Автор Тема: Opel и неговите модели  (Прочитано 692092 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2340 на: 12 Февруари 2015, 20:44:03 pm »
.... се нешто не чини а сето нејзино производство е унапред испродадено за цела година.
Шо викаш, ако сакам сега да си нарачам корса, ќе треба цела година да чекам!? Па толку ни за ферари не чекам бе!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2341 на: 12 Февруари 2015, 20:44:22 pm »
Да бидеме реални, личи на комбе.
„некое кило“ - 200 кила Џонтра, на кола тешка 1000 кила, тоа не е баш „некое кило“ тоа е драстична разлика. Кај супермини кола тежината е доста битна.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2342 на: 12 Февруари 2015, 20:56:45 pm »
Објективно можам да зборувам, бидејќи сум ја видел колата и сум ја видел (и возел) досегашната конкуренција. Субјективно можам да зборувам бидејќи и јас сум човек и јас имам мои лични ставови и мислења. Објективните и субјективните ставови може да се поклопуваат, а и не мораат. Објективно, Hyundai i20 најверојатно е одлична кола. Субјективно, никогаш не би ја купил.

Колата што е донесена е со Enjoy пакет на опрема. Второ ниво. На тоа се додадени 7-инчен IntelliLink мултимедијален уред, трокрак кожен волан, алуминиумски 16ки и LED дневни светла. Опремата си е прилично добра, далеку од сиромашна, односно Голи Ку*ац опремата што ја даваат за 8900 евра.

1.4 бензинче, 90 коња. 13.473 евра, односно акциски со попуст за 12.489 евра.

Од прееска ги коментирам работите што сум ги видел, и ништо повеќе. Не коментирав за управливост, нити па за комфор, нити ништо. Зборувам за визуелниот ефект и првиот контакт. Визуелно се приметува дека е „пренесен“ модел, особено во стаклата. Исти се со старата верзија. Во ентериерот има подобрување во однос на материјалите, и тоа и го кажав, али сè уште имаат простор за подобрување.

Не ви пцујам ни јас мајка, ама вие така се однесувате. Скраја да е да се размислело околу, и (можеби) прифатело нечие објективно мислење.

Не гледате низ розеви очила? Да не беше така, барем еден од вас ќе кажеше „у мајку му, тешка е, требале да поработат малку на тоа.“ Ама не, a good offense is the best defense.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2343 на: 12 Февруари 2015, 21:01:30 pm »
50-60-70 кила не е воопшто 200 кила. Сите коли не се идентични. Се разликуваат во форма и димензија, 70 кила разлика е минорна. Таквата разлика ама баш не значи дека тоа е лоша работа. Далои ставиле метал намерсто пластика таму каде требало нема да коментирам. Се сложувам и јас дека подобро би било кога платформата би била понова и полесна, но ете, таму некој донел таква одлука. Ние не сме му во кожа да судиме дали требало или пак не требало.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2344 на: 12 Февруари 2015, 21:41:38 pm »

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2345 на: 13 Февруари 2015, 00:15:03 am »
Затоа се изнамачија на М3ката 35 кила да смалат.

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2346 на: 13 Февруари 2015, 02:29:02 am »
50-60-70 кила не е воопшто 200 кила. Сите коли не се идентични. Се разликуваат во форма и димензија, 70 кила разлика е минорна. Таквата разлика ама баш не значи дека тоа е лоша работа. Далои ставиле метал намерсто пластика таму каде требало нема да коментирам. Се сложувам и јас дека подобро би било кога платформата би била понова и полесна, но ете, таму некој донел таква одлука. Ние не сме му во кожа да судиме дали требало или пак не требало.
Па тогаш нека се затоври форумов за дискусија за коли, бидејќи не сме му во кожа на никого и само да си коментираме за нашите возила.
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2347 на: 13 Февруари 2015, 09:13:01 am »
Среќа што не ме занима ни Корса, ни Поло, ни Голф , ни Астра па да зеам детално да разглабам......иначе кој седнал во било што од конкуренцијата на Опел поготово со основно или средно ниво на опрема не се осетил ништо посебно "поскупо"...

Сите се тие како сендвичи на МекДоналдс:
- на слика и билборд - гром
- во живо - очај.

A за квалитет на вожња, забрзување и кочење  ми е смешно да зборам за моторчиња од стотина коња.
Разликите се минорни и јака муда ако едниот забрзувал за 10,5  секунди, а другиот за 11.6.

Тој што ја купува е свесен дека не купува кола заради перформанси и најбитно му е моторот да не се квари, колата да биде пали-вози...а не де дреме по сервиси..макар и бесплатно.

А кога треба, Опел знае да биде брз, независно од тежината..



« Последно менување: 13 Февруари 2015, 09:26:47 am Stratro »

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2348 на: 13 Февруари 2015, 13:08:35 pm »
Јас би го зел Широкото пред другиве. :)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2349 на: 13 Февруари 2015, 14:50:34 pm »
Јас ниедно.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2350 на: 13 Февруари 2015, 16:54:58 pm »
Не е битно што Астрата е поубава, побрза, има боље хендлинг, помалку расиплива... битно потешка е.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2351 на: 13 Февруари 2015, 17:15:32 pm »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2352 на: 13 Февруари 2015, 17:22:31 pm »
Ух, одлично изгледа. Многу добро стои ОПЦ лајн бодикитчето. Ваква една ептен ќе те отвори, особено со 160-коњскиот дизел. :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2353 на: 13 Февруари 2015, 22:49:51 pm »
Хаха преубава е да, ама имам 'маана' да ги мењам често работите. Најверојатно следната ќе биде јапанац -
бензинец нормално, таква до сеа сум немал

Отсутен A4-B8

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 544
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2354 на: 13 Февруари 2015, 23:09:56 pm »
Да не беше оваа Астра Ј, јас најверојатно не би возел сега Ауди. Не ми е јасно само тоа забрзувањето од 0-100к/ч  за 60 секунди.... :)