Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 556413 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1860 на: 31 Октомври 2016, 09:55:57 am »
Арно пак и што не сме Србија ќе речам...
Ваистина! Изгледа она што ќе го исцедат од филтрите кај нас, го шиткаат во србија :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1861 на: 31 Октомври 2016, 10:59:25 am »
Октавијата што ја возам нема никаква разлика меѓу македонското и српското гориво. Ама баш никаква, ко да е истото.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1862 на: 31 Октомври 2016, 12:12:30 pm »
aj i jas da pisam...vozam fiat marea 1.9 tdi 100ks od 1998 godina...star dizel, zejtin da stavis ke vozi ne zastanuva... i na salt tablata si ima edno sijalice kako dizna, najverojatno .... stavam nafta na makpetrol, kolata mi e troma, mi sveti sijalickata za dizna, odednas dobiva snaga motorot nad odreden broj vrtezi  (koga ke ukluci turbina) i crne frla znacitelno... polnam na lukoil, posle 30-sekundi do minuta sijalickata se gasi, motorot si raboti ok, snaga imas kolku ke stisnes na gas, na stiskanje ima malku zabelezliva crna magla, polnam makpetrol, isto od gorenavedenoto...polnam koga ke svetne na supertrejd, se gasi i se sreduva kako naftata na lukoil, polnam uste ednas na makpetrol za 300 ovojpat i vednas svetna diznata posle 100-tina metra, od tuka za 1000 na lukoil i veke moe trkalo na makpetrol ne zastanuva...

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1863 на: 31 Октомври 2016, 13:51:41 pm »
Ебеш му матер, не е нормално тоа. Моментално на Макпетрол нафта, најмалку ми троши, со некои 0.3 помалку отколку на Лукоил. Ова последниве неколку месеци.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1864 на: 31 Октомври 2016, 13:56:06 pm »
Зависи, не реагира секој мотор исто, степени на истрошеност, наштелуваност итн. Нема правило.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1865 на: 31 Октомври 2016, 15:26:30 pm »
aj i jas da pisam...vozam fiat marea 1.9 tdi 100ks od 1998 godina...star dizel, zejtin da stavis ke vozi ne zastanuva... i na salt tablata si ima edno sijalice kako dizna, najverojatno .... stavam nafta na makpetrol, kolata mi e troma, mi sveti sijalickata za dizna, odednas dobiva snaga motorot nad odreden broj vrtezi  (koga ke ukluci turbina) i crne frla znacitelno... polnam na lukoil, posle 30-sekundi do minuta sijalickata se gasi, motorot si raboti ok, snaga imas kolku ke stisnes na gas, na stiskanje ima malku zabelezliva crna magla, polnam makpetrol, isto od gorenavedenoto...polnam koga ke svetne na supertrejd, se gasi i se sreduva kako naftata na lukoil, polnam uste ednas na makpetrol za 300 ovojpat i vednas svetna diznata posle 100-tina metra, od tuka za 1000 na lukoil i veke moe trkalo na makpetrol ne zastanuva...

После овој пост чисто сумњам дека некој ќе застане на МП...

Осим тие што не прочитале ..

Отсутен Ученик

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 525
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1866 на: 31 Октомври 2016, 16:02:55 pm »
Охриѓани, сте полнеле скоро на Охрид Петрол и како сте задоволни ? Читам Супертрејд ги снабдува.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1867 на: 05 Ноември 2016, 09:39:07 am »
 Значи полош дизел одамна немам наточено.
Вчера одев накај Белград и наместо како секој пат да си наполнам од МП индустриска (на излез од Скопје), јас ставив до крај од таа бензинската на МП помеѓу Ск и Ку.  Уште првите километри кога почна да чука се уплашив и шубе ми беше да продожам со патот. Едно чукање ко протропан мотор мислев ќе испушти душа. Башка и го сркаше повеќе за пола литро минимум. Катастрофа. Ѓубре. Имам уште едена четвртина од ѓубрето сеа ќе уму наточам до крај од Ектото да се смири колата.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1868 на: 05 Ноември 2016, 09:51:31 am »
30% ти зголемија потрошња а? ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1869 на: 05 Ноември 2016, 09:59:07 am »
Фино е да се знае ова. И јас генерално избегнувам бензински по устојани локации, пошто се случува да има тиња гориво. Рецимо, на неколку од бензинските на Макпетрол што се покрај автопат нема 98-октански бензин. Тоа ми беше многу чудно.

Од друга страна, би очекувал на бензинска што е покрај автопат да има океј гориво.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1870 на: 05 Ноември 2016, 15:26:53 pm »
30% ти зголемија потрошња а? ;)
Па да извади драстично поголем просек од другите патови, не само на борд туку и на стрелка.

Фино е да се знае ова. И јас генерално избегнувам бензински по устојани локации, пошто се случува да има тиња гориво. Рецимо, на неколку од бензинските на Макпетрол што се покрај автопат нема 98-октански бензин. Тоа ми беше многу чудно.

Од друга страна, би очекувал на бензинска што е покрај автопат да има океј гориво.

Одбегнувам да точам по бензинси кои не се дигитални, не знам зошто ама некако не ми се сигурни имам чуство дека точат и стара нафта бидејќи не се толку прометни бензинските, ако биле прометни ќе ги реновирале и ќе ги сменеле пумпите.
Грешка напраив со пумпава, никогаш повеќе.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1871 на: 05 Ноември 2016, 15:42:33 pm »
Каков би бил еден краток список на прометни бензински станици, од МП и Лукоил или кој и да е друг?

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1872 на: 05 Ноември 2016, 15:47:11 pm »
Барем во Скопје - Макпетрол на Партизанска кај Румунска болница и двете во Влае, Лукоил скопските сите (особено Автокоманда, Зајчев Рид и Влае).

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1873 на: 05 Ноември 2016, 15:57:13 pm »
Фала.

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 672
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1874 на: 05 Ноември 2016, 16:03:54 pm »
Индустриска е секогаш прометна и мислам дека и новата во Идризово е доста прометна бидејки сите што доагаат по обиколница таа им е прва бензиска на МП

Sent from my SM-N920C using Tapatalk