Автор Тема: BMW F30 335i xDrive M Sport  (Прочитано 50422 пати)

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #225 на: 17 Октомври 2023, 16:46:34 pm »
Да се надоврзам, викендов ги поминав break-in километрите на мапава, па вчера нешто се развозував низ град и си реков Ај да ја пробам на обиколница. Разликата во менување брзини е НЕ НОР МАЛ НА. Скрос ден и ноќ со фабричката мапа на мењачот, до степен што сум шокиран колку брзо менува брзини. Во најбрзиот мод и рачно менување, се чувствував дека менува брзина уште пред да стиснам на тоа paddle-от. Буквално на ниво на новите М со ZF менувач. 10/10 инвестиција
Aj ne me pali :)
Ja bi mu naprail nekoj remap na moevo 8AT, ako ima moznost na Custom remap ili nekoja mapa da mi odgovara. Ama kako da znam...
Mi fali nekoj megu mod. Vo Comfort mnogu niski mi gi drzi vrtezite (ECO nikogas ne koristam), na blaga nagornina se maci motorot pa preflam vo sport mode na menjacot ili na motorot, ili otsecno dodavam gas i odpustam da simuliram da prefli vo poniska brzina.

A na sport za normalna voznja ne mi trebaat tolkavi vrtezi, i nemam potreba od servotrinikot mi go orvrdnuva volanot koga i ne mi treba.
Nesto izmegu bi mi trebalo.
Citam ovoa sto si opisal, ama aj da procitam nekolku pati nemozam bas da svatam so modovive i setinzite.
Ako imas nekoj link kade podetalno objasnue pusti da proanaliziram.
Kaj mene fabricki nemam sport+ i nemam racki za menjanje na volan.

Еве ти детален опис од креаторите на xHP: https://www.xhpflashtool.com/blog/how_xhp_changes_the_logic_of_8hp/

Покрај што има неколку OTS мапи, можеш од секоја од нив да си направиш клон и да си менуваш конфигурации, односно да продолжиш некоја брзина, да зголемиш лимит кога да менува обртаи итн. И е многу едноставно, визуелно е преку апликација со слајдери, нема нешто напредно кодирање.

За Спорт+, пиши кога сакаш за 2 минути на јавен паркинг ќе го искодираме, имам Bimmercode лиценца за неограничено возила. :)

Присутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1575
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #226 на: 17 Октомври 2023, 22:43:50 pm »
Да се надоврзам, викендов ги поминав break-in километрите на мапава, па вчера нешто се развозував низ град и си реков Ај да ја пробам на обиколница. Разликата во менување брзини е НЕ НОР МАЛ НА. Скрос ден и ноќ со фабричката мапа на мењачот, до степен што сум шокиран колку брзо менува брзини. Во најбрзиот мод и рачно менување, се чувствував дека менува брзина уште пред да стиснам на тоа paddle-от. Буквално на ниво на новите М со ZF менувач. 10/10 инвестиција
Aj ne me pali :)
Ja bi mu naprail nekoj remap na moevo 8AT, ako ima moznost na Custom remap ili nekoja mapa da mi odgovara. Ama kako da znam...
Mi fali nekoj megu mod. Vo Comfort mnogu niski mi gi drzi vrtezite (ECO nikogas ne koristam), na blaga nagornina se maci motorot pa preflam vo sport mode na menjacot ili na motorot, ili otsecno dodavam gas i odpustam da simuliram da prefli vo poniska brzina.

A na sport za normalna voznja ne mi trebaat tolkavi vrtezi, i nemam potreba od servotrinikot mi go orvrdnuva volanot koga i ne mi treba.
Nesto izmegu bi mi trebalo.
Citam ovoa sto si opisal, ama aj da procitam nekolku pati nemozam bas da svatam so modovive i setinzite.
Ako imas nekoj link kade podetalno objasnue pusti da proanaliziram.
Kaj mene fabricki nemam sport+ i nemam racki za menjanje na volan.

Еве ти детален опис од креаторите на xHP: https://www.xhpflashtool.com/blog/how_xhp_changes_the_logic_of_8hp/

Покрај што има неколку OTS мапи, можеш од секоја од нив да си направиш клон и да си менуваш конфигурации, односно да продолжиш некоја брзина, да зголемиш лимит кога да менува обртаи итн. И е многу едноставно, визуелно е преку апликација со слајдери, нема нешто напредно кодирање.

За Спорт+, пиши кога сакаш за 2 минути на јавен паркинг ќе го искодираме, имам Bimmercode лиценца за неограничено возила. :)
Дали ова чудо функционира и на 320д?

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #227 на: 17 Октомври 2023, 23:12:29 pm »
Vika deka moze:
https://www.xhpflashtool.com/#support
Samo nekako nejasno. Sto treba da se kupi za da se napravi remap na menjacot.
Se prodavaat samo mapi - "Map Package" ama izgleda nemozes sa gi nstaliras bez da kupis "flash licence".
A se nudat i vo paket.
Zosto se nudat odvoeno?
« Последно менување: 17 Октомври 2023, 23:27:01 pm M3V8 »

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #228 на: 17 Октомври 2023, 23:43:57 pm »
Vika deka moze:
https://www.xhpflashtool.com/#support
Samo nekako nejasno. Sto treba da se kupi za da se napravi remap na menjacot.
Se prodavaat samo mapi - "Map Package" ama izgleda nemozes sa gi nstaliras bez da kupis "flash licence".
A se nudat i vo paket.
Zosto se nudat odvoeno?

Мењачот е исти во сите, секој што има ZF 6HP, ZF 8HP или 7 брзинскиот DCT може да го флешне.

Се продаваат одвоено пошто можеш да ја купиш и само лиценцата и сам да си подесуваш сѐ од почеток, без да ти треба веќе направена мапа :) јас не би можел тоа пошто немам ни приближно доволно искуство моментално да си играм со тоа, затоа ги купив и мапите.

Иначе да, Sport+ би требало да можеш да флешнеш исто така на било која F30ка.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #229 на: 18 Октомври 2023, 00:39:26 am »
Ne bi znael ni jas da cepkam tuku taka.
Ona sto mi bi odgovaralo e da menja vo povisoka brzina na nesto povisoki obrati od Normal, a ponisko od Sport.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #230 на: 18 Октомври 2023, 00:48:27 am »
За тоа класичен ремап на менувач би завршило добра работа. Redrive прават добри ремапи на менувачи на BMW. Цената е околу 350€.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #231 на: 18 Октомври 2023, 01:54:28 am »
Eve mnogu dobro objasneto.
Izgleda Stage 2 e toa sto mi treba
@andrejnaumovski te baram :)

Присутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1575
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #232 на: 18 Октомври 2023, 13:08:28 pm »
Ne bi znael ni jas da cepkam tuku taka.
Ona sto mi bi odgovaralo e da menja vo povisoka brzina na nesto povisoki obrati od Normal, a ponisko od Sport.
Или само 7ма во спорт да не ја држи до 160-170

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #233 на: 28 Октомври 2023, 15:25:25 pm »



Една денешна, да се види убаво како е легната со новото повозје. Позади ќе ја кренам малце, 5мм отприлика најверојатно, и после оди на центрирање тука кај проверени луѓе да го средат camber-от. Не ми се свиѓа колку негативен има позади во споредба со напред.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #234 на: 28 Октомври 2023, 15:58:28 pm »
Среќа што можи да се среди, кај има негативен назад и ич не ми се допаѓа, ама Алфа не оставиле простор за корекција после спуштање.

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #235 на: 28 Октомври 2023, 16:20:39 pm »
Среќа што можи да се среди, кај има негативен назад и ич не ми се допаѓа, ама Алфа не оставиле простор за корекција после спуштање.

Би требало да има доволно особено откако ќе ја кренам малце и нема толку да притиска. Ќе си добие за брзо време и нови балансштангли и стабилизатори подесиви по должина за да може да се наштима да нема preload на подвозје, тоа ќе реши било какви проблеми со екстра камбер од тежина

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #236 на: 28 Октомври 2023, 16:31:31 pm »
И кај мене има многу негативен камбер откако ја спуштив со Eibach Pro-Kit. Посебно паѓа в очи со летните гуми (245ки).

Бев во Боми на центрирање и мајсторот едно 10 пати ме советуваше да ги вратам фабричките спирали оти многу била ниска, гумите ќе ми се оштетеле... Ама засега не сум во план да ги вратам фабричките, друга кола е вака, и на изглед и во возење.

Ако може пиши овде или во пп кај ќе го средуваш камберот, да појдам ако можи и на мојата да се среди малку (ако е возможно воопшто на е46ка)

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #237 на: 28 Октомври 2023, 16:41:29 pm »
И кај мене има многу негативен камбер откако ја спуштив со Eibach Pro-Kit. Посебно паѓа в очи со летните гуми (245ки).

Бев во Боми на центрирање и мајсторот едно 10 пати ме советуваше да ги вратам фабричките спирали оти многу била ниска, гумите ќе ми се оштетеле... Ама засега не сум во план да ги вратам фабричките, друга кола е вака, и на изглед и во возење.

Ако може пиши овде или во пп кај ќе го средуваш камберот, да појдам ако можи и на мојата да се среди малку (ако е возможно воопшто на е46ка)

Во Боми одам и јас за центрирање, би требало да имаш бар на задни тркала подесување да ја донесеш до фабрички спек бе. Фабрички е пак негативен камбер само не толкав.

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 660
  • Pixel Perfect.
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #238 на: 28 Октомври 2023, 19:46:13 pm »
Проба да наполниш уште барем тројца позади со тебе па да видиш колку ќе ти клекне?
Извози со нив 130кмх на автопат кај шо има горе-доле да клекне уште повеќе па да бидеш на сигурно, да не ти закачуваат после гумите на калникот...
Ако ја возиш со макс совозач тогаш ок, ако е дејли со фамилија, мислам оти треба да се обрне внимание и на тој момент.

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: BMW F30 335i xDrive M Sport
« Одговори #239 на: 28 Октомври 2023, 19:53:31 pm »
Проба да наполниш уште барем тројца позади со тебе па да видиш колку ќе ти клекне?
Извози со нив 130кмх на автопат кај шо има горе-доле да клекне уште повеќе па да бидеш на сигурно, да не ти закачуваат после гумите на калникот...
Ако ја возиш со макс совозач тогаш ок, ако е дејли со фамилија, мислам оти треба да се обрне внимание и на тој момент.

Дејли е, ама со максимум совозач 99% од времето :) ќе ја кревам малце позади секако. Сакам пошироки бандажи, а ко што е сеа ќе прави проблем.