Автор Тема: Удолница во "лер" или во брзина  (Прочитано 15857 пати)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #60 на: 10 Октомври 2017, 13:18:47 pm »
Кажи им дека на удолница во брзина колата троши нула литри на 100 километри и нека размишљаат зашто е тоа така...

мојата троши 2Л/100км на удолница без гас :(

Исто и кај мене така пишува на борд.
Така компензираат за грешен борд.
:)

а во место (лер) не троши ;D
ебати математиката

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #61 на: 10 Октомври 2017, 13:22:26 pm »
Ќути, одат барем.
:)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #62 на: 10 Октомври 2017, 13:22:33 pm »
Алфа има во софтверот додадено дека што и да пресмета +2л да покаже и затоа така пресметува 0 литри и +2 и испаѓа +2.

Пошто знаат дека 2л/100 им троши повеќе од што пресметува и така најлесно им било да коригираат.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #63 на: 10 Октомври 2017, 13:24:04 pm »
Не штедиш гориво со лер.

Јас со моето возило штедам во лер пошто не е современо, нема сензори, компјутери дизни па да одлучи самото да прекине довод на гориво. Ама во лер ја пуштам само на рамно, на булевари кога гледам дека семафорот свети црвено. По надолнини посекако си возам со ставена соодветна брзина макар и во втора или трета ставено, нека иде докај 4000 вртежи моторот, само да не ги стискам претерано кочниците.

Додуше можам и во брзина кога е да го изгасам доводот на гориво, тој прекидачот што е за менување на бензин/плин, имам на него неутрал позиција, тогаш не троши ни бензин ни плин, ама не фала, за 10-20 или 50 мл гориво колку и да се заштедат не ризикувам. По надолнина во брзина.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #64 на: 10 Октомври 2017, 14:14:01 pm »
Така кажуе бордот на алфите..  Треба да закачам обд да видам тајмингот на инџекторите каков е,  чисто се сомневам дека троши толку...
И кај мене на удолница во петта не покажува под 2 литра никогаш.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #65 на: 10 Октомври 2017, 14:20:25 pm »
Кај мене 0.0L

во случаи кога паѓаат вртежите околу/под 1000-1200 самата си дава гориво да не угасни од 0.3L

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #66 на: 10 Октомври 2017, 21:22:28 pm »
Лер само кога ја палам и кога чекам пред семафор.
Има ситуации кога е ПОБЕЗБЕДНО со ЛЕР !!
На пребукиран паркинг со коли на средина, каде може одеднаш пешак да ти излета,  возам со макс 30 и Лер и нога спремна за кочење..На мала брзина најбргу кочиш во ЛЕР !!
А имам гледано каако шутрак во гаража, ќе го залепеш мајсторот во ѕид, ја остаил во ПРВА, бадијала кочи, му вика мајсторот ИЗБАЦИ од брзина  >:(

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #67 на: 10 Октомври 2017, 22:04:11 pm »
Ако кочниците не се во состојба со леснотија да го совладаат моторот, тогаш нешто не чини со кочниците.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #68 на: 10 Октомври 2017, 22:34:48 pm »
Ако кочниците не се во состојба со леснотија да го совладаат моторот, тогаш нешто не чини со кочниците.
за да застанеш во МЕСТО мора или да угаснеш моторот или да ставиш во лер ( стиснеш куплунг)
Значи ситуациите со ЛЕР ги кажувам за мали брзине..Најпрост случај, ЛАЗЕЊЕ во колона...Јас користам систем  втора, лер,прикочување, пак малку втора итн...ептен ако застане колоната стојам па тргнувам со ПРВА...
Ситуација спуштање на блага низдолница а КОЛОНА километарска, со класична кола, нема серво кочници, нема серво волан ( Рено 4 ТЛ) ... несмее многу куплунг, може да се скине сајла...убацување во 3-та , изгасен мотор...Стиснеш куплунг оди надоли, пуштиш застане... и така 3км колона ...

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • Eбач на батерии :D
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #69 на: 10 Октомври 2017, 23:06:41 pm »
@nefer Јас сум природно смотан, али дај подобро објаснување за ситуацијата со мајсторот и шутракот.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10282
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #70 на: 11 Октомври 2017, 00:18:48 am »
Анласерот има огромент моментљлен торк, па и да држиш кочница притиснато ќе ја помести колата некој цм(десетина цм) а и кога е изгасен моторот практично не работи сервото за кочници, па така може при верглање иако држиш кочноца ако е во 1-ва да "рипне" колата. Ако донро разбрав.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #71 на: 12 Октомври 2017, 22:43:02 pm »
@nefer Јас сум природно смотан, али дај подобро објаснување за ситуацијата со мајсторот и шутракот.
на времето, кај локалниот мајстор чекав на ред а еден влагаше со 101 или слична кола, не се сеќавам сега, ама мајсторот стои до ѕидот од крајот на каналот и сака со рака да ја контролира колата до каде да оди за возачот да ја застане и изгаси... но муштеријата кој ја внесуваше колата  не ја избаци од брзина туку  лазеше со прва и куплунг,  па и поред кочење за момент го загрози мајсторот, кој се испаничи и му викна Избаци од брзина !!...
Инаку поодаамна гледам, сега обично самите мајстори си ја местат колата на канал, едино ако муштеријата добро знае како треба... башка што во лер кога е колата може и лесно да се потурне и точно да се намести во прецизна положба...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #72 на: 12 Октомври 2017, 22:44:04 pm »
Тоа поприлично нема врска со терање у лер на удолница.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #73 на: 12 Октомври 2017, 23:22:09 pm »
Удолница само у 4та и 5та со полна гас. Затоа што само на удолница ми е брза колата.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #74 на: 13 Октомври 2017, 20:18:51 pm »
Тоа поприлично нема врска со терање у лер на удолница.
така е, ама имаше постови дека лер воопште не се користи, само за во место... а тоа не би се сложил...
Дискутабилно е возењето во градска колона, посебно со постари возила со механички сајли за куплунг... Иначку школски е тргнување со Прва, а кој знае тргнува и со Втора, посебно ако има минимална раздвиженост или блага низдолница, да не зборувам дека и на замрзнато е многу опасно и тргнување и возење со ПРВА, лесно може возилото да се изврти а во услови со паркирани возила на средина на паркинг ете проблеми