Автор Тема: Пристигнува El Zero  (Прочитано 15941 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #60 на: 02 Февруари 2012, 11:05:29 am »
Истата рабоа неможе да ја заврши кола од 6000 евра. Можеби може кола од 11.000 евра.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #61 на: 02 Февруари 2012, 11:50:25 am »
Ne razbiram sto e namenata na kolata. Da te odnese od edno mesto do drugo Deni. Kola i od 6000 EUR ke te odnese od A do B i od 11000 EUR. Koga ke kupis od 6000 EUR ke imas uste 5000 EUR za gorivo i servisi, a koga ke kupis od 11000 EUR ke treba uste pari da davas za gorivo i odrzavanje.
Da receme imas dve osobi so po 11000 EUR budzet za vozilo.
Ete na primer Osoba A dava 5000 EUR za novo vozilo (ganz) i restoto 6000 EUR mu se na strana. Si stava benzin, vozi i ja odrzava taa kola da receme 5 godini. Posle 5 godini ja prodava i si zema pak pari. Za tie 5 godini nisto ekstra NE DAVA. SE NA SE VOZI I NE MISLI.
Posle 5 godini Osoba A ja prodava kolata da receme 3000 EUR, taka da e vo zaguba 11000 EUR - 3000 EUR = 8000 EUR !
Osoba B, puka 11000 EUR cash i kupuva nova kola. Ja vozi da receme 5 godini isto kako i osoba A, ja odrzava i uziva. Ama za tie 5 godini si dava DOPOLNITELNI PARI za gorivo odrzavanje itn.. Posle 5 godini Osoba B dala da receme 11000 EUR za kolata plus 6000 EUR za odrzavanje i gorivo i registracii.
Znaci Osoba B vkupno dala 17000 EUR. Taa kola posle 5 godini osoba B ke ja prodade i ke zeme del od parite. Da receme realno 5000 EUR ke ja dade kolata. Povratil 5000 EUR, 12000 EUR e vo zaguba.
Baska kolata na Osoba B posto e poskapa od onaa na Osoba A ke ima poskapi servisi i povekje moze da trosi.. Osoba B ke izmine pomalku Km od osoba A....

Zaklucok Osoba A e vo pomala zaguba pri ista zavrsena rabota.

Znaci ne e isto od aspekt na isplatlivost.

Ama Osoba B se calami deka vozi kola od 11000 EUR a Osoba A izgleda kako luzer :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #62 на: 02 Февруари 2012, 11:52:55 am »
Јас не реков ништо, освен тоа што кола за 5000 евра не постои. Освен Југо... Или штознам некое такво.


Или според твојава логика, најбоље е да земеш кола на ново со 5 години гаранција за 140евра. И после 6 години да ја продадеш за 110 евра, и да си во загуба 30 евра...

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #63 на: 02 Февруари 2012, 11:57:49 am »
На нероден петко капа му кроите.

Производството на Застава 10  беше еден вид тренинг на вработените. Ел ЗЕро или како и да се вика, ќе биде прв модел кој од Крагуевац ќе излезе со Фиат логото.
Според димензиите ќе биде поголем од Fiat 500 но ќе го има стилот и посебноста. Епа сега вие видете која е цената на Фиат 500. Продажбата оди одлично и се работи за екстра квалитетно возило.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #64 на: 02 Февруари 2012, 12:02:26 pm »
Deni ne velam ne. Steta sto nema kola za 5000 EUR. Bi bila najprodavana. A inaku razmisluvam sosema logicki so utvrdeni fakti. A kola za 140 eur nema, pa uste povekje so 5 godini garancija ?
Duri i Yugoto ne e 5000 EUR !
Vaka i vo Germanija razmisluvaat da znaes i vo siot normalen Evropski svet !

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #65 на: 02 Февруари 2012, 12:20:28 pm »
Deni ne velam ne. Steta sto nema kola za 5000 EUR. Bi bila najprodavana. A inaku razmisluvam sosema logicki so utvrdeni fakti. A kola za 140 eur nema, pa uste povekje so 5 godini garancija ?
Duri i Yugoto ne e 5000 EUR !
Vaka i vo Germanija razmisluvaat da znaes i vo siot normalen Evropski svet !
Ако има кола за 5000евра ќе биде премногу оскудна и многу далеку од тоа што би сакале да купат повеќето луѓе. Одземи од југо 1000 евра и види што ќе добиеш, или од матиз. Практично е невозможно, зошто веќе се катастрофално ужасни.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #66 на: 02 Февруари 2012, 12:27:50 pm »
Generalno sto e potrebno za vrsenje rabota. Volan, motor, trkala, kocnici, karoserija, menuvac, svetla i stopovi, mala potrosnja. Tolku i nisto povekje i da bide novo ne povekje od 5000-6000 EUR.
Recept za uspeh i top prodazba.
Ako povekjeto lugje sakaat da kupat luksuz togas neka si podgotvat pari za toa. Ama koga eden Logan od 6000 Evra napravi bum vo Germanijai po Evropa bas zaradi cenata i ona sto go nudi. Ili pak eden Matiz kaj nas. Kolku i da se uzasni sepak se prodavani, a koga gi ima mnogu stanuvaat masovni i delovi ke ima kolku sakas.
Uzasni se za tebe zasto ti imas drugi prohtevi i sakas luksuz da ima sve od oprema itn. No za mene dovolno e i povekje od dovolen Matiz da se dvizam i da si gi vrsam rabotite (kako glavno vozilo) a kako vtoro moze nekoe poluksuzno.
By the way ne znam mozda imam Evrejska ili Ermenska krv vo mene.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #67 на: 02 Февруари 2012, 12:39:18 pm »
Еве го спомна Логан, рачунај тоа е околу 7000 минимална цена, а обично се зема со пакет за 8500. Така да и од тој треба да одземеш доста.

Соодветно не е само тоа основно. Сега во основно спаѓаат и доста сигурносни додатоци. Еве кинезине пробаа со ѓубре koli da nastapat, ama ne ide. Krs se. Znaci toa si dava plus tezina, pa si dava plus kocnici. Pa plus drugi stvari. A sto se tice vnatresnost, pa da ne pravam muabet. Okej mozda jas nesakam, ama ke se slozat I drugi, deka nekes ni osnovno nivo, a kamo li tolku eftina izrabotka.

 Znaci vo osnovno jas bi dodal, ne samo volan, tuku ubav, dobar debel, ubav volan koj vleva sigurnost. NISKA polozba na sedenje, ne kako na konj (Matiz). Sedista koi se celosno poddrzuvacki, I udobni, masivni koi te drzat cel (ne kadi), lumbalna poddrska mora da ima sekoja kola. Menjac mora da e precizen kako snajper, masiven da ne deluva deka ke ti ostane vo raka, rackata da e ubava I cvrsta. I pedalite da se golemi I meki, a I da imaat oset, celoto dvizenje da se odviva so ista sila, a ne kuplungot da e lessen-pa-tezok-pa lessen. A za servo ne ni pram muabet. Treba da se strela bilo koj proizvoditel koj ne nudi servo I centralna brava so dalecinsko… I uste million stvari.

Te razbiram napolno. Ama ne se slozuvam napolno.  Razlicni mislenja toa e…

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29559
    • CARclub.mk
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #68 на: 02 Февруари 2012, 13:04:39 pm »

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #69 на: 02 Февруари 2012, 13:54:32 pm »
Logan mislam deka vo 2004 bese 6600 EUR ista cena kako Lada Niva. Togas gledav i bev vo salon na Dacija. A ako ja zemev cash na raka 6000 EUR mi dadoa ponuda, BEZ NISTO od oprema zasto ne me zanima opremata me zanima sto poeftino da dadam.
Kinezite nastapija so koli od 8600 EUR na nas pazar sto e ogromna cena za takvo vozilo. Ako realo go davaa za 5000 EUR ke im bese best seller.
Za nas pazar site gledame poeftino da pomineme i moze da ima opcija BEZ oprema ama dilerive vise takvi koli ne nosat zasto pomal im e karot.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #70 на: 02 Февруари 2012, 14:05:25 pm »
Некои корисници сакаат коли со повеќе опрема. И се подготвени да платат 500 евра за истата.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #71 на: 02 Февруари 2012, 14:13:07 pm »
@ Bugar... Ne se tolku ednostavni rabotite

Eve kako zavrsi eden obid so ovoj recept 
http://auto.blog.rs/blog/auto/vesti/2012/01/26/zasto-najjeftiniji-auto-ne-ide-kao-alva

Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #72 на: 02 Февруари 2012, 14:38:21 pm »
zavisi za kogo kako. Ako znaes sto baras e lesno a ako ne togas Gospod neka ti e na pomos.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #73 на: 02 Февруари 2012, 14:40:21 pm »
Izvini Cuoresportivo ama ti Indijcite gi racunas za salam strucnjaci ? Majko mila ako e taka. Eve gi magistri vo Dubai rabotat za 400 USD mesecno a nas so sredno gi brka za eden los zbor pa sea ti vidi.. Nepismeni se skroz a imaat milion certifikati. Nikogas nema da napraat salam nisto. Windows e programiran od dosta Indijci i e tesko sranje.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Пристигнува El Zero
« Одговори #74 на: 02 Февруари 2012, 15:39:58 pm »
Haha :D ... Tata gi poseduva Jaguar i Land Rover, proizveduva i prodava delovi na proizvoditeli kako Honda,Toyota, Ford ,General motors

Razlistaj malce, samo kapitalot e indiski, a mozocite ne

EDIT: A i ne mislam deka bilo koj strucnjak ,ke upotrebi OGROMNO kolichestvo znaenje vo kola od 5000e,koja ke ima 10strafa ,3creva, i 200kg metal
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson