Автор Тема: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas  (Прочитано 26909 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #30 на: 29 Јуни 2016, 22:10:16 pm »
Или е за бензин или е за бензинските испарувања, и води до рециркулаторот на бензински испарувања. Како и да е, не е добро да е притиснато.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #31 на: 29 Јуни 2016, 22:12:17 pm »
Не е бензин тоа е за бензински испарувања и благе везе нема со сецкањето. Си решил нешто што нема ни да го приметиш, но ова главново што прашуваш не е решено со сигурност

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #32 на: 29 Јуни 2016, 22:22:46 pm »
Da ne e reseno,kolata uste si secka ne znam kako da go resam problemot vi sto mislite do sto moze da bide,ne znam kaj kogo da ja odnesam

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #33 на: 29 Јуни 2016, 22:33:10 pm »
Јас се сомневам на 4 работи: Изместена мапа од плинот (пробај ресетирај го еку-то, извади клеми од акумулатор преку ноќ и вози на бензин некои 400-500км), МАФ сензор, клапна или ЕГР. Или комбинација од повеќе од овие работи.

Едит: Може и сензор за температура (обично се наоѓа на куќиштето од термостатот).
« Последно менување: 29 Јуни 2016, 22:44:32 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #34 на: 30 Јуни 2016, 22:21:06 pm »
Абе читајте човекот што ви пишува аман, какви свеќици какви кабли.

Палењето проверено е? Сензорот за брегаста? Изгледа како рано да пали. Провери ламбда сонди, провери катализаторот во каква состојба е. И во лер ли прави исто? Исто ли е кога е загреана и кога е ладна?

Go otvoriv zastitniot kapak kaj palenjeto gledam na bregastite crtkite se vo linija a ne mozev na radilica da vidam treba sve da se rastura a nemam alat toa da go rabotam,i treba nekoj sto se razbira da go proveri imam slusano deka se proveruvalo i na nekakov aparat
Sondata ja smeniv porano mi svetna cekot i kaza na kopjuter,staviv nova BOSCH i ot togas ne sveti cekot

Prvo palenje na sabajle koga e pod sauh drzi na 1500 obrt. se oseka kako da drma na volanot ama ne mnogu nekad go ima nekat ne, kako da trokira po malku i posle isceznuva i koga ke gi spusti obrtaite ke ja stisnam na gas prefrla na plin i kako da ne ja prima gasta trokira nekolku pati ke ja stisnam trba malku da zagree i posle si ja prima.

A si secka isto koga e ladna i zagreana,
 koga e ladna togas i secka i ripa po nekogas, isto e ripkanjeto koga palis kola na turkanje e taka ripka koga ke i ja pustis gasta ili ako ja drzis konstatno na 1800 obrt.
 

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #35 на: 01 Јули 2016, 00:23:41 am »
Провери ја усисната грана, ништо чудно и таа да ти е запушена. Кај мене е прилично гнасна, бар во делот под клапната, а имам поминато 62500km. Провери дали ти функционира twinport-от, дали со додавање на гас се поместува пластичната лента прикажана на сликава под бр.2.


Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #36 на: 01 Јули 2016, 09:46:43 am »
Провери ја усисната грана, ништо чудно и таа да ти е запушена. Кај мене е прилично гнасна, бар во делот под клапната, а имам поминато 62500km. Провери дали ти функционира twinport-от, дали со додавање на гас се поместува пластичната лента прикажана на сликава под бр.2.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Kaj mene ne e twinport

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #37 на: 02 Јули 2016, 01:32:16 am »
Грешка во чекори, не пиша која година ти е, мислам дека во Astra Classic II е Twinport. Провери си ја ти граната сепак.

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #38 на: 04 Јули 2016, 22:59:51 pm »
Da ne ima nesto vrska i akomulatorot kolata sto secka,
stariot mi bese GM 55 ah. i go smeniv so nov EXIDE 60 ah.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #39 на: 04 Јули 2016, 23:05:29 pm »
Како може да не е твинпорт твојата?

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #40 на: 04 Јули 2016, 23:08:22 pm »
Јас се сомневам на 4 работи: Изместена мапа од плинот (пробај ресетирај го еку-то, извади клеми од акумулатор преку ноќ и вози на бензин некои 400-500км), МАФ сензор, клапна или ЕГР. Или комбинација од повеќе од овие работи.

Едит: Може и сензор за температура (обично се наоѓа на куќиштето од термостатот).

kako da proveram dali klapnata e ispravna,i jas pretpostavuvam da ne e klapnata i na prvo paleneje koga e ladna kolata ne treba da gi drzi obrtaite na 1500 ,pravilno treba da gi drzi na 1200 toa do sto moze da bide

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #41 на: 04 Јули 2016, 23:11:41 pm »
pa ne e tvinport kaj mene e astra g 1.4 16v 2000g

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #42 на: 05 Јули 2016, 09:11:37 am »
Јас се сомневам на 4 работи: Изместена мапа од плинот (пробај ресетирај го еку-то, извади клеми од акумулатор преку ноќ и вози на бензин некои 400-500км), МАФ сензор, клапна или ЕГР. Или комбинација од повеќе од овие работи.

Едит: Може и сензор за температура (обично се наоѓа на куќиштето од термостатот).

kako da proveram dali klapnata e ispravna,i jas pretpostavuvam da ne e klapnata i na prvo paleneje koga e ladna kolata ne treba da gi drzi obrtaite na 1500 ,pravilno treba da gi drzi na 1200 toa do sto moze da bide
На 1500 обратаји работи под саук кога е ладна,јас ја имам истата кола со истиот мотор,ја имам 6 години и тоа е 1 од причините шо не ставам плин на колата  ;D односно да избегнам 1 од проблемите шо го имаш ти  :)

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #43 на: 05 Јули 2016, 10:33:50 am »
Јас се сомневам на 4 работи: Изместена мапа од плинот (пробај ресетирај го еку-то, извади клеми од акумулатор преку ноќ и вози на бензин некои 400-500км), МАФ сензор, клапна или ЕГР. Или комбинација од повеќе од овие работи.

Едит: Може и сензор за температура (обично се наоѓа на куќиштето од термостатот).

kako da proveram dali klapnata e ispravna,i jas pretpostavuvam da ne e klapnata i na prvo paleneje koga e ladna kolata ne treba da gi drzi obrtaite na 1500 ,pravilno treba da gi drzi na 1200 toa do sto moze da bide
На 1500 обратаји работи под саук кога е ладна,јас ја имам истата кола со истиот мотор,ја имам 6 години и тоа е 1 од причините шо не ставам плин на колата  ;D односно да избегнам 1 од проблемите шо го имаш ти  :)

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

i nemoj da se lazes da stavas,ako sakas da ja upropastis kolata stavi,i sum kazal veke kola na plin nikat.
 Jas go mislev istoto pred da stavam plin deka ke ja upropastam kolata i mnogu drugi mi go velea istoto,ama se odluciv poradi skapoto gorivo i sto pravam pogolema kilometraza

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #44 на: 05 Јули 2016, 11:24:04 am »
Свашта. Се повеќе коли од фабрика излегуваат со плин. А тоа што вие го купувате најефтиниот турски/полски уред, монтирате кај приучени мајстори за тоа кој ви е крив? Си бара малку повеќе ангажман на почетокот да се намести како што треба и после само редовно одржување без никакви проблеми.

Јас веќе 50.000км на плин без ниеден проблем, Благоја веќе 160.000км на плин без никаков проблем, комшијава со 147 1.6 таксист на плин многу проблеми но ниеден поврзан со плинот. 10.000км си надмашил промена на филтер па после плинот ти бил крив и никад веќе? За се треба грижа и одговорност во животот, од кола, до деца, до жена, до компјутер, до куќа...Што и да запуштиш веќе нема да те сака.