Автор Тема: trese pri kocenje  (Прочитано 7555 пати)

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 405
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #15 на: 25 Јули 2017, 10:47:14 am »
Леле сега ако ти пише и испадне дека всушност знае како функционира динамички рутер на NodeJS веб сервер...

Ќе свиткам опаш. :D

Ама стварно, работа на ABS не е општо знаење па да знае секој како работи ебаго, едвај 6 месеци сум сопственик на кола, предходно не сум имал допирна точка со авто-мото ствари.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #16 на: 25 Јули 2017, 10:53:20 am »
Ништо, дај вака да направиме knowledge transfer, ти на нас IT стаф...ние тебе Ауто стаф :D

Иначе така шо ти затресува е што трклаата не блокираат, туку системот „ги отпушта“ и пак ги блокира. Бидејќи ако блокираат скрос пролизгува како кај старите коли.

Е тоа, пушти-кочи го прави тоа сецкањето (тресењето) кога скрос ќе стисниш и системот ќе детектира пролизгување.

Пример тоа може да ти се случи на врнежливо време на тазе офарбан пешачки премин. Стиснеш посилно и ќе осетиш ABS -от како затресува.

Зимно време е релативно опасно на малку врнет снег. Бидејќи тркалата блокираат па отпуштаат, знае системот некогаш да не те застани како што треба туку да ти го продолжи кочењето бидејќи ти дозволува да се движиш.

На другар тоа му се случи. Како што отпушташе АБС-от така се продолжи кочењето и се „бација“ со еден таксист.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #17 на: 25 Јули 2017, 10:56:11 am »
Edit: Еве, колегата ме престигнал. :)

Набрзина, у кратки црти, за да знаеш. :)

При нагло кочење на (реално, било какви, ама почесто на повисоки брзини или пак на мокро, итн), кочниците можат да ги блокираат тркалата (да престанат воопшто да се вртат) и колата да почне да лизга. Ако тоа се случи, губиш секаква контрола врз тркалата. Вртел-не-вртел со воланот, колата ќе се лизга во насоката во која почнала да се лизга.

Е сега, за да се избегне тој момент на немање контрола врз тркалата, ABS (Anti-Lock Braking System) системот неколку десеттици (па и стотици) пати во секунда може нагло да го намали и да го зголеми притисокот на кочиците. Со тоа тркалата ќе продолжат да се вртат и да кочат во исто време, а ти ќе имаш контрола врз насоката на колата дури и при поагресивно кочење.

За луѓе што никогаш не возеле кола со ABS, првиот контакт со ABS знае да биде малку страшен, особено ако е на снег/мраз. :)


Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 405
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #18 на: 25 Јули 2017, 11:31:32 am »
Фала дечки на објасување. Инаку да, се исплашив малце кога затресе, мислев дека не е во ред нешто со колата, не ми работат кочниците како што треба и дека треба да фрлам кеш и на тоа, или не дај боже да откажат и да згрбачам некого на пешачки. Ќе знам во иднина дека е до ABS-от.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #19 на: 25 Јули 2017, 16:31:16 pm »
Да не знаеш како функционира абс,фак.

Ау извини, ти да не знаш како функционира динамички рутер на NodeJS веб сервер?
Извинето,држи си се до ИТ.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10276
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #20 на: 25 Јули 2017, 17:00:45 pm »
Е ај сеа ри кажи како функионира ноде јд сервер  ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #21 на: 25 Јули 2017, 17:21:56 pm »
У друга тема молам.
Што стана со Стилово? Што марка предни дискови и плочки вози?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #22 на: 25 Јули 2017, 19:24:07 pm »
И кај мене на корсата исти проблем и сега ги земав работите во свои раце и установив дека главчината ми е крива со тоа автоматски дискот на криво легнува и така се врти и дискот тоа со голо око се гледа не знам зошто мајсторите не го виделе или не сакале да го видат за да тросиш еден тон пари сега ке ја заменам па ке пишам што како но 100% сум сигурен дека тоа е проблемот.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10276
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #23 на: 25 Јули 2017, 22:05:00 pm »
Е ај сеа ри кажи како функионира ноде јд сервер  ;D
се зезам де затоа тролот го стајв на крај :)

Отсутен gocko.com

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #24 на: 30 Јули 2017, 18:20:46 pm »
Леле сега ако ти пише и испадне дека всушност знае како функционира динамички рутер на NodeJS веб сервер...

Отсутен gocko.com

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #25 на: 30 Јули 2017, 18:25:23 pm »
gi poramniv pak sega e super,ama se vidime do koga.ako pak pocne da trese se otkazuvam neka trese.

Отсутен Darko V

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #26 на: 10 Јануари 2018, 10:18:58 am »
Zdravo Coveci jas imav  vakov problem ramnev diskovi i pak isto po nekoe vreme, kupiv novi diskovi i pak tresese po nekoe vreme i doznav za hidrolab cento bev tamu i eve nemam problem procesot e poveke od 2 saati direkno raboti na kolata covekot okolu 1500 den mislam bese za dvata diskovi zadovolen pozz

https://zk.mk/hidro-lab-zlatanovski?lang=en

Отсутен Kkkkk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #27 на: 21 Јануари 2022, 15:46:17 pm »
Zdravo momci posle dologo vreme da se aktivira ovaj forum ako ima nekoj uste.
Imam golf 5 trese pri kocenje i vo voznja. Od 120-140 145. Menev diskovi, se iskrivija, gi ramnev pak se iskrivija, sledno pa smenih i eve pak se iskrivija t.e pak tresi. Otkako ke gi smenev odi nekoe vreme dobro posle pak pocnuva. Koga gi ramnev i posleden pat koga gi menev bese izmerena so komparator kriva glavcina.Isto taka i nea ja smeniv staviv diskovi pak nisto. Eden majstor mi kaza deka e mozno vnatresni zglobovi, so konsultacii so drug mozno e vika poluosovina da e nesto udrena iskrivena.
I sega se mislam dali da smenam komplet poluosovina sto mislam deka odi zaedno so komplet zglobovi Polovna, no ne mi se sigurni polovnite mnogu.
Ako ima nekoj da kaze preporaka nesto ili da ponude majstor so moze da kaze sto tocno i e na kolata.
Fala vi pozz
« Последно менување: 21 Јануари 2022, 17:22:49 pm Kkkkk »

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #28 на: 21 Јануари 2022, 16:00:07 pm »
Sve si probal druze, izvini ovaka ama smeni kola ako mozes :)

Отсутен Kkkkk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: trese pri kocenje
« Одговори #29 на: 21 Јануари 2022, 21:41:40 pm »
Ke probam uste toa iako ne bi sakal da ja smenam ako ne se srede ke moram.
A dodeka ne probam da ja sredam za menenje tesko