Автор Тема: Estate VS MPV - Игра на простор  (Прочитано 64567 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #420 на: 04 Ноември 2019, 09:12:11 am »
Златна фиеста секаде ја собира и без сензори. Бенвето мислам дека е 5.12м и секаде ми е проблем да го паркирам поради должина, а често и ради ширината. Има секаква помош при паркирање од сензори до камера и 360 ама невозможно е поради немање простор. Со фиестата секогаш се наоѓа место каде што поголемите браќа не ги собира. Паркинзите по европа па и кај нас се превени според некои по стари стандарди, а во последниве години возилата доста пораснаа ша од тука се јадуда проблемот.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk



4.9 m

Паркинзите се секаде стандар 2.5 х 5 м
Тие за паралелно се нешто подолги и потесни . 2х6 м

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #421 на: 04 Ноември 2019, 09:36:15 am »
Дека е проблем понекогаш е, дека понекогаш треба повеќе маневри, треба маневар или два плус, ама па тоа е компромисот, со хеч понекогаш ќе се паркираш полесно и ќе имаш маневар или два помалку ама затоа немаш толку простор како првиве. Што првиве не ги прави полоши од вториве, само понекогаш а можеби и никогаш попроблематични за паркирање.
Инаку ако некој толку му е проблем паркингот или маневрирањето, тогаш еве топло му препорачувам Сузуки Целерио, нема каде не го собира, ама па и мене едвај ме собира во него.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #422 на: 04 Ноември 2019, 10:32:21 am »
Уште еднаш ОТ :)

Еве, денес на работа се пикнав измеѓу две коли со кола од 4.3m, кнап. Имаше уште неколку места но за помали коли.
Да имав подолга кола за 10cm ќе требаше да барам друго место многу подалеку, со ризик некој да бара правда (демек, негово место) и да издишува гуми. (Се има случувано).

Сепак, останува на личен избор во зависност од потребите, но мора да се живее со фактот дека подолга кола е лимитирачки фактор за паркирање.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #423 на: 04 Ноември 2019, 10:49:15 am »
Сите мажи се фалат со подолги, вие за пократки сте се запнале.
И после кукате за тие 2cm ;D
ПС: Passat B5.5 Variant е пократок од седанот, затоа си ќутам јас :D

Присутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6415
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #424 на: 05 Ноември 2019, 09:47:52 am »
Искрено не ја разбирам фамата околу паркинг и големо возило. Единствено кога дугачко возило може да ми биде проблем е паралелно паркирање мада тоа мене ми значи 0.05% при избор на ново возило. И да имам доволно простор на релативно мало паркинг место секогаш го избегавам заради куртони што ќе ти ја изгребаат колата, дали било браникот малце, дали некој вози со кука позади и курот го боли за паркинг и ќе ти ја свитка регистрацијата и искрши браникот, или па некој до тебе се паркирал и отвора врата како да нема возило до него.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #425 на: 05 Ноември 2019, 09:51:10 am »
Искрено не ја разбирам фамата околу паркинг и големо возило. Единствено кога дугачко возило може да ми биде проблем е паралелно паркирање мада тоа мене ми значи 0.05% при избор на ново возило. И да имам доволно простор на релативно мало паркинг место секогаш го избегавам заради куртони што ќе ти ја изгребаат колата, дали било браникот малце, дали некој вози со кука позади и курот го боли за паркинг и ќе ти ја свитка регистрацијата и искрши браникот, или па некој до тебе се паркирал и отвора врата како да нема возило до него.

За паралелно паркирање менува доста должината иако на малку локации има такво паркирање во Скопје.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #426 на: 05 Ноември 2019, 11:09:52 am »
Не е само Скопје светот.

Нејсе, дека поголемо возило е проблематично, проблематично е.

Ама затоа постојат камери и сензори и останати помагала. И да, сите ние знаеме да возиме и не ни требаат, ама дека е полесно со нив, полесно е, да не се лажеме.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #427 на: 05 Ноември 2019, 12:11:39 pm »
Ете што треба да пишат љубителите на голем гепек наместо да кажуваат дека нема разлика меѓу мала и голема кола.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #428 на: 05 Ноември 2019, 13:28:20 pm »
Да се разбереме, јас би ставил камера за паркирање и на најмалата кола. Повторно - полесно е.

Присутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6415
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #429 на: 05 Ноември 2019, 13:31:36 pm »
На пример, тојота јарис нова што ја возев неколку пати нема паркинг сензори но имаше задна камера, корисно е ама малце чудно без сензори.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #430 на: 05 Ноември 2019, 13:38:39 pm »
Да се разбереме, јас би ставил камера за паркирање и на најмалата кола. Повторно - полесно е.
Апсолутно!

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #431 на: 05 Ноември 2019, 13:40:48 pm »
За паркирање без помагала битно е да има што е можно поправилна гемотерија каросеријата, особено назад. Со Меганот караван многу посигурно се паркирав без да ја добра дури и во простори во кои изгледаа дека нема можност да се напика, само со користење на страничните ретровизори. Волвото иако е кратко и далеку покомпактно се случува да допрам со тоа пластиките до некој браник.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #432 на: 05 Ноември 2019, 14:08:46 pm »
И секако, покрај сите фактори, еден од битните (според мене) е чија е колата која треба да се паркира. На мојата сум навикнат и немам никаков проблем, точно ја знам формата, оддалеченост... без камери и сензори можам да ја залепам ептен блиску до било каква препрека (Пасат). На татко ми Корсата еднаш ја подзалепив со регистрацијата на една ограда/ѕид... :)
А најмногу ми се смееле кога почнав да плукам по Цитроен Ц1 дека ми е тежок за паркирање, дека ништо не гледам од него, освен широки ступчиња и мали џамчиња :)
Навика.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #433 на: 05 Ноември 2019, 14:30:00 pm »
И ова мислам дека треба да се спомне во темата додека вие се паркирате :D

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Estate VS MPV - Игра на простор
« Одговори #434 на: 05 Ноември 2019, 15:37:31 pm »
Да се разбереме, јас би ставил камера за паркирање и на најмалата кола. Повторно - полесно е.
Америка си донесе таков закон.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.