Автор Тема: BMW F30 335i xDrive M Sport  (Прочитано 50395 пати)

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #240 на: 28 Октомври 2023, 22:32:52 pm »
Bas primetno se vlezeni navnatre trklalata od pozadi.
Setot coiloveri se bas za toj model na BMW ne mi e jasno kako taka. Ako ostane taka otidoa gumite.
Ili promenata na taa amortizacija podrazbira deka treba centrirnanjeto da se prilagodi?

Jas taka sjebav edni ni do pola izvozeni mishelinki. Samo kaj mene drug bese problemot na Hondata kleknuese so dvajca pozadi trkalata pozadi vlagaa navnatre, a go resiv so pojacani spirali MAD pozadi. Sega e top netovaren ili tovaren.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #241 на: 28 Октомври 2023, 22:51:39 pm »
Bas primetno se vlezeni navnatre trklalata od pozadi.
Setot coiloveri se bas za toj model na BMW ne mi e jasno kako taka. Ako ostane taka otidoa gumite.
Ili promenata na taa amortizacija podrazbira deka treba centrirnanjeto da se prilagodi?

Jas taka sjebav edni ni do pola izvozeni mishelinki. Samo kaj mene drug bese problemot na Hondata kleknuese so dvajca pozadi trkalata pozadi vlagaa navnatre, a go resiv so pojacani spirali MAD pozadi. Sega e top netovaren ili tovaren.

Сетот си е по број на шасија нарачан директ од KW, нема врска тоа :) секое симнување на кола подразбира компресија на суспензијата поголема од фабричката што значи негативен камбер - самата суспензија е дизајнирана да при компресирање додаде негативен камбер за да негира body roll, т.е за кога ќе се наведне колата на таа страна, контактот на гумата со асфалтот да остане пак ист. Треба само корекција на центрирањето. И генерално сите коли фабрички имаат негативен камбер, најчесто малце поголем позади за да тера на understeer.

Ако ја симнеш премногу, постои шанса да немаш доволно луфта со фабричките рамења да ја подесиш ко што треба, па треба да менуваш рамења подесиви по должина за да можеш да ја центрираш ко што треба.

Реалноста е дека откако ќе ја поткренам позади и ќе ги зацврстам амортизерите (во план ми е и тоа), ќе се среди 90%. А и има малце дисторзија од објективот од камерата, во живо не изгледа ни приближно толку.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #242 на: 29 Октомври 2023, 20:14:17 pm »
Проба да наполниш уште барем тројца позади со тебе па да видиш колку ќе ти клекне?
Извози со нив 130кмх на автопат кај шо има горе-доле да клекне уште повеќе па да бидеш на сигурно, да не ти закачуваат после гумите на калникот...
Ако ја возиш со макс совозач тогаш ок, ако е дејли со фамилија, мислам оти треба да се обрне внимание и на тој момент.

На муабетов, баш денес испадна ситуација 4ица во кола + багаж до аеродром. 160км/ч, спие колата гајле нема. :)

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #243 на: 31 Октомври 2023, 10:53:15 am »
A moze edna tura do aerodrom :)

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #244 на: 31 Октомври 2023, 21:12:37 pm »
A moze edna tura do aerodrom :)

Кога сакаш. 😄

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #245 на: 01 Ноември 2023, 19:48:57 pm »
Денес кај Џеповски однесена на средување на глупостите со подвозјето што ги направиле при монтажа во Грција, и подесување исто така.

1. Гумиците од старите амортизери напред треба да се исечат и вратат на новите, не беа наместени иако стои во упатството. Средено.
2. Помошните мали спирали позади спрема упатство од KW треба да стојат под главната спирала, ги имаа наместено врз главната спирала. Иако функционално не би требало да има разлика, аголот под кој стоеше беше чуден па се среди и тоа.
3. Крената позади за 5мм, сега има скоро перфектен fitment. Ќе ставам денски слики утре.
4. Подесени компресија и rebound
  * Фабрички од KW идат подесени 6 клика од најцврсто компресија и 9 клика од најцврсто rebound.
  * Во Грција ги подесија по 2 клика помеки од фабрички, чисто за додека легнат особено на нашиве патишта.
  * Наместени по ново на 1 поцврсто од фабричките, односно 5 со 8. Ќе ја пробам вака, се осеќа разлика во резпонзивност, со тоа што можно е да одам уште 1 клик поцврсто. Се подесува релативно лесно и дома во гаража.

После тоа бев до БоМи да проверам ситуација со центрирање и напред и назад, требаше ситна корекција напред, додека позади рекоа дека се топ и нема потреба од подесување на camber. Најверојатно тоа што го имаше се среди со зацврстување на амортизерите и кревање на висината. Дополнително ја проверија висината, балансирана е и на двете оски. Колата е целосно спремна за возење и за следни надградби. Stay tuned :)

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #246 на: 02 Ноември 2023, 10:45:55 am »
A moze i so prereduvanjeto na aspiralite mala golema gore dole camberot se podsredil.
Vazno bidna da ne se sekirame i nie so tebe :)

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #247 на: 02 Ноември 2023, 22:40:57 pm »
Properly stanced.  8)


Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #248 на: 02 Ноември 2023, 23:29:14 pm »
Колку ти фалат фолии не си свесен..

Секоја недела викам "Неделава ќе појдам" и никако не наоѓам време :) што е најјако веќе има атест во сообраќајна од првиот газда, само се извадени.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #249 на: 09 Ноември 2023, 14:12:42 pm »
Една денешна од перење, конечно висински легната ко што сакав да испадне.


Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #250 на: 09 Ноември 2023, 14:19:16 pm »
Стави го напред липот, околу 100еур е кинески/турски па ако можеш да функционираш со него порачај си оригинал доколку ти значи тоа. Ќе ставам една слика од мојата како беше кај мене, плус имав и затемнети стакла да видиш како ќе личи. Еве то со на спенсерот голфот. Предните стакла не ги затемнив, 300еур за казна сепак е премногу.

Ако пречи сликата ќе ја избришам




Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #251 на: 09 Ноември 2023, 14:28:02 pm »
Стави го напред липот, околу 100еур е кинески/турски па ако можеш да функционираш со него порачај си оригинал доколку ти значи тоа. Ќе ставам една слика од мојата како беше кај мене, плус имав и затемнети стакла да видиш како ќе личи. Еве то со на спенсерот голфот. Предните стакла не ги затемнив, 300еур за казна сепак е премногу.

Ако пречи сликата ќе ја избришам

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Не ми се свиѓа баш фабричкиов дизајн на лип, многу ми ги затвора линиите на браникот напред. Имам на ум точно каков лип сакам, од што барав по интернет, ама пред да се става лип имам нешто друго во план :)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #252 на: 09 Ноември 2023, 14:30:55 pm »
Само имај на ум дека во подземни гаражи нема влегување, кај мене во на бушавиот пералната закачуваше на излегување, најпрво на средина на колата после доле со липот, иако на косо излегував. Убаво изгледа но нема да е за секојдневна употреба. Среќа со фиестата си возев низ град па немав многу проблеми.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #253 на: 09 Ноември 2023, 14:33:26 pm »
Само имај на ум дека во подземни гаражи нема влегување, кај мене во на бушавиот пералната закачуваше на излегување, најпрво на средина на колата после доле со липот, иако на косо излегував. Убаво изгледа но нема да е за секојдневна употреба. Среќа со фиестата си возев низ град па немав многу проблеми.

Мене досеа ми нема фатено никаде вака, а сум поминал секаде да тестирам - подземните во Ист Гејт и Сити Мол, легнатите низ Дебар Маало, легнатите пред аеродром тие високите. Можда ради поцврстите амортизери па не компресира толку

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #254 на: 09 Ноември 2023, 22:16:43 pm »
Mnogu dobar bandasov.
Baram ovakvo nesto ama nikako da najdam kaj nas, za nadvor ne sum se zapnal.