Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 556141 пати)

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2010 на: 19 Јули 2017, 00:01:43 am »
Супертрејд има забрана за зимање на горива од Корал грција и продавање на истите под името Шел, забранава е уште од Октомври/Ноември, правеле некој дубари. Дали уште важи незнам, сепак на доста цистерни им беа одлепени по една или повеќе букви од шел за да се изгуби смислата на името. Информацијава ми е од другар кои што работи со горива и држи бензиски, он зимаше гориво од Супертрејд.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2011 на: 19 Јули 2017, 12:19:56 pm »
значи толку од шел кај нас,

изгледа тешко се тера чесен бизнис

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2012 на: 19 Јули 2017, 12:30:15 pm »
lakom g'z gazdi be, so dva grama mozocee ... ke sanjame uste nekoe vreme za shell kaj nas ... :(
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Lucinefer

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2013 на: 19 Јули 2017, 16:01:49 pm »
Тоа е дrугарчиња  :) Ќе си причекаме за V-Power. Деновиве малце се разгуглав, доколку стандардизацијата на МП за Ultra Diesel Power Jet се практикува, би било одлично. Сепак, сеуште има осетна разлика кога ќе се наточи V-Power од нашиот јужен сосед ;) Незнам дали некој од вас има читнато, па дури може и користено, постои адитив Millers. Англичаните го користат, со секој натанкан резервар, идејата е доколку не се употребува премиум гориво овој адитив го збогатува горивото со поголем цетански број, подобро подмачкување и помалку остава наслаги.... горе доле викаат се добива нешто што е многу слично на Shell V-Power

Отсутен Lucinefer

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2014 на: 19 Јули 2017, 23:00:03 pm »
Пријатели, имам едно прашање  :D  Знае ли некој ( има ли  инфо), дали на бензиските на супертрејд се точи Shell гориво? Ви благодарам 😀

Супертрејд на Првомајска не, Топтрејд Злокуќани точи Шел
Зарем има V-Power Disel? Или само пишува Shell? Обично знам пумпите на шел имат Disel Saver и Disel V-Power.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43554
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2015 на: 20 Јули 2017, 07:28:47 am »
Дизел сејвер ќе си добиеш на топтрејд ;) Мада, и нафта почнав таму да точам, малце знае да пафне на незагреано 147-цата, ама убаво си тера, мазно и 1 децибел потивко :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2016 на: 20 Јули 2017, 08:50:18 am »
Има некој друг освен јас почувствувано забележлива разлика помеѓу нафтата на Макпетрол и Лукоил екто ? Со макпетролскава некако се е помеко и потивко.

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2017 на: 20 Јули 2017, 09:06:39 am »
Ја ставам наизменично како што ке ми дојде и на двете и не сум приметил баш никаква разлика.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2018 на: 20 Јули 2017, 09:08:48 am »
Има некој друг освен јас почувствувано забележлива разлика помеѓу нафтата на Макпетрол и Лукоил екто ? Со макпетролскава некако се е помеко и потивко.

На мојата ксара многу поише и одговара Макпетрол,а според бордот и помалку ја арчи.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43554
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2019 на: 20 Јули 2017, 09:08:57 am »
И кај мене исто. Мп потивко и помазно. Исто и топтрејд.  Од лук некоја децимала е поштедлив тракторот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2020 на: 20 Јули 2017, 10:04:10 am »
2012 Fiesta 1.4 TDCi исто подобро работи на Макпетрол. На Лукоил дури и засецкуваше (цел резервоар истрошен). За остатокот од патот доточено на Макпетрол, се си се врати во нормала.
За меко и тивко не можам да коментирам, нема изолација Фиестата па се над 80 км/ч е бучно, дури и во лер ;D

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2021 на: 20 Јули 2017, 10:25:32 am »
И кај мене на 1.5 Tdci во фиеста не го поднесува убаво горивото. Во лер вртежите се зголемени споредбено во горивото на макпетрол. Неофицијално неколку луѓе во Тетово имаат добиено тужба против лукоил.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2022 на: 20 Јули 2017, 10:55:49 am »
И кај мене на 1.5 Tdci во фиеста не го поднесува убаво горивото. Во лер вртежите се зголемени споредбено во горивото на макпетрол. Неофицијално неколку луѓе во Тетово имаат добиено тужба против лукоил.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
И јас имав слушнато за истото а и во Србија. Таму голема ја направиле работата, јас добив инструкции на службените возила никако гориво од Лукоил, било рецепт за дефект.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43554
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2023 на: 20 Јули 2017, 11:14:54 am »
У србија секое гориво ти е рецепт за дефект :(

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #2024 на: 20 Јули 2017, 11:16:31 am »
Vo Kumanovo na luge sto gi poznavam im se zeznaa kolite. Vikaat od naftata od lukoil bilo... P.s. Za Kicevo isti.takvi prikazni imam slusano... Kolku se vistiniti???