Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 556429 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1830 на: 22 Јули 2016, 17:48:33 pm »
Не би требало многу да штрака.  Спореди со на Зеро дизелашот..

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1831 на: 22 Јули 2016, 18:49:24 pm »
Абе за примање не е проблем, на семафор ме нервира, а неможам без отворен прозор ..
Aj ne glumi 155 ti strakase poise nego tamce radi varijatorot.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1832 на: 22 Јули 2016, 19:16:10 pm »
Ретко која кола (постара од 2005) поднесува/работи подобро на екто од лукоил. Турив еднаш и туражата многу нерамномерно ми ја примаше, преку 7л ми замина потрошувачката.. Додека со обичниот дизел над 5 скоро никогаш не сум бил..

Барем 4 коли (годиште од 2008ма па наваму) у наша фамилија подобро работат со Екто гориво, него ли со Макпетрол.
Не знам од каде го откина податоков.
Лошо ме сфати.. реков постара од 2005та година....

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1833 на: 22 Јули 2016, 19:34:39 pm »
Ааа да, ми пребацила централата :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1834 на: 22 Јули 2016, 19:49:49 pm »
Кај мене колата работи помирно на дизелот од Макпетрол него ли од Екто-то. Од кога ја купив колата до кај 100ккм одприлика возев само и само на дизел од Лукоил. Еден период почна колата да ми работи многу погласно и понемирно и дури ја однесов во сервис за да видат дали има некаков проблем. Таму рекоа дека се е во ред и да пробам со друга нафта зошто они немжат да воочат ништо. Почнав да ставам на Макпетрол и проблемот се реши по 1 резервоар. Одтогаш наваму колата си работи како што работеше како нова и не планирам да го менувам додека не осетам пад во квалитетот на дизелот кај Макпетрол. Може ми се погодиле мене само 2-3 лоши тури на Лукоил и одтогаш имаат поквалитетно горив од Макпетрол но мене ме изгубија како муштерија.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1835 на: 29 Август 2016, 17:51:56 pm »
И јас бев скептик ама еве прв пат по ставање гориво од една од бензинските што би требало да зимаат од супертрејт. Дизел ставив дури со страв што ќе ми стават. Ама колата си работи супер без промени во звукот на прво палење нити да губе снага ништо. Што чат пат сум го приметувал од други бензински. Еве мош ќе кажете субјективно, ама баш не очекував разлика, ама има разлика. Сега ќе ставам од друга бензинска што исто би требало да зима од супертрејт. Да видам дали ќе е исто
Да напоменам, колата не влече повеќе. Си влече нормално ама рамномерно нема испади, ни звук ни ништо нема сецкање кога нагло пуштам гаста или стискам.. Незнам еве мене ме бендиса, пробајте си...
« Последно менување: 29 Август 2016, 18:05:10 pm brm brm »

Отсутен caki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 318
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1836 на: 31 Август 2016, 09:31:38 am »
Еве мое искуство со нафтата имам ставано на макпетрол дизел, после долг перид ставав на Окта (многу чадеше)  па пак се вратив на Макпетрол и последниве две полнења ми се на Супер трејд. Мислам дека колата се препороди. Многу помирно работи нема црна позади на ауспух а најмногу ме воодушеви потрошувачката драстична разлика. Инаку зборам за комонраил мотор кој е кај мене. Значи моја препорака за нафта Супертрејд :)))

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8612
  • Пичлеме
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1837 на: 31 Август 2016, 09:45:54 am »
Неколку години ставав нафта само на Лукоил. Пред пола година почнав да ставам на Макпетрол, по некоја рандом сугестија од некаде дека нафтата е подобра. Пред нешто повеќе од месец колата почна да покажува некои аномалии. Повеќе верглање за да запали, а на моменти само што ќе запалеше, ради ич ништо се гаснеше... ја смениф нафтата, почнав да ставам пак во Лукоил и полека тие аномалии се изгубија. На последниот резервар му ставив и двотактол (пошто адитив од Ликви Моли е софистицирана работа за сељак како мене :) ). Се нормализира работата на колата. Околу бучноста на моторот, не сум приметил некоја разлика, пак е трактор :)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1838 на: 31 Август 2016, 09:55:06 am »
Тоа зборува за немање стандард. Како ќе им се погоди пратката така, колку што знам осим Лук Оил другиве сите од Солун зимаат нафта. Ама па и Лук Оил знаат да се покакаат ...

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1089
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1839 на: 31 Август 2016, 11:03:52 am »
Peugeot-oт пошо ми е дизел го возам на Лукоил, сум немал никаков проблем до сега. А Киата бензинец на Макпетрол.  Е сега утка се дешава понекад, ама не секогаш како на приватниве, но наме бензински (не знам од кај набавуваат ). Пример макпетрол набавува бензин од окта, ама е добар, многу подобар него ли од бензинскиве на  ОКТА, фабрички. Зошто не знам. Можда ради адитивот кои не знам како и кога го доставаат. И моторите ги возма на Макпетрол. Стариот плин тура исклучиво на  Макпетрол.

Отсутен Co9099

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 106
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1840 на: 14 Септември 2016, 13:31:44 pm »
Денеска ми се затна DPFто на возилото изгледа од лош дизел. До сега сум пунел само во Лукоил бидејќи ми е карши куќа. Предлог од каде да пунам квалитетен дизел во МК?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1841 на: 14 Септември 2016, 13:33:48 pm »
Се затна или побара системот регенерација?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Co9099

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 106
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1842 на: 14 Септември 2016, 13:39:02 pm »
Се затна или побара системот регенерација?
Скроз истово

Почна да мириса на киселина од позади, го однесов на чистење

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1843 на: 15 Септември 2016, 22:56:07 pm »
Требало на обиколница да го очистиш во трета на 3 илјади и нешто обртаи, инаку подобро е и адитивче да ставаш ќе прочисти и нема ова да ти појавува ;)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1844 на: 16 Септември 2016, 00:05:54 am »
На обиколница знае и поврат на издувни гасови да напраи, па да си направи масичка за у двор со моторот

Sent from my SM-G928F using Tapatalk