Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1929602 пати)

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14010 на: 21 Април 2023, 21:04:20 pm »
Секоја чест. Поминав низ слично, но, твоево е многу рестриктивно". И браво за тебе, што успеваш да изгураш цел ден со едно јадење. И само напред.
Ако имаш простор дома, ти препорачувам некоја програма од Chloe Thing, од лично искуство.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14011 на: 21 Април 2023, 21:08:29 pm »
@was - Одлично, браво!
Симни си MyFitnessPal апликација (ако веќе ја немаш). Многу е полесно за внесување и следење на калориите.
Сакав да те прашам - колку калории ти е испланирано дневно да внесуваш? Прашувам чисто за споредба.

Јас сум на 1900, ама ќе ги намалам ако сакам да спуштам 3-4 кила. Или да почнам да вежбам, нема трето.
Базален метаболизам (без физичка активност) за моиве параметри (35 години, 186cm, 85kg) е околу 2200 калории дневно. Со вежбање/трчање 3-4 пати во неделата сигурно е над 3000.
Сега сум 1500 (5 дена по 300) во дефицит неделно, без вежбање.
1kg чисто сало да симнеш е 7700 калории, ќе ми требаат 5-6 недели за 1 кило со сегашниов режим/не-вежбање што ми е премногу и не ми одговара.
« Последно менување: 21 Април 2023, 21:20:12 pm balanar »

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14012 на: 21 Април 2023, 21:10:51 pm »
Браво клабер, си пристапил кон проблемот зрело, одговорно, решително!!!

Јас само би те советувал да не мислиш на теретана, бидејќи лично за мене атлетско тело е секогаш подобро од билдерско. Вежбите што ги правиш се сосема доволни а ако сакаш уште секогаш има нечив двор за прекопување :D

Отсутен was

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 331
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14013 на: 21 Април 2023, 21:33:31 pm »
Секоја чест. Поминав низ слично, но, твоево е многу рестриктивно". И браво за тебе, што успеваш да изгураш цел ден со едно јадење. И само напред.
Ако имаш простор дома, ти препорачувам некоја програма од Chloe Thing, од лично искуство.
Знам дека е рестриктивно, пред се тешко, а и доста чудно. Ама друг начин немаше, мораше да се правам германец за да успеам, иначе тешко. И разни сказни слушав, како демек крвта ќе ја зафркнам, желудникот од еднаш јадење бла бла, ништо од тие бабини деветини. Крвта и никош не ми била подобра од сега а сум јадел се и сешто, а сега cо еднаш денот јадење хемоглобинов над референта вредност, јас се зачудив. Иначе имам, во куќа живеам, баш ќе видам.

@was - Одлично, браво!
Симни си MyFitnessPal апликација (ако веќе ја немаш). Многу е полесно за внесување и следење на калориите.
Сакав да те прашам - колку калории ти е испланирано дневно да внесуваш? Прашувам чисто за споредба.

Јас сум на 1900, ама ќе ги намалам ако сакам да спуштам 3-4 кила. Или да почнам да вежбам, нема трето.
Базален метаболизам (без физичка активност) за моиве параметри (35 години, 186cm, 85kg) е околу 2200 калории дневно. Со вежбање/трчање 3-4 пати во неделата сигурно е над 3000.
Сега сум 1500 (5 дена по 300) во дефицит неделно, без вежбање.
1kg чисто сало да симнеш е 7700 калории, ќе ми требаат 5-6 недели за 1 кило со сегашниов режим/не-вежбање што ми е премногу и не ми одговара.

Па не знам секош мие различно, некош повеќе некош помалце. Еве утре планирам да внесам 1000-1100, ако не каснам урмите со лешници ќе ми биде 900. Денеска внесов околу 1500. Ама ќе спуштам и јас уште, за на оваа килажа да има баланс и да биде рамномерно кога сум јаден, сега ја постигнав ама на сабајле во ред е а јаден не, уште 1-2кила. BMI мие 20.3 сега мие.

Браво клабер, си пристапил кон проблемот зрело, одговорно, решително!!!

Јас само би те советувал да не мислиш на теретана, бидејќи лично за мене атлетско тело е секогаш подобро од билдерско. Вежбите што ги правиш се сосема доволни а ако сакаш уште секогаш има нечив двор за прекопување :D
Се согласувам, атлетско тело и мене мие подобро, сакам да почнам теретана ама да се решам треба, да врзам на муслул повеќе, оти сум помлад, ама ќе треба и калории повеќе. И дома сега успеам да врзам малце ама сепак не толку. Иначе фала ви, реално е тешко ама ако се сака се успева.
« Последно менување: 21 Април 2023, 22:28:48 pm was »

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14014 на: 22 Април 2023, 03:14:58 am »
Теретана со  1 јадење во денот, незнам колку ќе успееш, освем ако не вежбаш со женски тежини. Кај наоѓате време толку за готвени јадења, мене ми фалат уште неколку саати во денот, како би можел да се хранам ко што треба и да се изнавежбам, ама нема  :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10282
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14015 на: 22 Април 2023, 10:10:54 am »
konsultirajte se so nekoj povicen za keto, ne moze samo masti i proteini da vnesuvas i to da e ok. Bilderine vnesuvaat po 6000 kcal preku jagle hidrati i pak se zhilet, no 30%-30%-(40%jaglehidrati)e kao naj zdravo, sekako zavisi i preku shto gi vnesuvash.

Малку ти е за никаде споредбата на кето и со внес на шеќери за билдери. Не можеш да споредуваш внес на јаглехидрати за обичен човек и за билдери.
Нив им требаат (во таа количина) за да трошат енергија од гликогенот, не од мускулното ткиво. Жилет се затоа што пазат што и колку внесуваат, оти вежбаат и ги трошат калориите, нема врска дали се од масти, протеини или шеќери. Дај му иста количина на храна на билдер и остави го да не вежба. Знаеш ли каде ќе одат тие 6000 калории што ги спомна?

За обичен човек кој нема потреба од таква енергија како на пример, при физички напор - шеќерите се огромно ѓубре и се многу поштетни за здравјето од мастите (нормално, да не се дави човек во лој). Постојат дебели луѓе само заради преголем внес на шеќери, а не заради масти или протеини. Додуше, шеќерите се добри и за нервниот систем. Генерално се брз извор на енергија кој воглавно е штетен и здебелува многу повеќе и побрзо.

Да напоменам дека кетото го држам со мерење на калории и калориски дефицит. Нормално, слабеење може да се постигне и без кето (така симнав и 27 кила првично), но е бааги потешко (психички) бидејќи јаглехидратите те прават многу погладен за изедена иста количина калории во текот на денот, пример 2000.
Еден грам масти има 9 калории, шеќерите и протеините по 4. Поголемата калориска вредност те прави многу посит.
nejse, teraj si keto

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 209
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14016 на: 22 Април 2023, 10:28:10 am »
Ќе ве замолам да споделете искуства за сместување и паркинг во Атина, за 4-5 дена, не е туристички, се работи за хируршка интервенција во една болница но два дена пред и после е потребено сместување.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk


Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14017 на: 22 Април 2023, 15:57:35 pm »
Дечки, некој да препорача човек/фирма/служба за превземање и рециклирање шут и отпад?

Имам намера да ја чистам старата гаража, немам како да товарам да го однесам сам по отпади, ми треба некој само да го мафне од двор... Има све и свачега... Метални, стари упропастени дрвени работи итн итн...

Sent from my Xiaomi 12x


Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14018 на: 22 Април 2023, 16:00:33 pm »
Дечки, некој да препорача човек/фирма/служба за превземање и рециклирање шут и отпад?

Имам намера да ја чистам старата гаража, немам како да товарам да го однесам сам по отпади, ми треба некој само да го мафне од двор... Има све и свачега... Метални, стари упропастени дрвени работи итн итн...

Sent from my Xiaomi 12x

Уште ли си во Бутел? Барем таму вртат со триколки, се ќе соберат.

https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4464337
Еве ти линк од р5.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14019 на: 22 Април 2023, 16:02:07 pm »
Да, да... Таму сум.

Абе поминуваат, ама пребирливи се... Или цела гаража, или ништо... Или ова можело, тоа не можело...

Sent from my Xiaomi 12x


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14020 на: 22 Април 2023, 16:04:06 pm »
И јас имам иста мака, треба да се однесе од даски до старо железо, нешто има вредност за рисајклериве, нешто нема, ама јас не можам да оставам така, или има све да собере што ќе му извадам пред врата, или ништо од бизнисот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14021 на: 22 Април 2023, 16:04:41 pm »
Јави се у комунална хигиена. Може да ти пратат камионче или контејнер да ти донесат.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14022 на: 22 Април 2023, 16:05:19 pm »
И јас имам иста мака, треба да се однесе од даски до старо железо, нешто има вредност за рисајклериве, нешто нема, ама јас не можам да оставам така, или има све да собере што ќе му извадам пред врата, или ништо од бизнисот.
Истото го зборам и ја... Или нека фати се да однесе, или ич...

Да не се заебаам со 10души и 2недели...

Sent from my Xiaomi 12x


Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14023 на: 22 Април 2023, 16:08:17 pm »
Имате на р5 или фб, многу броеви. Еден ќе се погоди.  :)
Aма пак ќе ги напуните гаражите. Таков склоп сме, ај у гаража ќе се најде, ај у подрум, и оп, до врата пуно.   :D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #14024 на: 22 Април 2023, 16:09:31 pm »
Имам еден „брат“ од рисајклериве со трицикли, мислам дека ќе го убедам, ќе видам за првомајскиве празници...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.