Автор Тема: PROBLEM SO KLINAST REMEN - Seat Ibiza 1.4 6L  (Прочитано 2932 пати)

Отсутен metode2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
PROBLEM SO KLINAST REMEN - Seat Ibiza 1.4 6L
« на: 30 Ноември 2013, 23:30:53 pm »
Mi se sluci edna nesekojdnevna slucka. Ja startuvam kolata i samo sto zapali mi pretropa nesto pod hauba i za 2 sekundi motorot izgasi a na salt tablata mi svetna sijalicka ne zabelezav koja. Posto u maalo se vrtat eden kup macki okolu kontenjerive za gubre pretpostaviv deka pod haubata imalo nekoja macka, i toa se sluci . Ja otvaram haubata i sto da vidam delovi od vlakna od mackata okolu klinastiot remen a istiot vo dolniot del pretpostavuvam okolu vodnata pumpa (ne sum siguren do kraj za ova) e izvaden od lezisteto. Kolava ja ostaviv da prespie do utre pa utre da vidam sto ponatamu. Neznam imam nekoe loso pretcustvo dali slucajno se ima nesto potreseno na motorot (glavata ili nesto drugo nedaj boze), no ostavam utre da vidam potocno.
Dali nekoj imal nekoja vakva nesekojdnevna slucka, pa da mi dade nekoi nasoki sto panatamu .

Odnapred bagodaram   

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: PROBLEM SO KLINAST REMEN - Seat Ibiza 1.4 6L
« Одговори #1 на: 30 Ноември 2013, 23:41:23 pm »
Кај овие мотори водната пумпа не е на ребрастиот каиш? А тој па треба да е затворен во свое куќиште за да не се дешаваат баш вакви работи.
Ајде, нека прочитаат сеатџии и воксвагенџии и нека кажат.

Ти посакувам најлесно и најефтино сценарио.

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • ECU rejected...
Одг: PROBLEM SO KLINAST REMEN - Seat Ibiza 1.4 6L
« Одговори #2 на: 01 Декември 2013, 00:00:11 am »
Mi se sluci edna nesekojdnevna slucka. Ja startuvam kolata i samo sto zapali mi pretropa nesto pod hauba i za 2 sekundi motorot izgasi a na salt tablata mi svetna sijalicka ne zabelezav koja. Posto u maalo se vrtat eden kup macki okolu kontenjerive za gubre pretpostaviv deka pod haubata imalo nekoja macka, i toa se sluci . Ja otvaram haubata i sto da vidam delovi od vlakna od mackata okolu klinastiot remen a istiot vo dolniot del pretpostavuvam okolu vodnata pumpa (ne sum siguren do kraj za ova) e izvaden od lezisteto. Kolava ja ostaviv da prespie do utre pa utre da vidam sto ponatamu. Neznam imam nekoe loso pretcustvo dali slucajno se ima nesto potreseno na motorot (glavata ili nesto drugo nedaj boze), no ostavam utre da vidam potocno.
Dali nekoj imal nekoja vakva nesekojdnevna slucka, pa da mi dade nekoi nasoki sto panatamu .

Odnapred bagodaram   

Штом знаеш дека има мачки у маало, знаеш и дека зимно време секогаш си наоѓаат засолниште кај што е најтопло - под мотор на тазе возена кола. Следен пат ако не ти е тешко можеш само да тропнеш по гумата пред да влезеш у кола и да ја запалиш, сигурно нема да ти одземе многу време. Совет за твојот трошок а и за животинчето.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: PROBLEM SO KLINAST REMEN - Seat Ibiza 1.4 6L
« Одговори #3 на: 01 Декември 2013, 02:03:49 am »
Mi se sluci edna nesekojdnevna slucka. Ja startuvam kolata i samo sto zapali mi pretropa nesto pod hauba i za 2 sekundi motorot izgasi a na salt tablata mi svetna sijalicka ne zabelezav koja. Posto u maalo se vrtat eden kup macki okolu kontenjerive za gubre pretpostaviv deka pod haubata imalo nekoja macka, i toa se sluci . Ja otvaram haubata i sto da vidam delovi od vlakna od mackata okolu klinastiot remen a istiot vo dolniot del pretpostavuvam okolu vodnata pumpa (ne sum siguren do kraj za ova) e izvaden od lezisteto. Kolava ja ostaviv da prespie do utre pa utre da vidam sto ponatamu. Neznam imam nekoe loso pretcustvo dali slucajno se ima nesto potreseno na motorot (glavata ili nesto drugo nedaj boze), no ostavam utre da vidam potocno.
Dali nekoj imal nekoja vakva nesekojdnevna slucka, pa da mi dade nekoi nasoki sto panatamu .

Odnapred bagodaram   

пукнато нешто или растресено нема да ти се деси сигурно... во нај лошо сценарио ке имаш скинат каиш... во нај добро само изместен каиш... колата ти изгасила зашто каишот запнал, а тој е поврзан на радилица и со самото тоа (запињањето) го изгасили и моторот. тоа што ти светнало на шалт табла, нај веројатно е акумулаторот-сијаличката црвена...

викни мајстор, нека го види каишот, ако е ок, турај, носи колата на перење мотор и како што ти рече писториј, да ти влезе во навика, на ладен период во годината, пред да влезеш во кола шутни на гума или чукни со прст во крило-хауба, да ги избркаш евентуално ако се засолниле...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен metode2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: PROBLEM SO KLINAST REMEN - Seat Ibiza 1.4 6L
« Одговори #4 на: 01 Декември 2013, 10:14:46 am »
Sega ja vidov ubavo na dnevno svetlo, izmesten e samo remenot vo delot na zupcanikot koj najverojatno odi na radlicata, da tocno e mi se zapali svetloto od akumulatorot pred da ugasi. Samo gledam remenot od polovina e ispadnat od lezisteto i e navlezen vo zastitniot kapak za rebrastiot remen. Viknav eden maalski mastor pa da vidam utre sto ke mi kaze. So gospod napred samo da nema nesto na motorot.

Fala vi za utehata.

Pozdrav :)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: PROBLEM SO KLINAST REMEN - Seat Ibiza 1.4 6L
« Одговори #5 на: 01 Декември 2013, 11:16:04 am »
Ако е клинестиот каиш, нема да има никаква штета, евентуално само каиш да се смени и да се испере моторот од мачката ако е сомелена.

Отсутен metode2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: PROBLEM SO KLINAST REMEN - Seat Ibiza 1.4 6L
« Одговори #6 на: 01 Декември 2013, 17:24:21 pm »
Za moja sreka ispadna se dobro, go namestivme klinestiot remen so butkanje vo 5-ta brzina mo malku i so stravciger go vrativme povtorno vo leziste. Sega se e ok iako celiot motor e so ostatoci od krznoto od mackata. Sepak fala vi na site za dadenite preporaki. Od utre pred vleguvanje trop trop po hauba  ;D za sekoj slucaj .

Pozdrav decki


Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Re: PROBLEM SO KLINAST REMEN - Seat Ibiza 1.4 6L
« Одговори #7 на: 01 Декември 2013, 17:42:34 pm »
Баш ми е мило што се заврши без последици.

И не заборавај троп, троп!

И јас имам мачка стално под кола, само бега кога ќе титне алармот. Ах да можам да ја фатам.....

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: PROBLEM SO KLINAST REMEN - Seat Ibiza 1.4 6L
« Одговори #8 на: 01 Декември 2013, 18:59:58 pm »
Za moja sreka ispadna se dobro, go namestivme klinestiot remen so butkanje vo 5-ta brzina mo malku i so stravciger go vrativme povtorno vo leziste. Sega se e ok iako celiot motor e so ostatoci od krznoto od mackata. Sepak fala vi na site za dadenite preporaki. Od utre pred vleguvanje trop trop po hauba  ;D za sekoj slucaj .

Pozdrav decki


Од утре лешинари и бели црви ќе бркаш од под хауба - ако не ги испереш остатоците од животињата :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: PROBLEM SO KLINAST REMEN - Seat Ibiza 1.4 6L
« Одговори #9 на: 02 Декември 2013, 09:57:31 am »
ладно е симо. конзервирани се сега за сега, како у замрзивач да ги турил... од март тоа...


уствари, кога ке почне да вози, ке ги загрее... лошо...


иди друже, пери моторот во перална... прежали 200-300 денари нека ти го заперат. и после тоа извози го убаво, да се крене температура на максимум, да се упали перка.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен metode2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: PROBLEM SO KLINAST REMEN - Seat Ibiza 1.4 6L
« Одговори #10 на: 02 Декември 2013, 22:58:18 pm »
Moze moze edno perenje na motor ke mu praam, malku dezinfekcija ama i malku lanatce okolu kontenjeri pa da bidat site komsii mirni od izbivanje na remen, ne samo jas. Bidna so bidna. ;D
 

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: PROBLEM SO KLINAST REMEN - Seat Ibiza 1.4 6L
« Одговори #11 на: 02 Декември 2013, 23:39:32 pm »
не биди кретен со ланатата, претпоставувам се заебаваш