Автор Тема: Далечински контроли и начини на заклучување на возилата  (Прочитано 6031 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #15 на: 20 Септември 2015, 22:25:37 pm »
Ти никаде не напиша дека има сензори кога работи колата, т.е не обрнав внимание на цитатот кој си го пишал на енглески.
У тој случај е друг муабетот, ама веројатно има нешто освен само активирање на софтвер од кај дилерот.
За да бидат активни и тие, треба контролата да е под напон, па можеби веројатно тоа им правело проблем, или не е препорачливо да биде.
Је*ем ли ги.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Далечински контроли и начини на заклучување на возилата
« Одговори #16 на: 20 Септември 2015, 23:24:10 pm »
Се заклучува, ама ако држиш подолго на отклучено, се отвораат прозорите (кои за чудо, не можеш римоут да ги затвориш, некој сикјурити булшит, демек да не стиснеш рука на дете ако во кола, за разлика од 159, Брера има и затварање). Исто така ако го отклучиш гепекот, останува отклучен.
 

Хм. Би требало да може софтверски да се реши тоа, проверете со Жарко. Кај мене на купон корозија со трет мотор и еве сега веќе 12-та турбина на дугме се отвараат и затвараат прозорите, и ако го отклучам само багажникот, кога ќе го затворам се заклучува.
Како се отвараат? На копчето за отклучување држиш?

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг:
« Одговори #17 на: 20 Септември 2015, 23:31:35 pm »
Аха. Со држење се затвараат.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Далечински контроли и начини на заклучување на возилата
« Одговори #18 на: 21 Септември 2015, 00:20:21 am »
Ти никаде не напиша дека има сензори кога работи колата, т.е не обрнав внимание на цитатот кој си го пишал на енглески.
У тој случај е друг муабетот, ама веројатно има нешто освен само активирање на софтвер од кај дилерот.
За да бидат активни и тие, треба контролата да е под напон, па можеби веројатно тоа им правело проблем, или не е препорачливо да биде.
Је*ем ли ги.

Sorry, пропуст мој што не спомнав, очекувајки од цитатот да биде јасно. Како и да е, следното одење код дилера, ќе видиме што ќе кажат на тоа поле. Мене побитно ми е затворањето на прозорите од отварењето, пошто ако заборавам отворен прозор, далеку поедноставно е на даљинско да ги затворам отколку пак да влезам во кола, да ставам клуч во брава, да кренам на копче, па пак да излезам и да заклучам. Дури и афтермаркет решение (некои аларми го имаат ова) е добра ствар.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ZokiPet

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 332
Одг: Далечински контроли и начини на заклучување на возилата
« Одговори #19 на: 21 Септември 2015, 01:15:13 am »
Кај мене БМВто не се заклучува само ако случајно го отклучам а не отворам врата.

хм, би требало да се заклучи. има опција на БЦ со која се штелува по колку време да се заклучат пак вратите.
Пробај расчепкај упатство, треба да ја најдеш таа опција.

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6632
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #20 на: 21 Септември 2015, 08:02:25 am »
Упатствата ми се на германски, до сега не сум приметил дека се заклучуваат. Стаклата одат горе доле со држење на копчето. Пред некое време пробав дали на заклучена кола можам да отворам од внатре, не може, така да членот tjolie имаше право кога ја пиша случката со неговото бмв.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Далечински контроли и начини на заклучување на возилата
« Одговори #21 на: 21 Септември 2015, 08:30:12 am »
Мене побитно ми е затворањето на прозорите од отварењето, пошто ако заборавам отворен прозор, далеку поедноставно е на даљинско да ги затворам отколку пак да влезам во кола, да ставам клуч во брава, да кренам на копче, па пак да излезам и да заклучам. Дури и афтермаркет решение (некои аларми го имаат ова) е добра ствар.

Замисли да заврне...Додека го направиш сето тоа, ке бидеш и ти љочка и по кола ке ти биде љочка и има све да испопцуеш :)
Подобро у тој случај да нема опција ни да се спуштат, кога не можеш ни да ги кренеш :)
Једино добро е за у лето, да ти се излуфтира колата ако ти е на пекол, минута тред да влезеш у неа :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6632
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #22 на: 21 Септември 2015, 08:35:33 am »
На полото имав опција за стаклата да одат горе доле со задржувањето на клучот, а немав далечинско.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Далечински контроли и начини на заклучување на возилата
« Одговори #23 на: 21 Септември 2015, 09:56:26 am »
Мене побитно ми е затворањето на прозорите од отварењето, пошто ако заборавам отворен прозор, далеку поедноставно е на даљинско да ги затворам отколку пак да влезам во кола, да ставам клуч во брава, да кренам на копче, па пак да излезам и да заклучам. Дури и афтермаркет решение (некои аларми го имаат ова) е добра ствар.


Замисли да заврне...Додека го направиш сето тоа, ке бидеш и ти љочка и по кола ке ти биде љочка и има све да испопцуеш :)
Подобро у тој случај да нема опција ни да се спуштат, кога не можеш ни да ги кренеш :)
Једино добро е за у лето, да ти се излуфтира колата ако ти е на пекол, минута тред да влезеш у неа :D
vw koga gi zatvaras prozorite,ako stavis raka(otpor) prekinuvaat so zatvaranjeto.
isto imas opcija da napravis tweak da ako zavrne,da se zatvorat prozorite sami.
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен ZokiPet

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 332
Одг: Далечински контроли и начини на заклучување на возилата
« Одговори #24 на: 21 Септември 2015, 10:13:36 am »
Упатствата ми се на германски, до сега не сум приметил дека се заклучуваат. Стаклата одат горе доле со држење на копчето. Пред некое време пробав дали на заклучена кола можам да отворам од внатре, не може, така да членот tjolie имаше право кога ја пиша случката со неговото бмв.

Aко е модел пред Септември 2005 изгледа тоа само со рекодирање може да се направи, а на моделите по Септември 2005 може да се вклучи од БЦ.

бтв. што е таа случка со неможноста да се отклучат вратите од внатре?
Кај мене на прво повлекување на рачето за отворање не се случува ништо, на втор пат се отвора нормално.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Далечински контроли и начини на заклучување на возилата
« Одговори #25 на: 21 Септември 2015, 21:01:11 pm »
Убава опција е отварањето. Летно време кога колата е огорена дур се приближуваш ги отвараш сите прозори и излегува пеколниот воздух.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Далечински контроли и начини на заклучување на возилата
« Одговори #26 на: 21 Септември 2015, 21:04:30 pm »
А бе VW има се, дури и софтвер за лажење на издувни гасови :D :D :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6632
  • Бенве сие бенве
Одг:
« Одговори #27 на: 21 Септември 2015, 21:04:57 pm »
Зоки, кај да проверам кој месец е колата?

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Далечински контроли и начини на заклучување на возилата
« Одговори #28 на: 21 Септември 2015, 21:18:21 pm »
Зоки, кај да проверам кој месец е колата?
Дај последни 7 знаци од вин, ќе ти кажам.  ;)
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Далечински контроли и начини на заклучување на возилата
« Одговори #29 на: 21 Септември 2015, 21:49:12 pm »
Кај мене на волот фака од 10-20м, зависи батеријата и местоположбата :) ако не отворам врата се заклучуваат во рок од пола минута мислам, не сум мерел, прозори на далечинско не работат :) сум пробал ако сум внатре и колата е заклучена со отварање на рачката или отклучување рачно на една врата сите се одклучат.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.