Автор Тема: Брисачи  (Прочитано 331670 пати)

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3665
Одг: Брисачи
« Одговори #1290 на: 21 Април 2017, 18:24:42 pm »
Земав еден Валео и еден Праксис, па ќе видиме кој ќе трае подолго и дали вреди да се плати повеќе за бришач
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Брисачи
« Одговори #1291 на: 21 Април 2017, 18:37:18 pm »
Овластен сервис?
Moже и поефтино да пројдеш! Вреди да се провери.

Отсутен Cranium

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 938
Одг: Брисачи
« Одговори #1292 на: 24 Април 2017, 00:16:49 am »
Овластен сервис?

5500 :D

Здраво, порачав Bosch Aerotwin за леонот во Рели Рејсинг но веќе 3 недели ги чекам и денес ми се јавија дека во среда пак ќе порачале па пак 7до 10 дена да стигнат. Па прашањето ми е дали знаете друго место каде може да се купат 65ка со 40ка валда, бидејќи премногу време чекам..

Овие се нешто официјално во поглед на Бош: https://www.facebook.com/bisoilmk/

А и овие треба да држат такви работи: Bosch Service MK

Ќе видам утре со BisOil а Boschservice немаат и неможеле да порачаат

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Брисачи
« Одговори #1293 на: 24 Април 2017, 07:00:44 am »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: Брисачи
« Одговори #1294 на: 24 Април 2017, 18:07:39 pm »
Јас веќе подолго време си купувам Lucas и брисачи и сијалици за фарови. Резултат: брисачите траат исто толку како порано што користев champion/praxis, а се малку и поевтини, сијалиците траат подолго од bosch/praxis.
Зини да ти кажу.

Отсутен Cranium

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 938
Одг: Брисачи
« Одговори #1295 на: 07 Мај 2017, 14:31:48 pm »
Си купив Bosch Aerotwin, први импресии одлични но ќе видиме како ке се покажат во иднина :D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Брисачи
« Одговори #1296 на: 07 Мај 2017, 18:37:44 pm »
Ако не е тајна, шо пари се?

Ја најдов 600 и 450 мм, околу 45 евра коштаат двата, и тоа на акција :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Cranium

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 938
Одг: Брисачи
« Одговори #1297 на: 10 Мај 2017, 16:19:32 pm »
Ако не е тајна, шо пари се?

Ја најдов 600 и 450 мм, околу 45 евра коштаат двата, и тоа на акција :)

1240 MKD

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Одг: Брисачи
« Одговори #1298 на: 11 Октомври 2017, 17:33:35 pm »
Вреди да се инвестира повеќе пари за бришачи напред? До сега се што сум пробал преку сила 6 месеци и мора да се менува.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Брисачи
« Одговори #1299 на: 11 Октомври 2017, 17:39:15 pm »
Вреди, под услов да ги пазиш особено на зима (да не ги пушташ на шофершајбна што има остатоци од мраз на неа). Тоа ги ништи брисачите во принцип.

Исто, битно е и здравјето на шофершајбната, битно е да не е „мрсна“ од шампони со восок во нив. Си треба од време на време со алкохол да се избрише од надвор, да се отстранат восоците.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 978
Одг: Брисачи
« Одговори #1300 на: 11 Октомври 2017, 17:55:32 pm »
Кај нас кои се покажаа најдобро? Колата секогаш ја перам комплетно со висок и може и да се мрсни. А зимно време, фак ит :)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Брисачи
« Одговори #1301 на: 11 Октомври 2017, 17:59:39 pm »
Кај нас кои се покажаа најдобро? Колата секогаш ја перам комплетно со висок и може и да се мрсни. А зимно време, фак ит :)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk



Мрсно може да е стаклото, не брисачите... Иначе најдобри се знае, Бош и Валео најскапите, 1500-1800 денари пар. Ако е „фак ит“ во зимно време, задржи се на средна класа брисачи подобро, не си џиткај пари за џабе. :) Јас сум прилично задоволен од Bosch обичните, со метална рамка, 1 година издржаа а коштаат скромни 500 денари, Морам да напоменам дека стаклото кај мене не е воопшто закривено, прилично рамна шофершајбна има Ксарата, па не страдаат ни гумиците од искривување :). Мене не ми сметаат металните рамки, ама има луѓе што не ги сакаат.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Брисачи
« Одговори #1302 на: 11 Октомври 2017, 18:25:42 pm »
За подобро бришење и подолго траење на брисачите, еднаш месечно пребришете ги со влажна крпа. Ќе се изненадите колку ѓубре се собира на нив што ем ги кине, ем и на нови брисачи прави да остануваат линии при бришење. Ќе ги осетите ситните прашинки на прсти додека чистите.

Јас моите ги немав зачистено неколку месеци, и сега искочив набрзина да ги забришам, еве ја крпата...



Ова се втори брисачи на Голфот. Првите тераа долго.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Брисачи
« Одговори #1303 на: 11 Октомври 2017, 18:50:57 pm »
Јас сметам дека брисачите не треба да се бришат наменски, бидејќи имаат на нив графитна прашина што ја штити метлицата од дехидрирање. Можда грешам.

П.С. Може муабетов да се префрли во темата Брисачи.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Брисачи
« Одговори #1304 на: 11 Октомври 2017, 19:45:24 pm »
Може и да си во право, не знам. Само знам дека секогаш после зачистување бришат значително подобро. На времето некаде прочитав дека океј е да се пребришат со нешто масно од време на време, и веднаш после тоа убаво да се избришат за да задржат флексибилност. Колку е тоа валидно не знам.