути, може?
Сакаш за калибра 2.0 мапи од бр на тестирање?
Доста луѓе од форумов ги виделе бр мапите и се увериле во тоа, а ти што сакаш да си тепаш време со нечовечки муабети на форумов не одиш далеку.

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: CO2 Reaction Fluid
« Одговори #8 на: 24 Септември 2023, 23:01:34 pm »
Една? Хах, смешно.
А за мапите ќути си, една да ти пратам, па носи ја кај сакаш и заќути, може?
Сакаш за калибра 2.0 мапи од бр на тестирање?
Доста луѓе од форумов ги виделе бр мапите и се увериле во тоа, а ти што сакаш да си тепаш време со нечовечки муабети на форумов не одиш далеку.

смешно е и бедно да лажеш, барем кога ќе те фатат, како јас сега што те фатив.
за калибра 2.0 мапи не сакам
ем си тепам време ем ги запознавам форумџиите дека си жива превара.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: CO2 Reaction Fluid
« Одговори #9 на: 24 Септември 2023, 23:04:34 pm »
Ајде повели пиши ми меил да ти пуштам мапа од бр.
А за тебе кога Плимонт се превара и те дупеше цел форум за таа тема, нема што да се разговара понатака.
Дај бе доста со индискава серија, ми се повраќа.
Присети се што глупост истресе и ги обвини Плимонт пред некоја година, од мене голем поздрав и последна дискусија лично со тебе и тука и на опел тим.
Дај бе доста со индискава серија, ми се повраќа.

Смени канал ако ти се повраќа, ниту те познавам ниту ме интересира твојата здраствена состојба. Светот не се врти околу тебе. (кога веќе реши со таков 'тон' да се обраќаш)
Не бе бато, светот не се врти околу тебе пошто ти се правиш нешто како Drama queen на форумов со темава. Ти кажуваш прикаски за тоа колку било набавна и како требало да ја направат колата, за такви како тебе мајсторите имаат посебни тарифи за чарџање.

И за крај едно цитатче од членот кој најмногу го почитувам, а веќе не е активен. Членот чии постови се на место и поддржани со аргументи. Член кој многу добро ја познава механиката.
Ова ми личи на ситуација во кафана:

Дечко, абе зошто салатава толку скапа, знаеш ли колку е кило патлиџан на пазар... ;D

Во кафана плаќаш за амбиентот, во плимонт за што? Како што гледаш сигурност и квалитет нема.

во плимонт добивш услуга. ако сакаш сам смени си го. во плимонт добиваш и по квалитетни елементи, а не кинештарија... немање квалитет и сигурност е твој личен заклучок... немој да го наметнуваш како генерален заклучок за сите, затоа што како што ја исчитав цела тема, ниеден не се согласува со тебе.. па ете, ни јас... 20+возила имам направено во плимонт, и одржувано, вакви глупости што ги изнапиша тука, не се дешаваат... до средината од 9 страни, оваа кај што цитирам е 5-та страна, па досега проитав од тебе:
-скапа превара
-скапи делови
-непрофесионални
-лопови на кабли и елементи
-лажговци
-слаби мајстори...
од се ова наведеното, СО НИЕДНО НЕ СЕ СЛОЖУВАМ... си му дал кабел на другар ти што тврдиш дека е исправен. плимонт констатирале дека не е... по мое видување им верувам на нив, затоа што стотици пати сум имал работа со нив, стотици пати сум зборел и слушал, а тебе прв пат... десетици пати со дефекти (техника е, се расипува нели, ништо не е вечно) сум бил кај нив и сервисот излегол онака како што кажале, а нивната востановена пракса е дека СЕКОГАШ ОДНАПРЕД ке ти кажат колку кошта поправката, па ти треба да се согласиш или не.
исто така плимонт е доста стара и успешна фирма, зарем очекуваш дека за ваква глупост (кабелче) некој ке те поддржи и ке рече дека си во право? за јас да би поверувал дека си ти во право, треба да немам ни 2 грама мозок во главата и прво да поверувам дека земјата е рамна... ;) извини ама 9 страни плукање по фирмава ми е со рамниште на тоа дека си намерно пратен да пљукаш по нив... за ова последнов можеби и грешам, не стојам 100% зад таа теорија, ама само велам дека мене така ми изгледа....
поздрав...
« Последно менување: 24 Септември 2023, 23:12:11 pm nestor04 »

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: CO2 Reaction Fluid
« Одговори #10 на: 24 Септември 2023, 23:16:42 pm »
Ајде повели пиши ми меил да ти пуштам мапа од бр.
А за тебе кога Плимонт се превара и те дупеше цел форум за таа тема, нема што да се разговара понатака.
Присети се што глупост истресе и ги обвини Плимонт пред некоја година, од мене голем поздрав и последна дискусија лично со тебе и тука и на опел тим.


си стојам зад кажаното и ставот ми е непроменет, за разлика од тебе што во рок од 48 саати почна со тоа дека кинезаријата што ја продаваш прво била на другар ти, па после имала гратис кредити за мустафа, за на крај да излезе дека уствари не е од алиекспрес туку е оригинал, а јас сум се бавел со увоз на фалсикифати од алиекспрес. Другар, оди играј GranTurismo и не досаѓај. Твоите совети и твојата помош, никогаш нема да ми затребаат. Слободно прескокни ги моите теми.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: CO2 Reaction Fluid
« Одговори #11 на: 24 Септември 2023, 23:29:52 pm »
Другарче уште ова да ти го кажам на културен начин иако со тебе така не можам да се разберам, заглавен си во пубертет најверојатно.
1. "Кинезаријата" е од алиекспрес.
2. За неа е платена царина или данок, не се разбирам во тие работи и не се мешам.
3. Огласот е услужен, не би да се контрам за нешто што не е мое, може да ти дадам контакт од човекот па да се слушнете.
4. Обвинувањето на мене, Плимонт, па дури и останати лично за тебе влијае негативно.
5. Задоволните муштерии се приоритет. Софтверот е приоритет и услугата исто така.
6. Позади секој софтвер (кој не е од бр-перформанс) стои tuning-shop.com, како и Енко и ВДП кои имаат лиценца за продажба на Флекс, Бош и останати уреди и дијагностики во Македонија.
7. Како за информација може да ги погледнеш веб страните нивни или да поразговараш со нив околу мапи, дијагностики, уреди и слично или директно да ги контактираш тунинг шоп (ќе ти пуштам и member id наш) па да прашаш за соработката со нив.
8. Крај краева, нема што да се докажуваме со некого кого го интересираат само конфликти по форуми и фб групи. Тој што сака да дознае повеќе има начини како да се дознае квалитетот на мапи, услуга, софтвер, оригинални дијагностики... Не би користел напразно имиња на компании и да одговарам за моите постапки како кривично така и совеста не ми дава да го направам тоа и да лажам луѓе како мене што ме излажале во животот најблиски луѓе, роднини, пријатели, па така и луѓе од форумов. Поминав многу пати низ такви срања, по судови и слично и не сакам некој да биде третиран на таков начин на каков сум јас третиран.
Поздрав од мене и ако планираш со чамче муабети и навреди да се служиш културно те молам стави ме на листа за игнорирање(има таква опција на форумот), доколку имаш било каква потреба во секое време може да не контактираш (работиме и во недела).

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: CO2 Reaction Fluid
« Одговори #12 на: 24 Септември 2023, 23:36:32 pm »
Другарче уште ова да ти го кажам на културен начин иако со тебе така не можам да се разберам, заглавен си во пубертет најверојатно.
1. "Кинезаријата" е од алиекспрес.
2. За неа е платена царина или данок, не се разбирам во тие работи и не се мешам.
3. Огласот е услужен, не би да се контрам за нешто што не е мое, може да ти дадам контакт од човекот па да се слушнете.
4. Обвинувањето на мене, Плимонт, па дури и останати лично за тебе влијае негативно.
5. Задоволните муштерии се приоритет. Софтверот е приоритет и услугата исто така.
6. Позади секој софтвер (кој не е од бр-перформанс) стои tuning-shop.com, како и Енко и ВДП кои имаат лиценца за продажба на Флекс, Бош и останати уреди и дијагностики во Македонија.
7. Како за информација може да ги погледнеш веб страните нивни или да поразговараш со нив околу мапи, дијагностики, уреди и слично или директно да ги контактираш тунинг шоп (ќе ти пуштам и member id наш) па да прашаш за соработката со нив.
8. Крај краева, нема што да се докажуваме со некого кого го интересираат само конфликти по форуми и фб групи. Тој што сака да дознае повеќе има начини како да се дознае квалитетот на мапи, услуга, софтвер, оригинални дијагностики... Не би користел напразно имиња на компании и да одговарам за моите постапки како кривично така и совеста не ми дава да го направам тоа и да лажам луѓе како мене што ме излажале во животот најблиски луѓе, роднини, пријатели, па така и луѓе од форумов. Поминав многу пати низ такви срања, по судови и слично и не сакам некој да биде третиран на таков начин на каков сум јас третиран.
Поздрав од мене и ако планираш со чамче муабети и навреди да се служиш културно те молам стави ме на листа за игнорирање(има таква опција на форумот), доколку имаш било каква потреба во секое време може да не контактираш (работиме и во недела).

ај пошто призна првите 3 ќе ти ги простам.
4. Со плимонт кога си имав работа ти уште пишуваше во тетратка со тесни и широки линии. од тогаш, ниту јас, ниту било кој мој познаник нема стапнато таму.
5. ако се задоволните муштерии приоритет, објасни му на пријателот што го услужуваш колкава е цената на уредот на алиекспрес, и дека таа цена нема да може да ја извади на форумов бидејќи поголемиот дел од членовите не пијат нафта.
со 6, 7 и 8 нема да губам време бидејќи користиш термини од видео игра (стејџ 1 2 3 4 5 6 7 8+-*/)
ајт на спиење.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: CO2 Reaction Fluid
« Одговори #13 на: 24 Септември 2023, 23:51:24 pm »