Автор Тема: Катализатор!  (Прочитано 14980 пати)

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Катализатор!
« Одговори #15 на: 14 Ноември 2011, 00:33:16 am »
Сега голфот е Еуро 0 без катализаторот  ;D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Катализатор!
« Одговори #16 на: 14 Ноември 2011, 01:05:06 am »
Сега голфот е Еуро 0 без катализаторот  ;D
Demek so katalizatorot bese poaren,abe ajde  :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Катализатор!
« Одговори #17 на: 14 Ноември 2011, 01:46:40 am »
so katalizatorot mislam deka ke sviri i buci malce poveke ko sto kaza prof radi rezonantni zvuci, i kaj mene e skrsen samo ali nabrzo ide cevka zavarena, sekade na site forumi pod poimot decat ne se krsi samo lonecot vnatre tuku si stvaat lugeto cevka valjda ima vrska  ;)
a saketo od vnatre go frli ili go sitna? slusav deka nekoj go kupuval po 20 evra....

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Катализатор!
« Одговори #18 на: 14 Ноември 2011, 08:46:35 am »
Ако е катализаторот е од монолитна керамика тогаш мислам дека нема што да продадеш :) , али ако е со плочи од платина и тоа како ќе го продадеш.
Обично на постарите возила катализаторот е од керамика.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Катализатор!
« Одговори #19 на: 14 Ноември 2011, 10:09:17 am »
Не е така Оги ;) Керамички се изработуваат со најсовремена технологија во Џонсон Мети, како и метални. Значи не се тие плочи од платина, туку се метални мрежи - премачкани со платина и др. Обично ги користат моторциклите, мада ги користат и автомобилите, поготово спортските. Исто така и керамиката се премачкува со платина и остало ... Знам, пошто соработуваме со фирмата, а имам и пријатели во производството и тн.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Катализатор!
« Одговори #20 на: 14 Ноември 2011, 11:27:54 am »
Може да сум грешка за ова ама така имав читано, дека сега новиве се со метални плочи. :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10271
Одг: Катализатор!
« Одговори #21 на: 15 Ноември 2011, 22:10:54 pm »
Абе да им го наредам ја нив, она ќумбињана маме ебаваат они мене ме заебаваат со сонди и катализатори срања. Одма се би исекол тоа, ама кај алфиве многу лош звук даваат иначе ќе беше фрлено све тоа до сега.
izgleda ne e samo radi ekologijata... i zvukot i pritisoci nekoj si vo auspuhot.. inace ja si stajv nov katalizator, mn mirno raboti a i ne straka mnogu

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Катализатор!
« Одговори #22 на: 15 Ноември 2011, 22:24:33 pm »
Абе да им го наредам ја нив, она ќумбињана маме ебаваат они мене ме заебаваат со сонди и катализатори срања. Одма се би исекол тоа, ама кај алфиве многу лош звук даваат иначе ќе беше фрлено све тоа до сега.
izgleda ne e samo radi ekologijata... i zvukot i pritisoci nekoj si vo auspuhot.. inace ja si stajv nov katalizator, mn mirno raboti a i ne straka mnogu

Јас ќе го враќам катализаторот на кола...Ептен чади и кој и да ме допре ме прашува да не се пореметила компресијата нешто...Плус граната да ја санирам и се надевам ќе се изедначи звукот.

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Катализатор!
« Одговори #23 на: 15 Ноември 2011, 23:07:21 pm »
Кај мене  воопшто не чади  ;)
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Катализатор!
« Одговори #24 на: 15 Ноември 2011, 23:19:39 pm »
Изглеа си имам некој поголем проблем со дихтунгот на главата, или ми губи вода од негде. Така пишуваше, дека decat покажува многу брзо ако моторот има некои си мани.
Прво да го вратам катализаторот назад па ќе видиме понатаму.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Катализатор!
« Одговори #25 на: 16 Ноември 2011, 01:30:54 am »
Изглеа си имам некој поголем проблем со дихтунгот на главата, или ми губи вода од негде. Така пишуваше, дека decat покажува многу брзо ако моторот има некои си мани.
Прво да го вратам катализаторот назад па ќе видиме понатаму.
Мартин,кај бензиските мотори со изваден катализатор на ладно време многу чади назад
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Катализатор!
« Одговори #26 на: 16 Ноември 2011, 10:56:25 am »
некаде читав дека најдоцна на 160.000км (100.000 миљи) се менува ламбда сонда ... е сега ако не се менува можеби тоа има реперкусии на Катализаторот ??
...инаку комшијата што живее во Берлин  уште пред 5-6години едвам го шитна стариот мерцедес (без катализатор), бидејќи регистрацијата таму била со 1000 евра годишно поскапа за возила без катализатор ??... од друга страна ми кажуваше дека во Берлин ималу луѓе уште возеле Вартбурзи, мислам бензински, башка двотактни олдтајмери... но можно е во олдтајмерите да вградуваат катализатор... всушност битна се гасовите на технички преглед... во Хрватска е многу лошо за возила кој се фабрички со катализатор, ако гасовите не се добри по строгите норми ... тешко се поминува технички, обично со мито... а тие со 101, југо и слично поминуваат на технички без проблем, тие немаат фабрички вграден  катализатор и други норми се за нив, само да не дува позади плаво како двотактен..Но сега со влезот во ЕУ мислам ќе им дојде крајот и на нив...

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Катализатор!
« Одговори #27 на: 16 Ноември 2011, 11:04:54 am »
Кај нас нема да има такви норми за катализатор и така не влагаме во ЕУ ;D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Катализатор!
« Одговори #28 на: 16 Ноември 2011, 13:53:10 pm »
Мартин,кај бензиските мотори со изваден катализатор на ладно време многу чади назад

Вреди да се провери, можно е и да продувало нешто, да се пореметила компресија... Ако е така, ќе те загрнам од среќа :D

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Катализатор!
« Одговори #29 на: 20 Ноември 2011, 21:34:02 pm »
Веке подолг период чек енџн сијаличката се вклучува од време на време. Претпоставував дека проблемот е во сондата, ја ставија колата на дијагностика и испадна дека проблемот е нешто во катализаторот, најверојатно е скршен. Веке подолго време ја возам колата така, не сум приметил некоја разлика во работата на моторот, се си е нормално. Има ли шанси да има некои последици од тоа што сум ја возел така и има ли шанси да предизвика некој проблем ако продолжам да ја возам така без да го сменам катализаторот. Колата е Пунто 1.2 16в 2002г. со поминато 121000км.