Автор Тема: Пристигнува El Zero  (Прочитано 15940 пати)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Пристигнува новото "Фиќо"
« Одговори #45 на: 21 Јануари 2012, 14:59:49 pm »
Јас ја отворив темата за новото Фиќо не за ова Fiat L Zero, ама Cuore ставил слики од ова. Така да админите или нека го сменат насловот или нека отворат нова тема за Fiat L Zero.

Па куоре ако не засере кој друг? Ај да беше за германска или јапонска кола да речам ај, ама воа... сам сеебеси го убијал! ;D

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7757
  • Плинаш!!!
Одг: Пристигнува новото "Фиќо"
« Одговори #46 на: 21 Јануари 2012, 15:28:47 pm »
Хахахахахахахахахаха, ме изнасмеа да пукнеш  ;D

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7757
  • Плинаш!!!
Одг: Пристигнува новото "Фиќо"
« Одговори #47 на: 21 Јануари 2012, 15:33:40 pm »
Фановите на еден од најкупуваните автомобили “Фиат 750“ имаат причина за радост. Во фабриката во Крагуевац, Србија од 2013 година ќе почне да се произведува новото ел зеро “фиќо“.
 
Првиот модел на овој автомобил “застава 750“ е произведен пред 26 години исто така во Крагуевац.

Италијанскиот автомобил гигант “Фиат“ најави дека во Крагуевац повторно ќе се произведува “фиќо“, по примеро на новиот “фиат 500“, што ќе биде посилен, поголем од моделот што со години крстареше по улиците.

“Фиат“ смета дека моделот ел зеро е клучен во борбата за превласт во продажбата на таа класа на возила. За главен производствен погон повторно е избрана фабриката во Србија бидејќи таа веќе произведува поевтина верија на моделот “пунто“.

Се планира годишно производство од 200.000 возила, а цената би се движела меѓу 10.000 и 15.000 евра.

Извор: http://www.tocka.com.mk/index7.php?ID=56049

Јас ја отворив темата за новото Фиќо не за ова Fiat L Zero, ама Cuore ставил слики од ова. Така да админите или нека го сменат насловот или нека отворат нова тема за Fiat L Zero.

Е сеа, според болдираното од твојот отварачки пост и ова сега што го кажуваш, Јас стварно не знам за што си отворил тема ;) Како и да е, El Zero е cool :)
И јас нешто сум се збунил  ;D ;D

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Пристигнува новото "Фиќо"
« Одговори #48 на: 26 Јануари 2012, 09:23:47 am »
Утнат е насловот на темата, Cuore пишува за El Zero, помал брат на Zero Signal, кој ќе се произведува во Крагујевац. Све е ок само насловот не е  ;D



Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29559
    • CARclub.mk
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #49 на: 26 Јануари 2012, 09:31:11 am »
Поправено.. :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Пристигнува новото "Фиќо"
« Одговори #50 на: 26 Јануари 2012, 09:50:05 am »
тие и со застава 10 се ненормални имаше цена 500 евра мислам пониска од Фиат, па не сум луд за толку да купам застава, така и ова, ако ја има оваа цена подобро ке купам фиат 500 него застава од факинг Крагуевац
Да си во Србија нема така да размислуваш :) За Фиат во Србијаима царина, за Застава нема :)
Пред 4 години Спарк во Србија беше 9000 евра а тука 7 :)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #51 на: 26 Јануари 2012, 12:42:20 pm »
Кога веќе ги спомнавте цените, цената на Застава 10, вклучувајќи ја и субвенцијата од 1000 евра која ја дава државата, излага 5700 евра.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #52 на: 26 Јануари 2012, 12:58:57 pm »
Тоа е повеќе од одлична цена!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaseMajstorot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 508
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #53 на: 02 Февруари 2012, 10:37:47 am »
никогаш нема да има популарност и никогаш народов нема да го сака...
10000 -15 000 евра... абе овие луди се? На која сиромаштија и промовираш наследник на најефтиниот автомобил?
Цената на ова треба да биди 5000-6000 евра , со најоскудна опрема, без фелни-мелни бакрачи и тн.... Е тогаш сите ќе го сакаат и купуваат и ќе достигне БУМ како минатото фичо... :D
Како Југо нема друго! - и поарно шо нема!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #54 на: 02 Февруари 2012, 10:39:34 am »
Фичото не е таква кола за 5-6000 евра. Туку е стилска и модна икона како и детал. И наполно ми е јасна неговата поента. Ако сакаш ефтин фиљат имаш Панда.

Отсутен SaseMajstorot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 508
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #55 на: 02 Февруари 2012, 10:44:26 am »
Вистинското фичо постигна популарност со тоа што беше ефтино. Да беше исто пари со Москвич , тогаш сите москвичи ќе возеа....
Затоа и шкода 105 постигна популарност, затоа и југо, затоа и Шкода Фелиција - фаворит,  затоа и Нивата, Матиз , Спарк... затоа и сите стари коли што се претураат по улициве ги има...
Успех е да се створи икона што ќе се продава по ефтина цена... Е тогаш е вистински успех...
Како Југо нема друго! - и поарно шо нема!

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #56 на: 02 Февруари 2012, 10:47:11 am »
Abe lugje za tie pari ke vidite deka Zastava e osudena na propast ! Nema nikogas da bide vo sostojba da prodade vozila po plan. Koga eden Matiz so odlicen motor (3 pati podobar od motorite na Fiat a da ne zborime za Zastava). Ajde Vi se molam. Neka go ponudat za 5000 Evra i pak ke e skapo zasto ne e realna cenata pa kakov saka moden isbor da bide. Dacia uspea da prodade mnogu Logani blagodarenie na cenata. I plus toa koja pogolema kola e od Fikoto. Taka da toa nema nikoj ni da go pogledne. Veruvajte mi ke im otide ov istorijata. Vo uslovi na pazarna ekonomija CENATA ima sekogas prioritet. Germancite gledaat da platat sto e mozno pomalce (zamislete na toj standard). I zatoa Dacia ocekuvano imas enajgolemi prodazbi vo Germanija i EU. Know How e na Renault !.
Taka se raboti denes. Daewoo Matiz e istata prikazna. Zatoa go kupija Daewoo t.e. go propadnaa eftini koli (najeftini a dosta izdrzlivi).
Rado bi kupil VW ili nekoj koreec i ne bi go ni zemal vo obzir Fikoto za tie pari. Vo biznisot sentimentalnost NE POSTOI !

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #57 на: 02 Февруари 2012, 10:49:29 am »
Меѓу модните икони и детали, како и останатите стилски возила Фичо е најефтино. Значи ги исполнува твоите критериуми. Мини или ДС3 се значително поскапи.

Отсутен SaseMajstorot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 508
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #58 на: 02 Февруари 2012, 10:55:33 am »
Ама кај нас само фичото го има уште, и фолциката. Го имаше и спачакот затоа што е склопувана по дисперзирани фабрики...
Затоа кај нас нема ни мини,  ни ДС, ни голф гти... Заради цената...
На балканов иконите треба да се евтини, со спортски модел понуден за повисока цена...
Како Југо нема друго! - и поарно шо нема!

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #59 на: 02 Февруари 2012, 11:02:16 am »
Ocigledno e deka lugjeto kaj nas se tolku bogati sto ganjaat moda. Bravo znaci mozat da ne kolat uste so ceni. Zatoa gledam po MK se vozat Mini, Fiat 500, Beetle itn.. Preskapo zadovolstvo a ista rabota vrsi i kola od 6000 EUR... E sega percepcijata koga ke te vidat vo takva kola e druga nema zbor !