Автор Тема: Купувам бензин автомобил  (Прочитано 27823 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #465 на: 08 Јули 2023, 11:11:25 am »
Така де, прашај си што ти е проблемот, сега е појасно :)
Значи, според регулативите за екологија, не смее бензински испарувања од колата слободно да одат во воздух. Бензинот лесно испарува, па постои систем кои испарувањата што се ствараат во резервоарот ги собира во канистерот за испарувања, и потоа се враќаат назад во усисна грана, за да согорат заедно со горивото и уљните испарувања.
Ако кај тебе е дисконектиран, веројатно бензинските испарувања се вентилираат во атмосфера несогорени. Веројатно имало некој дефект на тој систем, па некој решил да го „реши“ балкански. системот се состои од пластичен сад/канистер, некои цевки, електровентили и контрола од страна на ECU-то.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #466 на: 08 Јули 2023, 11:18:34 am »
Е ок де, сите коли имаат ваков систем. Што треба да се знае, па никој не знае?

Ne mi e jasno shto znaci sistemot, nekoj da mi obrazlozese?? Mislev deka go ima samo kaj turbo benzicite, a eve ti sega velis go ima vo site koli...

Prasuvam bidejki na fokusot celiot sistem bil otkacen od motorot, diskonektiran e.. me interesira zosto e isklucen, za da odi kolata pobrzo? Ili ima nekoj problem
Регулациите за намалување на емисии го гледаат возилото како целина и испарувањето на бензинот (дизелот не испарува) не смее да се испушта во околината.
Затоа има систем кој ги собира овие испарувања и ги кондензира во течност. И кога ќе се наполни резерварчето со течност кај различни возила на различно место се рутира таа течност и или се согорува во цилиндрите како регуларно гориво или се вбризгува во катализаторот за согорување кај некои мотори со специјални катализатори.
Ако е откачен тој систем значи дека испарувањата веројатно одат надвор од моторот и тој мотор веќе не ги задоволува нормите. Секоја модификација на моторот каде се исклучени системи за прочистување на гасовите го прави моторот нелегален и тој повеќе не исполнува норма.
Еве Симо пишал, па ќе пишам и јас да не биде џабе куцањето.

Отсутен Nexia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #467 на: 08 Јули 2023, 12:10:41 pm »
Na tehnicki pregled mozno e da ne pomine na registracija radi ovoj problem?? i ako pomine, na dolg rok shtetno e neso za kolata vaka da se vozi?

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #468 на: 08 Јули 2023, 12:13:28 pm »
Грешка вади на дијагностика?

Отсутен Nexia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #469 на: 08 Јули 2023, 12:45:27 pm »
Грешка вади на дијагностика?

Ne i e praveno ovoj pat kompjuterska dijagnostika

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #470 на: 08 Јули 2023, 12:54:56 pm »
Од каде знаеш дека е тоа проблем на возилото?

Отсутен Nexia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #471 на: 08 Јули 2023, 13:06:25 pm »
Од каде знаеш дека е тоа проблем на возилото?

Ne deka e problem, majstor ja gledase, so oko vide deka ima kako stopna staveno da ne dishe

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #472 на: 08 Јули 2023, 13:14:18 pm »
Na tehnicki pregled mozno e da ne pomine na registracija radi ovoj problem?? i ako pomine, na dolg rok shtetno e neso za kolata vaka da se vozi?
Ќе си помине на технички. Ништо нема да ѝ биде на колата. Не е убаво за пчелите, додуша..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Nexia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #473 на: 08 Јули 2023, 13:37:14 pm »
Na tehnicki pregled mozno e da ne pomine na registracija radi ovoj problem?? i ako pomine, na dolg rok shtetno e neso za kolata vaka da se vozi?
Ќе си помине на технички. Ништо нема да ѝ биде на колата. Не е убаво за пчелите, додуша..

Hahahaha

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 276
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #474 на: 08 Јули 2023, 13:38:25 pm »
Ајде 33% сме до 100 страни!

Отсутен Nexia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #475 на: 11 Јули 2023, 00:18:08 am »
Ајде 33% сме до 100 страни!

Gotovo e veke, licnosta si go kupi fordot so 80000km 2016 denes..

Sakam da vi kazam fala na site shto vo ovie 3-4 meseci me sovetuvavte i informiravte i me trpevte, na momenti bev i naporen.. posebno blagodaram na @nestor04 koj me pratese vo detalji i znaese tocno shto sakame da kupime.. od druga strana i jas na nekoj nacin ke bidam podnoven so astrata, nexiata posle 20 godini ke ja prodadam, samo shto ja objaviv imam musterija od resen, nemozam veke pokraj rumsterot i treta kola da imam, taman ni se dve so tako mi.. forumot ke prodolzam ds go listam, oti ispadna mnogu korisen se dosta raboti, a ako ima nekoj zainteresiran za nexiata cenata ke  bide 850 evra

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #476 на: 11 Јули 2023, 00:37:05 am »
Ајде 33% сме до 100 страни!

Gotovo e veke, licnosta si go kupi fordot so 80000km 2016 denes..

Sakam da vi kazam fala na site shto vo ovie 3-4 meseci me sovetuvavte i informiravte i me trpevte, na momenti bev i naporen.. posebno blagodaram na @nestor04 koj me pratese vo detalji i znaese tocno shto sakame da kupime.. od druga strana i jas na nekoj nacin ke bidam podnoven so astrata, nexiata posle 20 godini ke ja prodadam, samo shto ja objaviv imam musterija od resen, nemozam veke pokraj rumsterot i treta kola da imam, taman ni se dve so tako mi.. forumot ke prodolzam ds go listam, oti ispadna mnogu korisen se dosta raboti, a ako ima nekoj zainteresiran za nexiata cenata ke  bide 850 evra
Честитки, со здравје да се возат и Фордот и Астрата :)



Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Nexia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #477 на: 11 Јули 2023, 06:25:31 am »
Ајде 33% сме до 100 страни!

Gotovo e veke, licnosta si go kupi fordot so 80000km 2016 denes..

Sakam da vi kazam fala na site shto vo ovie 3-4 meseci me sovetuvavte i informiravte i me trpevte, na momenti bev i naporen.. posebno blagodaram na @nestor04 koj me pratese vo detalji i znaese tocno shto sakame da kupime.. od druga strana i jas na nekoj nacin ke bidam podnoven so astrata, nexiata posle 20 godini ke ja prodadam, samo shto ja objaviv imam musterija od resen, nemozam veke pokraj rumsterot i treta kola da imam, taman ni se dve so tako mi.. forumot ke prodolzam ds go listam, oti ispadna mnogu korisen se dosta raboti, a ako ima nekoj zainteresiran za nexiata cenata ke  bide 850 evra
Честитки, со здравје да се возат и Фордот и Астрата :)



Sent from my SM-S908E using Tapatalk



blagodaram :D

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2298
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #478 на: 11 Јули 2023, 07:44:20 am »
На здравје колите, конечно се заврши работата успешно, многу безгрижни километри и уживање во колата
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Nexia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: Купувам бензин автомобил
« Одговори #479 на: 11 Јули 2023, 11:30:19 am »
Fala.. vi blagodaram i na site vas za sovetite