Автор Тема: Практичност кај возилата - хеч vs останати  (Прочитано 17244 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Хауевер, признавам дека М5-ката би ми правела многу, многу поголем мерак за возење. Се согласувам со Стратро дека Civic Type R е премногу тинејџерски. Ако веќе возам хот хеч, ќе биде нешто малку повоздржано и подискретно.

Подискретно од Голф Ер -здравје... aма и ти ги начука 30 и кусур и пооолека не си веќе за хот хеч.  ;D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #1 на: 13 Јуни 2017, 18:05:00 pm »
Agree to disagree. Хечбек е идеалниот автомобил за 99% од луѓето, односно нивните реални потреби. Хот хеч е идеалниот автомобил за оној процент од луѓето што сакаат забава зад воланот.

Едит: Да се дообјаснам. Да речеме дека 50% од времето во кола го поминуваме сами. Останатите 50% - да речеме дека 40% е со уште еден човек во кола, последните 10% (а реално, значително помалку) мооооожеби има уште еден или двајца. Хеч е идеалната комбинација од просторност и практичност. Сè што е помало е ептен мало, сè што е поголемо е ептен големо и станува непрактично за паркирање и маневрирање низ град. Јас хечот би го заменил за седан или караван (SUV или MPV не доаѓа во предвид, се коси со моите религиски убедувања), но реално - најреално, немам потреба од нешто такво. За оние 2-3 пати годишно кога (здравје) ќе ми стреба со жена и деца да се однесам на одмор, со задоволство ќе ставам кровен куфер и ќе завршам работа. Да компромитирам практичност за еднаш двапати возење до море или некаде.. Не.

Едит 2: Фала, пријатно.



« Последно менување: 13 Јуни 2017, 18:13:02 pm zeroSignal »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #2 на: 13 Јуни 2017, 18:14:52 pm »
Nah...зрел си веќе за Пасат ЦЦ или А5 со асален гепек.
Практичност на гепек кај хеч..my ass..
Eте со тулиња треба да се расправаш.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #3 на: 13 Јуни 2017, 18:20:08 pm »
Гепекот ќе ми треба еднаш, двапати.. Еве, пет пати годишно. Другите 360 дена во годината ќе биде непотребна должина што само ќе ја влечам натаму-наваму и ќе ми смета во паркирање.

Хеч е една од најпрактичните работи. Практичноста не се мери само во багажен простор. Ама ете, agree to disagree.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #4 на: 13 Јуни 2017, 18:24:59 pm »
Утре ќе се ожениш, количка и дрнгулии неможе да ставиш до велешко да отидеш не па одмори. Најидеално нешто според мене е седан.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #5 на: 13 Јуни 2017, 18:29:55 pm »
Nah...зрел си веќе за Пасат ЦЦ или А5 со асален гепек.
Практичност на гепек кај хеч..my ass..
Eте со тулиња треба да се расправаш.
Баш годинава со А5кава ептен убаво се возакаме. Пази!!! И тој е хеч! Кога ќе отвориш заден капак све е на ачик наместено да си редиш во гепек како ри душа сака.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #6 на: 13 Јуни 2017, 18:30:29 pm »
Утре ќе се ожениш, количка и дрнгулии неможе да ставиш до велешко да отидеш не па одмори. Најидеално нешто според мене е седан.

Не викам дека не е малку попроблематично со хеч. Ама малку повнимателно пакување и изводливо е. Ако можеше @marjanot да истера со три комада и Леон, па истиот тој Леон да го замени за хеч, можам и јас. Нејсе, не мора да се согласиме, јас ги кажувам само моите ставови. Иначе да, да треба да го заменам хечот - би го заменил со седан (или седан-хеч).

Баш годинава со А5кава ептен убаво се возакаме. Пази!!! И тој е хеч! Кога ќе отвориш заден капак све е на ачик наместено да си редиш во гепек како ри душа сака.

Дап, технички A5 Sportback е хеч (обичниот А5 не е).

Едит: За илустрација.



Со тоа што, јас сепак сметам дека ова е преголемо за возило што би се возело секојдневно низ град.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #7 на: 13 Јуни 2017, 18:41:57 pm »
Ako e ova hatch i jas  znaci vozam hatch  sega...Vo sekoj slucaj pre bi ova nego nekoj tirkizen Fokus RS ili nedajboze ona Hondana pogore..pa ako saka Nodrschleife i za 6 minuti neka go vrti...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #8 на: 13 Јуни 2017, 18:47:52 pm »
Ako e ova hatch i jas  znaci vozam hatch  sega...Vo sekoj slucaj pre bi ova nego nekoj tirkizen Fokus RS ili nedajboze ona Hondana pogore..pa ako saka Nodrschleife i za 6 minuti neka go vrti...
Тоа ич да нема муабет. Каков РС кава Хонда.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #9 на: 13 Јуни 2017, 18:48:52 pm »
Оф топик сме, ама што пакувате во гепек кога одите на одмор ? (убав муабет за посебна тема)

Јас куферот на кров го користев додека ни требаше количка за близнаците, понатаму секогаш и секаде сме се пакувале, а вуферот никогаш не го извадив.
Во првиот Леон, ја пакувавме една од најголемите колички на пазарот во гепек заедно чадор креветчето и со другиот багаж.
Во алфава минатиот викенд се спакувавме и ехо имаше во гепек од што беше празен.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #10 на: 13 Јуни 2017, 18:52:45 pm »
Ummm..bas gitara vo kufer I bas pojacalo za pocetok? :)
So spustena zadna klupa imam stavano kontrabas, dijagonalno postaven.

Vo hatch...tesko ova.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #11 на: 13 Јуни 2017, 18:58:24 pm »
Ама чекај сега, тоа се индивидуални и ретки потреби. Јас не викам дека хеч е идеален за сите. Ама е сосема соодветен за 99% од луѓето - односно, оние што не носат бас гитара, појачало и контрабас во кола.

Најголемата работа што обично би се пренесувала некаде со кола е точак. Тоа по дефиниција си оди на носач - дали на кров, дали позади, свеедно. Во кола внатре најголемото што реално се става е количка за дете или нешто слично.

@marjanot Нека сме офтопик, интересна дискусија.

Во скоро сите случаи кога се носат многу работи на одмор, тоа е пошто девојката или сопругата или не знае да се спакува како што треба, или заради тоа што носи премногу и 90% од работите нема да ги извади од куфер („ама ми требаат штикливе ако одиме на вечера“), не па да ги облече. Ние машките сме поедноставни. Мене сите работи што ми требаат за на одмор ми ги собира во еден average-sized куфер, и плус евентуално ранец.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #12 на: 13 Јуни 2017, 19:00:36 pm »
Ummm..bas gitara vo kufer I bas pojacalo za pocetok? :)
So spustena zadna klupa imam stavano kontrabas, dijagonalno postaven.

Vo hatch...tesko ova.


VW Caddy Life таманка

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #13 на: 13 Јуни 2017, 19:07:42 pm »
Pa ete..so Astrata sekako eden kufer bese na zadno sediste...nesto sto sega ne doaga vo predvid...
...nema sporedba...

Tek situacii kakvi sto imav koga imam svirka vo Ohrid,ali I platen smestaj za cel vikend kade mozev da se prenesam I so muzicka oprema I so bagaz za mene I zena mi za vikend....nesto nezamislivo vo Astrata.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Практичност кај возилата - хеч vs останати
« Одговори #14 на: 13 Јуни 2017, 19:10:24 pm »
Pa ete..so Astrata sekako eden kufer bese na zadno sediste...nesto sto sega ne doaga vo presdvid...
...nema sporedba...

Tek situacii kakvi sto imav koga imam svirka vo Ohrid,ali I platen smestaj za cel vikend kade mozev da se prenesam I so muzicka oprema I so bagaz za mene I zena mi za vikend....nesto nezamislivo vo Astrata.
Со поло 2 куфера ми се на седиште. А глупостите во гепек. А утре со количка, со дрндувки... којзнае.

Ама си се тешам дека "собира и хечбек" зошто не ми се опрчуе за "седан". Иначе ЦЦ е крај на муабетот. Се што е потребно на просечен возрасен човек.