Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1928990 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3435 на: 02 Јули 2018, 09:04:31 am »
Време сфрј, свадба на дедо ми. Пукал некој со тетеец. Доаѓа полиција, го земале и го млателе у станица цело сабајле.
Човекот од тогаш бегал од пиштоли.

Денеска не постојат луѓе.
Секој се прави храбар. Секој, секаде има врски. Секој, си допушта во животот како само он да е на оваа планета.
Се бореа за демократија. Се бореа за човекови права. Се бореа за пропаст.
Се створи поделба мегу народот. Полицијата се наполни со не квалификуван кадар, кој стана потсмев меѓу младите.
Се нема основна култура. Полицијата од 200х почна селективно да казнува во град Скопје.

Р'мбаш ко куче. Едни се утепаа од крадење. Се молиш да победат другите. Да воведат реформи, да подобрат живот.
Од две зла секогаш се одбира помалото. И што? Ништо. Доаѓаат други, продолжуваат со истата приказна како и претходните.
Ти уште р'мбаш. Ти скурчело се. Чаре? Да победат сега другите. Гласаш, доаѓаат и пак по старо. Ти сеуште р'мбаш.
Реформи? Мисловна именка.
Подобар живот? Мисловна именка.
Чаре? Бугарски пасош. Ќе р'мбаш по Германиите и Швајцариите. Ќе чистиш гомна, ќе работиш и ќе ќутиш. Ќе се фалиш како таму има живот, а се храниш мизерно и купуваш половна роба.(не дискриминирам за second hand облеката. и јас купувам)


Чим рмбаш по Германии и Швајцарии тогаш зошто да не рмбаш и чистиш гомна и ѓубре во Скопје да речеме? Значи пак до човекот е. 

Да не генерализиме, има луѓе и со македонски пасоши кои успеваат поради нивното знаење и во Македонија и на запад.

Kaко бе зошто?
9 од 10 шофери на швицарски А6ки низ градов се уствари рибачи на под во Цирих.


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3436 на: 02 Јули 2018, 09:11:39 am »
Кога веќе се чистат гомна, поарно Цирих да се чистат.

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 613
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3437 на: 02 Јули 2018, 09:18:37 am »
Какво време дојде, да ми е страв да си купам А6-ка пошто у Скопје ќе мислат гомна чистам овде :)

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • Eбач на батерии :D
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3438 на: 02 Јули 2018, 09:26:10 am »
Не е до г*мната. Метафорички беше.
Зашто не во Скопје? Зашто Скопје стана збируштина на сељаци и дегени.
Зашто во Швабија/Аустрија/Швајцарија? Затоа што има колку толку некој стандард.
Ти си во Латвија, верувај не знаеш за неписменоста и некултурата овдека.
Доктори напикани со врски по клиникине поима немаат.
Мината недела бев во телевија за да сме сликаат за возачка. Туѓ срам ме фати. Не знаат што работат. 5-души седат на столче и како телиња гледаат додека само еден работи. Гужва упм. Тие се кезат, мајтап си тераат. Баш прашав дали се на пауза, ма јок.
Прошли месец бев во битпазар клиниката. Чекавме да дојде една постара докторка за крв да земе. Другите млади докторки не се чувствувале добро, а на мобил да седат можат.
Морав до државна да одам. Абе окапав на водњанска. 20минути се спуштав.
Не сум од Скопје. И нека ми рече некој предавник, не се љутам, но ќе си го барам чарето надвор.
Жално е другарите од средно, неписмени, до каде стигнаа со дремење у штаб.
Не сите бегаат надвор од државата за пари, бегаат за некој стандард.
Пак напишав глуп пост, кој само јас си го рабирам.
Влатко дај кажи како е во Латвија за живеење? Онака впечаток, или пак во другата земја.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3439 на: 02 Јули 2018, 09:48:41 am »
Тие што не се партиски задоени, убаво те разбираат.

Не е се до парите. За да оствариш некое основно право, треба да поминеш полигон на маринци, и кога конечно ќе стигнеш на целта, ќе ти речат, работното време заврши.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3440 на: 02 Јули 2018, 10:06:54 am »
Не е до г*мната. Метафорички беше.
Зашто не во Скопје? Зашто Скопје стана збируштина на сељаци и дегени.
Зашто во Швабија/Аустрија/Швајцарија? Затоа што има колку толку некој стандард.
Ти си во Латвија, верувај не знаеш за неписменоста и некултурата овдека.
Доктори напикани со врски по клиникине поима немаат.
Мината недела бев во телевија за да сме сликаат за возачка. Туѓ срам ме фати. Не знаат што работат. 5-души седат на столче и како телиња гледаат додека само еден работи. Гужва упм. Тие се кезат, мајтап си тераат. Баш прашав дали се на пауза, ма јок.
Прошли месец бев во битпазар клиниката. Чекавме да дојде една постара докторка за крв да земе. Другите млади докторки не се чувствувале добро, а на мобил да седат можат.
Морав до државна да одам. Абе окапав на водњанска. 20минути се спуштав.
Не сум од Скопје. И нека ми рече некој предавник, не се љутам, но ќе си го барам чарето надвор.
Жално е другарите од средно, неписмени, до каде стигнаа со дремење у штаб.
Не сите бегаат надвор од државата за пари, бегаат за некој стандард.
Пак напишав глуп пост, кој само јас си го рабирам.
Влатко дај кажи како е во Латвија за живеење? Онака впечаток, или пак во другата земја.

Од држава што до 90тите имаше ист почеток како нас соочена со огромни проблеми, би рекол дури и полоши стигна на некое достојно ниво, не велам дека нема проблеми особено со ниски пензии, алкохолизам, руско влијание итн. 
Ако имаш сигурна и добра работа е ок за живеење. Здравството тука е прилично лошо, т.е. ако немаш здравествено осигурување од работа си го наебал јако. Ако си невработен или работиш како келнер или продавач имаш прилично лошо осигурување кое што не покрива операции ако ти затреба некогаш, или има сума до која ти покрива тестирања за крв, екг, итн.

Иначе се сложувам, луѓе бегаат не само заради пари туку заради неправдата што владее во многу државни институции а тие се столбот на стабилна држава.

Еве да доловам со најпрост пример, и во врска со автомобили нека биде :)

1. Тука за колата регистрација и технички можам да платам онлајн без да чекам ред како будала и при технички преглед батката што ти ја прегледува колата го заболе стапот ти кој си и каква кола возиш. Возиш Ферари? Па и ти си човек можеби колата не ти е 100% технички исправна и нема да поминеш технички преглед ако во рок од 2 недели не го поправиш проблемот. Нема ама те молам. Важи законот исто за сите. Ете во тој поглед работите се многу различни. Има ред и култура.

2. Даваш жмигавец, 95% од народот те пушта и не дава гас намерно за да не те пушти.

3. Некни беше голем празник тука се слави денот на летото, и цел народ бега од градовите иде во провинција. Но, во недела кога сите се враќаат назад во сите влезни патишта во градовиве има контролен пункт о преку 40-50 џандари (како мобилна патарина ќе му дојде) каде што СИТЕ дуваат. Неможе да влезеш во град а да не дуваш за алкохол. Ако си над 0.5 ќе го јадеш јако, без разлика кој си, каква кола возиш и кај работиш.


Да не биде дека пљукам, ама Македонија тек сега почнува да биде вистинска транзициска држава. Ова што се случува е нормално и е процес кој трае, но со цел да биде подобро. 

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3441 на: 02 Јули 2018, 11:20:42 am »
Toa sto se slucuva vo Mk tebe ttii izgleda normalno?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3442 на: 02 Јули 2018, 11:32:21 am »
Toa sto se slucuva vo Mk tebe ttii izgleda normalno?
А што се случува? Моторџии протестираат за наплата на паркинг. Легитимно право. Штета што голем број го поврзуваат со дневна политика, тоа е погубнo и за едните и за другите. Еве некои дури и комуњар ме направија а имам 27 години :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3443 на: 02 Јули 2018, 11:39:58 am »
90ти, "транзицијата" е долг и макотрпен процес.
Како за кого :)

Член(другари) на вмро, и на сдсм, влез во ЕЗ, преку 25 год.
Не ми беше разбирливо, YU во тоа време беше на прагот, МК оаза на мирот, стандард сеуште добар, корупција во зачеток, итн
Како ли се договорија двете партии околу тоа прашање, да презентираат исти ставови пред своето членство?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3444 на: 02 Јули 2018, 11:42:49 am »
Сам си кажа, корупција во зачеток, за 25 години стигнавме да сме во врвот.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3445 на: 02 Јули 2018, 11:44:10 am »
najstrasno e sto zbrastvoto ni osje upm, to nemoe da se opraj ni za 10 gidini veke... drugovo e sve sto treba da obezbedi zakon i normalno vladeeenje e kriminal i moze da se oprai za nekolku godini...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3446 на: 02 Јули 2018, 11:52:01 am »
Сам си кажа, корупција во зачеток, за 25 години стигнавме да сме во врвот.
Денес, може да се каже дека тој бил планот.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3447 на: 02 Јули 2018, 12:04:19 pm »
Слушајте комедијанти, не политичари...за почеток.


Или музичари..




Или Џокерот од Бетмен....


Абе било што, само не овие на тв пред говорници на секои 4 години...или колку и да се веќе.
Да имале капацитет да станат нешто подобро во животот,ќе станеле...believe me.
Чест на исклучоци, али једна ласта не чини пролече.


« Последно менување: 02 Јули 2018, 12:38:23 pm Stratro »

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3448 на: 02 Јули 2018, 13:26:10 pm »
Ќе ми дојдат гости па сакам да ги носам низ град. Кај има најмногу курви или евентуално број од некоја поатрактивна курва ако имате давајте.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3449 на: 02 Јули 2018, 13:38:12 pm »
Despin, не знам сега како се вика. А курвибима сегде, зависи пари колку имаш, и со резервирана маса и 5-6 флаши скоро никаде нема сув да останиш.