Автор Тема: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan  (Прочитано 16900 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #45 на: 07 Ноември 2021, 23:35:37 pm »
И со зимските не е толку критично, си имаат 5мм, не им смета што се 10 години стари (ако не се возени на потопло време), не страдаат толку како летните гуми па по 6-7 години да почнат да се распаѓаат и покрај евентуална мала километража.

Ескимото на i10kata лани им беше 10та зима, немаат голема километража, ламелите беа малку стврднати (далеку од пластика), но убаво си држеа, дури и на снег си работеа фино.

И да не заборавиме, Мишелинки се тоа, не губат така лесно перфоманси како Сави и налик гуми :)
« Последно менување: 07 Ноември 2021, 23:41:30 pm Mikius »

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #46 на: 08 Ноември 2021, 00:34:54 am »
Mislev deka samo jas sum vozel mishelinki zimski stari 10 godini no imalo i drugi hah.
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #47 на: 08 Ноември 2021, 15:24:29 pm »
Mislev deka samo jas sum vozel mishelinki zimski stari 10 godini no imalo i drugi hah.


Еднаш јас пробав (не беа 10 години беа некои 4-5 години така нешто) оние како се викаа Eco драјв, нешто као економични биле оти имале Low resistance ...

Колата не сакаше да ми закочи. Полоша гума во животот не сум возел.

Од тогаш, Tigar нека е, само да е нова и да има шара. Не ми се ризикува животот.

Баш со Osmica зборевме, ми викаше дека сум се навикнал во Алфата со убав ABS и во Нубирата ми било чудно. Кога ги сменавме гумите за нови, колата се прероди :)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #48 на: 08 Ноември 2021, 15:43:01 pm »
Да не мешаме летни и зимски.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #49 на: 08 Ноември 2021, 16:03:00 pm »
Јас зборам за Michelin energy saver (ги најдов). Летни.

По гној гума, амин.

Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #50 на: 08 Ноември 2021, 16:56:37 pm »
Јас зборам за Michelin energy saver (ги најдов). Летни.

По гној гума, амин.

I kolega mi se ima zaleno od energy saver-ot na Michelin (go trkalashe na kia ceed - ne nekoja besna mashina) Izgleda toj model e napraven da shtedi vo sekoj mozen pogled i pri proizvodstvo i pri trkalanje, so nadez deka nema da se vozi brzo i na teshki vozila.

Inache mal apdejt za tie shto se chudea kako nemam pari za novi zimski gumi a sum kupil E klasa...denes pomina na servis kaj Vlatko (40.000 denari) smeneti diznite, utre od sabajle treba da ja zemam i da vidime dali toa bil problemot.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #51 на: 08 Ноември 2021, 17:10:11 pm »
Премногу зависи и на што кола била гумата. Особено ако била 4-5 години.

Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #52 на: 09 Ноември 2021, 10:47:49 am »
Go zemavme kolata so "novi" dizni. Vlatko serviserov vika ke teraat 100.000km i poveke (ajde da vidime skeptik sum za se u pm. Zadovolstvovo koshtashe 40.000denari)

Ubavo raboti ama se nerviram zatoa shto se dogovorivme da bide ladna od sabajle da ja zapalam, odam da ja zemam postignata rabotna temperatura, dali proveruval neshto dali saka da skrie neshto ne znam, sega moram da chekam do sabajle da vidam kako ke zapali na ladno.

Sledniot mesec ke treba da frlam 100tina evra na prednica, ima 2 jabucki- sponi shto i da se za menuvanje a ke treba posle toa i da se iscentrira. Se nadevam posle ova ke bidam raat edno 20-30 iljadi km ako ne tolku ke bide od visokoto mislenje za mercedes. Ona shto ne mozam da go razberam e slednoto. Gledam edno chudo mercedesi ako tolku chesto otkazuvaat delovi dali lugjeto se tolku bogati za da gi odrzuvaat (zboram za starive koli) ili gi treskaat dodeka odi bez da se zamaraat dali neshto tropka vibrira ili ne znam shto drugo odstapuva od normala? Mene ednostavno na nervi mi odi ako ne e se kako shto treba da bide.

@MecheTo i ostanati shto imate mercedesi (mada mecheto i ne e merodaven ako ja trkala negovata niz evropa samo) kolku vraat sponi, jabucici cuda vragovi po nashive patishta?

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #53 на: 09 Ноември 2021, 11:06:33 am »
Друже не знам што очекувате од коли со огромна километража башка си ги имаат и годините.

Затоа ја купуваш евтино, а не 60000 евра.

Стара кола ќе одиш на мајстор секој втор месец што се вика. Ова се скинало, тоа откажало, течело, половен дел од кола со 900 000 км купена за делови.

Тоа е тоа. Треба да го прифатите ризикот.

Имаш опција иначе. Продај го, купи си Дачија Логан караван на плин и не му ја мисли. Да се расипи нешто ќе биде 5 пати поефтино од Мерцедесот 😊

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1734
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #54 на: 09 Ноември 2021, 11:30:45 am »
Ми го зема зборот Карпатиан. За гумите ти пишав бидејќи мое субјективно мислење, кога ќе видам некој купил премиум марка на кола, бизнис класа од типот на Мерцедес Е класа, очекувам дека нема да му е проблем да ја одржува, да фрли 500,600 евра за 4 гуми на 4,5 години. Сепак возиш Е класа, па таков впечаток ми остава.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #55 на: 09 Ноември 2021, 12:03:59 pm »
Попрво она второто ќе да е, крцкало, нека крцка, испаднало тркало, нема гајле, се тркала и со три тркала...

Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #56 на: 09 Ноември 2021, 12:11:32 pm »

Тоа е тоа. Треба да го прифатите ризикот.

Имаш опција иначе. Продај го, купи си Дачија Логан караван на плин и не му ја мисли. Да се расипи нешто ќе биде 5 пати поефтино од Мерцедесот 😊

Rizikot e prifaten, a sega malku da gi sporedime brojkite. Krntijata stara (hto e machka vo vrekja kako ke se pogodi VS knrijata nova od fabrika)

Dachija vika 15.500 evra za najbrziot dizel shto go ima so oprema priblizno shto ja imam vo kolata (ne sum neshto lud po oprema ama ubavo e koga ja ima). Klima ne znam dali odi standard so dachijava ili voopshto ne moze ni da se doplati za nea oti ja nema vo dopolnitelna opcija.

Dobivam naj jak motor koj ne odi ni prblizno brzo kolku najslabiot (mojot) na mercedes, dobivam buchava i vozenje kako na tezgere. Od druga strana kolava do registracija me koshtashe neshto sitno nad 9000 evra i so deneshnava popravka imam dadeno se na se 900 evra (neka se i 1000) za popravki vo ovie 2ipol skoro 3 godini.

Slednive 5 godini (uslovot go zemam zaradi garancijata na Dachija) treba da pominam ushte 77.000km i imam ushte 6500 evra za da stignam cenovno do cenata na Dachijata.

Mislish deka za ne daj boze 6500 evra ne bi ja remontiral kolava bilo kakov defekt da se desi? Nema sporedba ova, so cenite na vozilata kaj nas i cenite na polovni vozila od Germanija NIKOGASH!!! ama NIKOGASH nema da e poisplatlivo da se vozi nova kola od koristena. (normalno rizikot so staro vozilo sekogash postoi) Da ne zboruvam za ne daj boze slupuvanje do dachijata i so mercedesot

edno slikche podole za da vidime shto nudi Dachija za parite shto gi bara.

@AngelSK kade vide deka e problem da se kupat 4 novi gumi na 4,5 godini? Kolava ja imam skoro 3 godini i novi letni gumi veke kupiv, dilemata beshe dali da gi smenam zimskive sega na pocetok na sezona ili ke isteraat i sezonava (ili mozebi na sred zimo da splasne momentov so diznite).

Ne se sekirajte ne sum lud da vozam ne ispravna kola ili da rizikuvam so del shto e dotraan

Na krajot na kraishtata sekoj so svoja matematika, spored mene podobro e da kupam 10 godini stara kola od dobra marka otkolku nova dachija.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5357
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #57 на: 09 Ноември 2021, 12:20:35 pm »
gospo na neboto mercedes na zemjata.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #58 на: 09 Ноември 2021, 12:37:12 pm »
За исплатливо, секогаш ќе биде поисплатливо нова кола.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #59 на: 09 Ноември 2021, 15:07:58 pm »
Go zemavme kolata so "novi" dizni. Vlatko serviserov vika ke teraat 100.000km i poveke (ajde da vidime skeptik sum za se u pm. Zadovolstvovo koshtashe 40.000denari)

Ubavo raboti ama se nerviram zatoa shto se dogovorivme da bide ladna od sabajle da ja zapalam, odam da ja zemam postignata rabotna temperatura, dali proveruval neshto dali saka da skrie neshto ne znam, sega moram da chekam do sabajle da vidam kako ke zapali na ladno.

Sledniot mesec ke treba da frlam 100tina evra na prednica, ima 2 jabucki- sponi shto i da se za menuvanje a ke treba posle toa i da se iscentrira. Se nadevam posle ova ke bidam raat edno 20-30 iljadi km ako ne tolku ke bide od visokoto mislenje za mercedes. Ona shto ne mozam da go razberam e slednoto. Gledam edno chudo mercedesi ako tolku chesto otkazuvaat delovi dali lugjeto se tolku bogati za da gi odrzuvaat (zboram za starive koli) ili gi treskaat dodeka odi bez da se zamaraat dali neshto tropka vibrira ili ne znam shto drugo odstapuva od normala? Mene ednostavno na nervi mi odi ako ne e se kako shto treba da bide.

@MecheTo i ostanati shto imate mercedesi (mada mecheto i ne e merodaven ako ja trkala negovata niz evropa samo) kolku vraat sponi, jabucici cuda vragovi po nashive patishta?
Јас Е класата ја купив на мајтап и за "беспари",па дур се мислев дали да ја продадам и да направам нешто екстра,излегоа документи за Де,па си се преселив со неа.
Како ми се погоди,мх,мх.
Ја зедов со 430К,ја продадов со околу 465Ккм.
Од пресница сменив мислам дека само две предни рамена (кој не беа лоши,посебно за низ Де,ама за 100€ мирна глава).
Е сега за низ Мк таа кола не е,посебно не за градска.Тешка е,1.8Т беше кај мене (280ка).
А што и да земеш друго исти к**** ти е,затоа терај си 211-та,јас сега пишман сум шо не си зедов Е класа.
Ама сеа тоа е што е,нека тркала година две па ќе го смениме.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D