Автор Тема: Opel и неговите модели  (Прочитано 692073 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2325 на: 12 Февруари 2015, 16:01:24 pm »
И у "логистика" сме најбољи али небитна награда е тоа...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2326 на: 12 Февруари 2015, 16:16:18 pm »
Небаре ти и Милета директно сте вклучени во производствениот или логистичкиот процес на Опел, па сте најбољи...

Нејсе, такви муабети се праат и од навијачи на спортски клубови, па еве ден денешен не можам да ги разберам зошто. На никаков начин не сте вклучени во функционирањето на тимот, односно во случајов производството и логистиката на Опел.

Друга работа, не треба да си „хејтер“ да кажеш дека некоја кола е тешка. Погледни ги само бројчињата (оние официјалните, не од буљашите од Фау-Ве или некој друг немезис), или ако можеш, иди повози ја колата и пробај да бидеш објективен према себе. Би требало да осетиш дека колата се чувствува тешка, во комбинација со некој очаен мотор, кој задоволува некакви еколошки норми, меѓутоа би бил главен предизвикувач на зголемен број на самоубиства (во зависност од продадената бројка на примероци).

Знам дека пак џабе мелам, и дека пак ќе бидам ваков-таков, хејтер, неразбран, буљаш итн, пошто побогу, Адам го браневте само поради тоа што е Опел... Никогаш у живот не би го пазариле, ама ќе го браниш до смрт бре, Опел е тоа. Џизс Крајс.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2327 на: 12 Февруари 2015, 16:30:56 pm »
Небаре Зеро беше во жирито во Беглрад  и ги убедуваше со аргументи за тежината дека треба Фабија да ја изгласаат како полесна али они глупи пак за Корса гласаа..и тоа на стара платформа. Морони.


Сè на сè, фино подобрување. Ја не би се дрзнал да ја наречам нов модел (и треба да се продава уште 7 (!!) години), и изборот за кола на година во Србија мислам дека е несоодветен.



Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2328 на: 12 Февруари 2015, 16:34:27 pm »

Сè на сè, фино подобрување. Ја не би се дрзнал да ја наречам нов модел (и треба да се продава уште 7 (!!) години), и изборот за кола на година во Србија мислам дека е несоодветен.


Ооо, покрај VW и Audi, тотално seems legit да се нарече нов модел, да не се лажеме.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2329 на: 12 Февруари 2015, 17:46:34 pm »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2330 на: 12 Февруари 2015, 18:25:29 pm »
Небаре Зеро беше во жирито во Беглрад  и ги убедуваше со аргументи за тежината дека треба Фабија да ја изгласаат како полесна али они глупи пак за Корса гласаа..и тоа на стара платформа. Морони.


Сè на сè, фино подобрување. Ја не би се дрзнал да ја наречам нов модел (и треба да се продава уште 7 (!!) години), и изборот за кола на година во Србија мислам дека е несоодветен.



Зеро не беше во Белград, ама Зеро прошета до Олимпија, со цел да ја види колата. Зеро е единствениот тука што бил да ја види колата, па Зеро барем може да зборува.

Не дека сум бил во Белград, и не дека ги критикувам колегите. Они си знаат. Јас моето субјективно мислење го пренесувам. Ќе пренесам уште поконкретно мислење кога ќе имам можност да ја повозам како што треба.

Али арно рече Велештрумф. Опел е, до смрт ќе го браниме.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2331 на: 12 Февруари 2015, 19:02:11 pm »
Небаре Зеро беше во жирито во Беглрад  и ги убедуваше со аргументи за тежината дека треба Фабија да ја изгласаат како полесна али они глупи пак за Корса гласаа..и тоа на стара платформа. Морони.


Сè на сè, фино подобрување. Ја не би се дрзнал да ја наречам нов модел (и треба да се продава уште 7 (!!) години), и изборот за кола на година во Србија мислам дека е несоодветен.

Ако ова е одговор на мојот пост, тогаш ја промашуваш поентата by a large margin. Нити зборам конкретно за Корсата, нити за изборот во Србија или кај и да е.

Ама ко што реков, знам дека џабе ќе мелам, и очигледно во право сум.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2332 на: 12 Февруари 2015, 19:31:11 pm »
Get a room you two.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2333 на: 12 Февруари 2015, 19:48:32 pm »
Комплетно очекуван одговор. Одличен, издржан, фантастичен начин да го побиеш тоа што сум го кажал. Браво.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2334 на: 12 Февруари 2015, 20:02:06 pm »
...anytime.


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2335 на: 12 Февруари 2015, 20:04:59 pm »
Зеро е единствениот тука што бил да ја види колата, па Зеро барем може да зборува.

Зеро е единствениот на цел автомобилски форум што има поима од автомобили и што зборува иначе? Zero is the one and the rest are обични мулчиња?
Јас мислам дека Зеро е еден од ретките и носи најнова технологија на наочари кои се програмирани: if object_type='Opel' then change glass color to 'gray'. if object_type='VW' and object_type='Audi' then pull down your pants and browse Carclub.mk

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2336 на: 12 Февруари 2015, 20:12:01 pm »
<filipv>Во отсуство на аргументи, лични напади.</filipv>



Цело време пренесувам објективни и субјективни коментари, бидејќи сум имал можност да ја пробам конкуренцијата, и бидејќи јас сум единствениот тука што воопшто ја видел колата за која се дискутира.

Со среќа.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2337 на: 12 Февруари 2015, 20:19:59 pm »
Objektivno kolata si lapna nagrada.
Subjektivno ti smetas deka ne ja zasluzuva samo zatoa sto si ja videl vo zivo.

Fine.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2338 на: 12 Февруари 2015, 20:33:22 pm »
Еве, бидејќи никогаш не се верува на мислење на Македонец..

http://www.autoexpress.co.uk/vauxhall/corsa/89107/vauxhall-corsa-vs-vw-polo-ford-fiesta
http://www.autoexpress.co.uk/skoda/fabia/89672/skoda-fabia-vs-vw-polo-vauxhall-corsa

Реков дека има значително подобрување. Забележливо е, ама наградата не ја заслужува. Баш ме интересира дали ќе добие некоја друга награда.

Верувај ми, има причина зошто за АутоБест тестирањата беа испорачани pre-production демо возила, ама не би било коректно да коментирам. Чисто да ставам у контекст, баш кога бев да го возам Мондеото во Грчка, тогаш се објави кола на годината во Србија. Реакцијата на колегите од Србија беше „имали смо избор?“

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2339 на: 12 Февруари 2015, 20:40:46 pm »
<filipv>Во отсуство на аргументи, лични напади.</filipv>

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Цело време пренесувам објективни и субјективни коментари, бидејќи сум имал можност да ја пробам конкуренцијата, и бидејќи јас сум единствениот тука што воопшто ја видел колата за која се дискутира.

Со среќа.

Не го сфаќај ти сето тоа сериозно, не го сфаќај како лични напади.
Ако сите по дифолт се сложиме, нема да има дискусија. Но очигледни се твоите рпедрасуди и сколоности кон одредени брендови.
Викаш си пренесувал објективно и субјективно. Чим има субјективна жичка ти си раскрстил со објективноста. Не е во ред брендирањето што го користиш демек ние опелџиите сме гледале низ розеви очила, патем тоа е многу досадна и излитена фраза. Како си те други фактори да се небитни па ќе се фаќаме сега за тежината на колата дали била некое кило потешка или дали платформата била нова или стара, односно двата најнебитни фактори во сета споредба. Епа Корса стандардно ги гази во популарност и мазда и шкода. Полото по дифолт е расипано од фабрика, така да не останува некоја широка конкуренција. Сега ние „опелџиите“ сме криви ради тоа?

Па немој ти се молам. Биди повеќе објективен одошто субјективен. Најверојатно Корсата која си ја гледал е со најниско ниво на опрема а и самиот викаш дека таква кола не треба да се носи на презентација. Ако е добра ќе  епрескапа, ако не е тогаш ќе морало да се продава со голем попуст..... се нешто не чини а сето нејзино производство е унапред испродадено за цела година. Па не биваат такви муабети мајку му. Не ти пцуеме мајка ебаго.